חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האוקראינים גילו את הרבי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1785 - כל המדורים ברצף
אם כולם יעשו כמוך
יש חדש
קרבנות בלי כוהנים?
א' זעירא
"עמוס הטרדות והתלאות"
למה לדחות
מעגל ההשגחה
שמחת הלידה
האוקראינים גילו את הרבי
הכנות לפסח השנה

כשההיסטוריונים האוקראינים, הד"ר ולדימיר שצ'וקין והד"ר לריסה לבצ'נקו, ביקשו להתחקות אחר יליד העיר ניקולייב שבאוקראינה, הרבי מליובאוויטש, לא חלמו אילו אוצרות יגלו. הצלילה אל תולדות משפחתו של הרבי הולידה את הספר 'יליד ארצנו – רבי מנחם-מענדל שניאורסון'.

זה כעשרים שנה הד"ר שצ'וקין עוסק בחקר ההיסטוריה של הקהילות היהודיות בדרום אוקראינה. "המידע על יהדות אוקראינה כמעט לא היה קיים", הוא מסביר. "כאשר התחלתי במחקריי על יהודי דרום אוקראינה, כל דבר היה חדש בעבורי. מתוך התעודות עלתה תמונה מרשימה ביותר של חיים יהודיים תוססים,  הן בהיבט הדתי הן בהיבט הכללי".

חיבור בלתי-נתפס

שני החוקרים מציגים בספרם מסמכים ארכיוניים נדירים על הרבי ובני משפחתו. יש שם מסמכי רישום הנישואין של הורי הרבי, תעודת הלידה של הרבי עצמו ואחיו ועוד. בספר שני חלקים: תולדות אבותיו של הרבי, ושרטוט דמותו ומנהיגותו בהתאמה לקהל היעד האוקראיני. הם נעזרו בשליח חב"ד בניקולייב, הרב שלום גוטליב, ובגוף המחקר של חב"ד JEM.

"קודם שניגשתי למחקר הזה ידעתי שאישיותו של הרבי מיוחדת וגדולה מאוד", סיפר הד"ר שצ'וקין, "ואולם ככל שהתקדמנו עם חומרי הספר, נדהמנו לגלות מנהיגות שונה לגמרי מכל מה שהכרנו. התרשמנו מאוד מיכולתו של הרבי לחבר את מבטו הרוחני עם החיים המעשיים. בכל דבר שבו נגענו גילינו שהרבי חיבר את האמונה הגדולה עם האנשים והמאורעות האקטואליים, ויצר ביניהם נקודת ממשק".

"חלק מההיסטוריה שלנו"

מטרת החוקרים הייתה לחשוף את דמותו של הרבי לפני הציבור האוקראיני הלא-יהודי. "היהודים מכירים את הרבי שלהם", אומר הד"ר שצ'וקין בחיוך. "המטרה שלנו הייתה להביא את הרבי לאוכלוסייה המקומית, שאינה מכירה את הדמות הדגולה שנולדה וצמחה במדינתם, את הערכים המיוחדים שהוא מייצג ואת מפעליו החשובים".

עם סיום עבודת המחקר הרגישו המחברים כי ההיסטוריה של הרבי ומשפחתו "היא חלק משמעותי ובלתי-נפרד מההיסטוריה שלנו, של אוקראינה עצמה", כדברי הד"ר שצ'וקין.

צוהר חדש נפתח

התגובות שקיבלו המחישו להם את חשיבות עבודתם. "אנשים כתבו לנו שהספר פתח לפניהם חלון לעולם שלא הכירו. כן, היו גם כמה תגובות אנטישמיות, אך איננו מתרגשים מהן. התגובות החיוביות היו רבות מאוד ומילאו אותנו אושר", הם אומרים.

בעקבות הספר קיבלה עיריית ניקולייב, עיר הולדתו של הרבי, החלטה חשובה: ראש העיר החדש ביקש לקרוא לאחד מרחובות העיר על שם הרבי, אך עיתונאי אנטישמי מקומי פתח במתקפה תקשורתית נגדו. החוקרים התבקשו לחוות את דעתם המקצועית על תרומת הרבי לעיר, ונענו בשמחה. בעקבות דבריהם הוחלט לאשר את המהלך והרחוב על שם הרבי קם והיה.


"חלון על הרבי". הד"ר שצ'וקין והרב גוטליב


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)