חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:26 ט"ו בכסליו התשפ"א, 1/12/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גחלת התשובה בוערת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1760 - כל המדורים ברצף
בית הכנסת (במרחב) הפתוח
יש חדש
תקרית עם הכוהן הגדול
תשובה
צום ומילה
מקרב את הגאולה
כל נדרי במנזר
תשובת הצדיקים
גחלת התשובה בוערת
תפילת נעילה

קולו צרוד מעט, תוצאות הדרשות הרבות בימי חודש אלול, אך הלהט הבוער לא נסדק. לפניו עוד חמש דרשות חיזוק וגם 'סליחות' ליליות עם תלמידיו, אבל הרב ראובן אלבז, ראש ישיבת 'אור החיים', לא נח לרגע ועובר במרץ בין עוד בית כנסת ועוד קהילה. שוחחנו עם הרב בשעת ערב, וחשבנו: אנשים בגילו, בשעה זו, כבר מתכננים את שנת הלילה, ואילו לפניו מרתון חיזוק ארוך.

הרב אלבז, חבר מועצת חכמי התורה הספרדית, נחשב מחלוצי עולם התשובה בארץ. דרשות החיזוק שלו מושכות קהל רב. הן משלבות עומק תורני עם מאור פנים, והרב אלבז מצליח לסחוף המונים ולהאהיב עליהם שם שמיים.

מהפכה לא-מציאותית

"התעוררות התשובה שמתרחשת כיום היא דבר שלא יכולנו לחלום עליו", אומר הרב. "בהתחלה, לפני יותר מחמישים שנה, המהפכה הזו נראתה לא-מציאותית. חוץ מהאדמו"ר מליובאוויטש, שעשה את המהפכות הגדולות בעולם, התחום הזה היה שומם. חצבנו בסלעים, בקענו הרים, בעבודה קשה ומתישה. עם הזמן ראינו שהלבבות נפתחים".

סוד הקירוב לדעתו פשוט מאוד: "לפתוח לפני יהודים את אור התורה. ראינו איך יהודים שנחשבו רחוקים ביותר נדלקו פתאום אחרי שהחלו לשמוע שיעורי תורה. רבים מהם נהפכו למנהיגים שהאירו בעצמם עוד נשמות. כיום הלבבות פתוחים הרבה יותר".

לא להתקוטט

ההתעוררות ליהדות הועמדה בעת האחרונה על הכוונת של מחוללי טרור ה'הדתה'. הרב אלבז אינו מתרגש. "זה לא חדש", הוא מזכיר. "כבר בתקופת המשכילים העיתונות ניהלה קרבות נגד האמונה, וגם לפני עשרות שנים היו מתקפות עזות בתקשורת על בעלי התשובה. ובכל-זאת העוצמה גוברת והולכת. גם מי שנסחפים אחרי דברי ההסתה, ברגע שיראו טיפת אור, ירוצו מייד לשמוע ולהתקרב. עבודת הקירוב צריכה להימשך בשקט, בנחת רוח, ואין מה להתקוטט עם מחרחרי המלחמות".

מכאיבה לו מאוד הבוּרוּת של בני הנוער, אבל לפעמים דווקא הכאב הזה מעורר להתקרבות, והוא נזכר בסיפור: "לפני כמה שנים, במעמד סליחות שבו השתתפו אלפים רבים, נכנס צעיר ושמע את כולם צועקים 'השם הוא האלוקים'. הוא שאל מישהו 'מה הם צועקים?' וחש כלימה שלא הכיר פסוק זה. בעקבות זאת החליט ללמוד תורה ונעשה תלמיד-חכם. כשיש בוּרוּת – יש חלל ריק שאפשר למלא בתוכן".

לשלב חסידות

לדעת הרב אלבז, בדורנו צריך לשלב בין דברי מוסר לאור החסידות. "האדמו"ר רבי דוד אבוחצירא משלב בתוך דברי המוסר מהדרשנים הקדומים רעיונות מגדולי החסידות. דבריו של החפץ חיים עם בעל התניא, רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב ועוד. חייבים את השילוב הזה. אין טעם טוב מזה!".

כמי שמבקר במקומות רבים בעולם נחשף הרב לפעילות שלוחי הרבי. "העבודה שלהם – אין למעלה ממנה", הוא אומר. "זו חובת השעה, לשלוח אנשים לכל פינה ולהקים מקומות של תורה. זה מציל את העם, שלא תשתכח תורה מישראל. עלינו לפעול בכוחות משותפים, ונזכה שהשם יזריח עלינו את אורו של משיח צדקנו".


"הלבבות פתוחים כיום". הרב אלבז


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)