חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ד בכסליו התשפ"ב, 28/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הניצול מתעד את יהדות רומניה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1323 - כל המדורים ברצף
דרוש חינוך ולא אזיקים
יש חדש
אפשרות הירידה לצורך הבחירה
פרנסה
גמרא פתוחה וסגורה
מקור בלתי-צפוי
מילים סתומות
ריח של משיח
הניצול מתעד את יהדות רומניה
זמן איחוד הפרשיות

באחד הבתים בפאתי העיר יאסי שברומניה הסתתרו בפחד בני משפחת טרקטין. זה היה בתחילת חודש תמוז תש"א (1941). הרומנים והגרמנים העלילו על היהודים שהם מאותתים למפציצים הסובייטיים. זו הייתה יריית הפתיחה לטבח אכזרי ביהודים.

שמשות דלת הכניסה נופצו. אב המשפחה התעשת במהירות ואטם את הדלת השבורה בעזרת קרשים שמצא בחצר. כשהגיעו הגרמנים אל הבית אמר מפקד הכוח לחייליו שלדעתו זה מחסן והורה להם להמשיך אל הבית הבא. הקרשים הצילו אותם. בפוגרום נרצחו קרוב לחמישה-עשר אלף יהודים הי"ד.

יהדות ברומנית

ברוך טרקטין היה אז נער בן ארבע-עשרה. אביו, ר' יעקב-קאפל, היה מעמודי התווך של חצר האדמו"ר מפאשקאן-בוהוש. ברוך שרד מאימי השואה ובשנת תש"י עלה לארץ ושימש מהנדס מכונות. אבל לרגע אחד לא שכח מאין בא. "הקדשתי מזמני יום-יום לקהילה היהודית ברומניה", מספר טרקטין.

לפני כעשרים וחמש שנה נתקל בעיתון בשפה הרומנית היוצא-לאור בארץ. "ראיתי שיש בו הכול חוץ מיהדות", הוא אומר. "פניתי אל המערכת והצעתי לכתוב טור שבועי על פרשת השבוע. המערכת נענתה ומאז הטור מופיע בקביעות. נעזרתי לא-אחת בגיליון 'שיחת השבוע', שהוא בעיניי העלון היהודי האיכותי ביותר".

רומניה מוקירה

טרקטין לא הסתפק בכתיבת טור שבועי. עם פתיחת מסך הברזל נסע לרומניה וגילה כי יהודים רבים בקהילה רחוקים מאוד מעולם של תורה ומצוות. ראשי הקהילה הציעו לו לכתוב ספר על פרשת השבוע משולב בסיפורי חסידים, בשפה הרומנית. בתוך כמה חודשים הספר יצא-לאור ונעשה מבוקש בקרב יהודי הקהילה.

ההצלחה הביאה אותו לכתוב עוד ספרי יהדות בשפה הרומנית: מילון אישי, תנ"ך, מגילת אסתר, מגילת רות ופרקי אבות. ספר על רבני רומניה העניק לו את הפרס הגדול ביותר ברומניה – 'פרס האקדמיה הרומנית'. בעקבות זאת באו פניות להוצאת הספר בעברית. ארבע שנים של עמל הולידו סדרת ספרים מושקעת, שהופיעה זה עתה בהוצאת 'מוסד הרב קוק'. "זו אנציקלופדיה מקיפה של יהדות רומניה, בת שלושה כרכים ו-1442 עמודים", מציין טרקטין, שערך את הספר עם הד"ר זאב הרשקוביץ.

מעצמה שנכחדה

"הספר מביא את סיפורה של יהדות רומניה", אומר טרקטין. "הבאתי כאן את תולדותיהם של אדמו"רים, רבנים וראשי קהילות. יש כתבות וסיפורים על 3260 רבנים ששירתו ברומניה מהמאה  ה-16, ובהם שושלות אדמו"רי רוז'ין, סדיגורה, בוהוש, שטפנשטי, פשקאן, ווסלוי, שושלת ויז'ניץ, סירעט, בויאן, אוסיאטין, סאטמר, ספינקה. פרק בספר מיוחד לסיפורי בתי-הכנסת ברומניה, ופרק אחר עוסק באדמו"רים ורבנים שנספו בשואה הי"ד, ומספרם יותר מארבע-מאות". הוא מציין את האדמו"ר רבי יצחק מבוהוש, אשר הסתיר מאות פליטים בשואה, מתוך סיכון חייו.

חוקר החסידות הרב ד"ר יצחק אלפסי הוא מעורכי הספר. "לא היה כבושם הזה לא בכמות ולא באיכות", העיד.


"לא היה כבושם הזה". טרקטין והאנציקלופדיה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)