חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:09 זריחה: 6:38 כ"ד בשבט התשפ"ב, 26/1/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מי שענה לדניאל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1290 - כל המדורים ברצף
יוצאים לסיור סליחות
יש חדש
כוח מיוחד כדי לברך
ניצבים
איפה בעל-הבית
אלול מטהר
המבחן הלילי
תשובה כהרף עין
מי שענה לדניאל
עירוב תבשילין

אלפי המשתתפים בפסטיבל הכליזמרים בלונדון שפשפו את עיניהם כשעלה אל הבימה דניאל אהביאל, חסיד עטור זקן עבות ובידו כינור. במשך חצי שעה ריתק דניאל את המשתתפים במיטב היצירות. מאחורי הקלעים התנהלה דרמה לא-פשוטה. דניאל התעקש להופיע בפסטיבל, בעוד מנהלת הפסטיבל התנגדה להופעת יהודים דתיים.

מה שהיא לא ידעה, שבאותה הופעה דניאל סגר מעגל מרגש. בדיוק במדינה שבה נולד והתחנך בבית-ספר לא-יהודי – הוא עלה אל הבימה והשמיע יצירות יהודיות שחדרו ללבבות אלפי יהודים.

זיהוי כישרון

אהביאל נולד בשנת תשכ"ג (1963) בלונדון שבאנגליה. "למדתי בבתי-ספר לא-יהודיים, וכל מה שידעתי על היהודים היה שרצחו אותם בשואה. הוריי לא הלכו מעולם לבית-הכנסת, גם לא בראש-השנה ויום-כיפור, וכך לא ידעתי יהדות מהי", הוא מספר.

כשהיה בן שמונה היה מלווה את אחיו לטיפול במוזיקה. שם נהנה להקשיב לנעימות. "המטפלת הייתה אומרת להוריי שהיא מזהה אצלי כישרון מוזיקלי", נזכר דניאל. הוריו נהנו מהמחמאות ושלחו אותו לבית-ספר מוזיקלי. הוא למד לנגן בכמה וכמה כלים, אך לא עזב את הכינור.

השיבה הביתה

כמו צעירים רבים גם הוא חיפש כיוונים רוחניים בחייו: "ידעתי שאני יהודי, אבל במוסדות שלמדתי בהם תמיד היה מסר סמוי שהעם היהודי היה העם נבחר וכיום הדת הנוצרית החליפה את הדת היהודית", הוא אומר. בשלב מסויים החליט לעלות לארץ-ישראל. "פתאום הרגשתי שבאתי הביתה. קשה להסביר את התחושה המדהימה הזאת. הרגשתי כאילו אני יוצא מחושך לאור", הוא אומר בהתלהבות.

כאן ביקר בבתי-כנסת ובמקומות הקדושים, אך לא קלט את משמעותם. העיסוק היום-יומי במוזיקה הביא אותו לבית-ספר לאמנויות במצפה-רמון, שאליו נתקבל כמורה למוזיקה. משם עבר עוד כמה וכמה תחנות, ובמהלכן התחתן והחל להתקרב יותר ויותר ליהדות.

קדושה שנותנת השראה

לימים הקים להקה משלו, ועדיין הכינור לא מש מידיו. "בדרך-כלל לכינור אין תפקידים קצביים", הוא מסביר. "אני הצלחתי לפתח שיטת נגינה קצבית בכינור, דבר שמעורר בכל פעם מחדש התלהבות מצד הקהל".

עם השנים נעשה דניאל אחד הכנרים הבולטים ביותר בציבור הדתי-חרדי בישראל. לצד הופעותיו, הוא מוציא מעת לעת תקליטים, שבהם בעיקר לחנים מקוריים שלו, אותם הוא מבצע בכינור. אין לו ספק שהעלייה לארץ-הקודש עוררה בקרבו את חדוות היצירה בעוצמה כזאת. "אני יוצא הרבה להופעות בקהילות יהודיות ובבתי-חב"ד בעולם, וכשאני נוחת בארץ אני מרגיש תחושה מיוחדת. הקדושה של ארץ-ישראל נותנת לי את ההשראה בכל פעם מחדש. האווירה בארץ משפיעה עליי מאוד, ובכל הופעה, כשאני רואה את תגובות הקהל, אני מרגיש שליחות בתפקידי. זו תחושה מרוממת", הוא מסכם.


אהביאל. שליחות עם כינור


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)