חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בכמה צמחה החסידות במאה שנה?
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1757
חיים ושמחה במקום קיטוב
יש חדש
העוצמה המיוחדת שבתפילין
ביכורים
הבעש"ט הורה להסתיר
להפוך את הסדר
נקב בריאה
להשלים את ה'אחד'
בכמה צמחה החסידות במאה שנה?
תקיעות כהלכתן

בעבר, כשהייתם שומעים את צמד המילים 'חוקר חסידות' או 'מרצה לחסידות', הייתם מן הסתם רואים בעיני רוחכם איש אקדמיה מטופח, שמדבר על החסידות במבט מבחוץ. כיום יש יותר ויותר חוקרי חסידות ומרצים לחסידות שהם חסידים בלב ונפש, והם עוסקים בחסידות מ'בפנים'.

אחד המבוקשים בתחום הוא הרב ישראל גולדווסר (39), חסיד גור מבני-ברק, המשמש חוקר חסידות ומרצה מטעם 'גנזך קידוש השם' – גוף המתעד את התמודדות אנשי האמונה בשואה. הרב גולדווסר מדבר על החסידות בעברית עדכנית, האורגת בתוכה ציטוטים מספרי החסידות, העתיקים והחדשים.

חסיד, לא 'חסיד של'

"בתחילת הרצאה אני אוהב לנפץ שיבוש רוֹוח", הוא אומר בחיוך. "אנשים חושבים שחסיד משמעותו 'חסיד של', וממילא הם תופסים את כל החסידות כתנועה חברתית, שבתוכה קהילות ובהן 'חסידים של'. אני מסביר להם שחסיד הוא מושג, כמו עניו, כמו צדיק. אדם שהולך בדרכי החסידות, הוא חסיד".

הוא זורק לקהל עוד שאלה מאתגרת: כמה חסידים היו לבעש"ט בתחילת דרכו וכמה מנתה התנועה החסידית כעבור מאה שנים? "אנשים מתקשים לעכל את התשובה", הוא אומר. "בתוך מאה שנים כבר היו מאות אלפי חסידים, וערב מלחמת העולם הראשונה חיו באירופה כחמישה מיליון חסידים. מחצית מיהודי אירופה היו חסידים!".

מלאך חי במז'יבוז'

הרב גולדווסר מדבר על הבעש"ט ברטט: "זו דמות שלא מהעולם הזה. אין לנו שום יכולת לקלוט את ענק הקדושה הזה. גדולתו אינה נמדדת בשום כלי אנושי. הבעש"ט היה מלאך אלוקים, שחי בעיר מז'יבוז', ועל-ידו התורה כולה קיבלה עומק חדש".

לדבריו, בפרספקטיבה של מאות שנים לאחר ייסוד החסידות, ברור לגמרי שהיא ניצחה: "ראו מה קרה בימי הקומוניזם – מי שהחזיקו מעמד היו החסידים. ההשכלה, שעשתה שמות בקרב המוני בית ישראל – לא הצליחה לחדור כל-כך למרכזים חסידיים. בתקופת השואה – רבים משומרי הגחלת בתופת היו חסידים".

טעימה אותנטית

הרב גולדווסר מספר כי לא אחת הוא שומע מאנשים שהרצאותיו פתחו להם צוהר חדש אל החסידות. "יש הסבורים שהחסידות היא משהו חביב וקליל, מעין 'יהדות בכיף'. אחרי שהם מקבלים טעימה אותנטית, הם מבינים שהחסידות היא עולם עמוק ורחב, שמשנה את כל ההסתכלות על החיים".

"כל מה שתשמעו על ראש השנה – יקבל תפנית אחרת לגמרי בתורת החסידות", הוא מדגים. "פחות אימה, יותר קרבת השם. לימוד התורה בא ממקום של התקרבות לקב"ה. המבט החסידי על התורה התפשט לכל העולם ונותן אור עצום. וכמובן, ספר התניא, הספר הראשון, המרכזי והראשי, שסידר וארגן לכל יהודי את ההשקפה החסידית. בעל התניא הוא גם הרב של כולנו בפסקי ההלכה שלו בשולחן ערוך הרב. אני אומר לאנשים: טעמו וראו כי טוב השם!".


"ראש השנה חסידי: יותר אהבה". הרב גולדווסר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)