חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:35 זריחה: 6:14 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

העיתונאי שמפיל את המחיצות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1703 - כל המדורים ברצף
ססמאות שקר, אמת אחת
חדש על המדף
האותיות הפורחות והחיות שנעלמה
קריאת שמע
להערים על היצר
הברכות נותנות חיים
י"ד שנות תהילים
והיה עקב
העיתונאי שמפיל את המחיצות
עמידה וישיבה בתפילה

בלי להרגיש העיר בני-ברק נהפכה ליעד תיירותי. קבוצות מכל רחבי הארץ ומכל גוני הקשת באות לעיר לראות מקרוב את אורח החיים החרדי, וגם לטעום אוכל יהודי אותנטי.

אחד ממדריכי הקבוצות הפופולריים הוא העיתונאי יהודה שלזינגר, הכתב לענייני דת של 'ישראל היום'. שלזינגר גדל בעיר ומכיר בה הכול. כבר שנתיים הוא מדריך קבוצות בעיר, בין עוד דיווח וכתבה שהוא מכין בעבור עיתונו.

הזווית התקשורתית

הכול התחיל מפנייה חד-פעמית. "לפני שנתיים פנו אליי ממשרד ממשלתי וביקשו לערוך לעובדים סיור בבני-ברק", הוא מספר, "גיבשתי תכנית שבמהלכה העברתי הרצאה, הפגשתי את המבקרים עם שדכנית, הכנסתי אותם לביקור בישיבה והכרתי להם את האוכל היהודי במסעדה טובה. התגובות היו טובות ומשם הכול התגלגל".

הסיור ששלזינגר עורך מפגיש את המבקרים עם העולם החרדי לצד תיאור הסיקור הלא הוגן של התקשורת. "אני מביא ערך מוסף, וזו הזווית התקשורתית של סיקור החרדים", מסביר שלזינגר. "אני מספר על העבודה שלי עם סיור בשטח. גדלתי בעיר הזאת ואני מאוד מחובר אליה. בסיורים שלי אני מנסה להעביר גם את תחושותיי האישיות".

אין כמראה עיניים

הסיורים נפתחים באמירת 'לחיים' ובטעימות בקונדיטוריה מקומית. בהמשך המבקרים פוגשים שדכנית שמציגה את התמונה האמיתית של עולם השידוכים החרדי. "התחום הזה סובל ממידע מוטעה ומעוּות", אומר שלזינגר. "המבקרים מגלים שהם חשבו במונחים המאופיינים בסטיגמות ובבוּרוּת, שלא באשמתם כמובן. אנשים יוצאים מהמפגש הזה עם תמונה שונה לחלוטין".

התחנה הבאה היא ביקור בישיבה. "אני מביא אותם לישיבה בשעה אחת-עשרה בלילה, והם נדהמים לראות המון בחורים יושבים והוגים בתורה. פעמים רבות הם מפתחים שיחות עם הבחורים ונחשפים לעולמם". הסיור נחתם בארוחה במסעדה. "בסוף לכל אחד יש סבתא שהכינה אוכל יהודי אותנטי", הוא אומר וצוחק.

הסטיגמות מתנפצות

המבקרים באים מכל המגזרים. "יש טייסים, שופטים, אנשי היי-טק, רופאים, תלמידי תיכון – אנשים מכל תחומי החיים", מספר שלזינגר. "המכנה המשותף לכולם שהם יוצאים עם תמונה שונה לחלוטין בתום הסיור. הסטיגמות על 'פרזיטים', 'מדירים' ו'משתמטים' מתחלפות בתמונות של בחורים הלומדים ברצינות, אנשים העובדים קשה למחייתם, נשים שנהנות ממעמד מכובד. פתאום ה'הדרה' נהפכת ל'האדרה'".

שלזינגר לא נרתע מלכתוב את דעתו גם בעיתון. "עיתונאי צריך לומר את האמת, גם אם זו אינה פופולרית בברנז'ה העיתונאית", הוא אומר. "לדעתי הפסיקה על המופע החרדי בעפולה היא הדבר הטוב ביותר שקרה לציבור החרדי. סוף-סוף גם אנשים שאינם דתיים הבינו שנגזלות מהחרדים זכויותיהם הבסיסיות, ושכל הססמאות על 'מרחב ציבורי' ו'הדרת נשים' אינן אלא כסות לשאיפה לפגוע באורח חייהם של יהודים שומרי תורה ומצוות".


שלזינגר בסיור. האדרה, לא הדרה (צילום: לירון מולדובן, שביעי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)