חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:10 זריחה: 6:13 ה' בניסן התשפ"ד, 13/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סגירת מעגל בסיביר הקפואה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1642 - כל המדורים ברצף
הפרק הטרגי של יהדות רוסיה
יש חדש
הרועה דואג גם לצורכי היחיד
פרה אדומה
כשהנקודה מתעוררת
ביטחון – לעצמך
סכין על הצוואר
למה לא גילו לנו?
סגירת מעגל בסיביר הקפואה
ברכה אחרי ביקור בקבר

יום חורפי מושלג בעיר טיומן שבמערב סיביר. האישה שנכנסה לבית הכנסת הציצה פנימה ופרצה בבכי. הרב ירחמיאל גורליק, שליח חב״ד בעיר, שעמד עטוף בטלית ועטור בתפילין, לקראת תפילת שחרית, ניגש אליה ושאל לפשר בכייה. ״כך בדיוק הייתי רואה את אבי מתפלל מדי יום בבית״, מלמלה האישה לאחר שהסדירה את נשימותיה. ״כשראיתי אותך חשתי צמרמורת. כל הזיכרונות פתאום חזרו אליי״.

בעבור הרב גורליק הרגע הזה היה עוד עדות לחיים היהודיים המחתרתיים שהתקיימו בסיביר גם בשנות הקומוניזם הקשות. ״מפעם לפעם״, הוא אומר, ״אנחנו מקבלים דרישות שלום כאלה, כשיהודים חירפו נפשם על שמירת התורה והמצוות ועשו זאת בהיחבא״.

בעקבות הסבא

החיבור בין העבר להווה מאפיין את פעילותו של הרב גורליק. ״אנחנו עובדים עם שתי האוכלוסיות״, הוא מספר. ״יש הדור המבוגר, שעדיין נושא עמו טראומה מהימים האפלים, שבהם המילה ׳יהודי׳ בפספורט יכולה הייתה לשבש את כל עתידך. הצעירים הם כבר דור חדש לגמרי, שהבעיה העיקרית שלו אינה הפחד, אלא חוסר הידע. כשהם מגלים את יהדותם, הם משחררים אט-אט גם את ההורים והסבים מטראומת העבר״.

הוא בן שלושים ושלוש בלבד. נולד בקריית מלאכי ולמד בישיבת חב״ד בקריית גת. היציאה לשליחות הייתה בעבורו דבר מובן מאליו. ״סבי, הרב מענדל גורליק, הוגלה לסיביר והיה אסיר במחנות בעוון שמירת הגחלת היהודית״, מספר הנכד. ״ראיתי את אחיי ואחיותיי בשליחות, וטבעי היה בעבורי להצטרף עם רעייתי לאתגר".

יהדות בארבעים מינוס

סיביר לא הפחידה את בני הזוג גורליק. ״כשאתה זוכר את ההקרבה של דור הסבים שלנו, שהושלכו לסיביר, למקומות שבהם אתה דורך, וחושב שהם היו בסך הכול צעירים בני גילך, אבות לילדים קטנים – אתה מקבל פרופורצייה. השליחות היא אותה שליחות, אלא שבימים ההם נדרשה מהם מסירות נפש כפשוטה, וכיום ברוך ה׳ הדרישה היא להתמסר לקירובם של יהודי המקום, בלי הפחד והסכנה״.

טיומן שוכנת במערב סיביר. מזג האוויר בחורף מגיע למינוס שלושים וחמש, ולעיתים גם למינוס ארבעים. העיר עצמה מפותחת מאוד. רוב הנפט והגז הרוסיים נשאבים ממעמקי האדמה של מחוז טיומן.

ש"צ בלי מניין

לפני כשנה הוציא לאור את ספרו 'שליח ציבור ללא מניין'. ״הספר מבטא את קשר הדורות. בתחילה היו כאן קהילות גדולות. אחר-כך החיים היהודיים נעשו מחתרתיים, עד שיהודים היו מתפללים לבד, בביתם. כשהשלוחים הגיעו, זה היה בתחילה גם כך – ש״ץ ללא מניין, וכעבור זמן כבר יש לש״ץ מניין והחיים היהודיים פורחים״.

בעבורו חג הגאולה של אדמו״ר הריי״צ מהכלא הרוסי הוא מציאות יום-יומית. ״מסירות הנפש של הרבי על שמירת גחלת היהדות תחת השלטון העריץ היא שאִפשרה את הפריחה היהודית המתחוללת בימינו", הוא אומר. "היהודים המרגישים גאווה ביהדותם – הם ההוכחה היום-יומית לכך״.


״חיבור הדורות״. הרב גורליק, טיומן, סיביר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)