חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:31 זריחה: 6:01 י' באב התשפ"ב, 7/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"פתור לי ואפתור לך"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1420 - כל המדורים ברצף
לחפש תשובות בקוטב הדרומי
יש חדש
הנס האדיר שאין מדברים עליו
כשרות
מקומה של דומייה
אמונה תמה
הנוסע ה'מכשף'
למעלה מן השכל
"פתור לי ואפתור לך"
ספרי בית-הכנסת

בין אלפי המנחמים שזרמו לפני שמונה שנים לבית משפחת בוקובזה, שישבה 'שבעה' אחר פטירת הרב נתן בוקובזה זצ"ל, היה יהודי ובפיו סיפור. "שמעתי את הרב בתכנית רדיו ובאתי אליו לנתיבות. במהלך הפגישה התפרצה לחדר אישה נרגשת וסיפרה שבִתה עומדת להינשא ואין לה כסף להוצאות החתונה. בתוך הדברים קיבל הרב שיחת טלפון מארצות-הברית, מאחד מחסידיו, בעל נכסים. האיש סיפר כי הוא עומד לדין במשפט שלכאורה אין לו סיכוי לזכות בו.

"הרב אמר לו: 'פתור לי בעיה קטנה, והכול יסתדר. אני מעביר את הטלפון לגברת שתספר לך את בעייתה ואתה תעזור לה'. האישה סיפרה לאותו עשיר את מצוקתה. כשסיימה לדבר ביקש האיש לדבר עם הרב ואמר לו: 'אם אני זוכה במשפט – כל החתונה עליי'. הרב הבטיח לו שהכול יסתדר, וכך היה. העשיר זכה במשפט, עמד בהבטחתו ומימן מכיסו את כל הוצאות החתונה".

חיים של חסד

הרב בוקובזה נפטר ממחלה ממארת והוא בן 42 בלבד. פטירתו הותירה ציבור ענק בתחושת יתמות. הסיפור שפתחנו בו הוא אחד מאלפי סיפורים ששמעו בני המשפחה על אביהם הגדול. "אבא היה חסד", אומר בנו אליהו-שלום. "בעיה של הזולת הייתה תמיד בעיה שלו. לבעלי עסקים היה נוהג לומר: 'פתור את הבעיה שלי – ובעייתך תיפתר!'. בעיותיו היו רק מצוקותיהם של אחרים".

הוא מוסיף: "אחרי פטירתו, היה ברור לאימא ולבני המשפחה שמפעל החסד והנתינה שהקים – חייב להימשך לעילוי נשמתו. אימא, לצד גידול חמישה ילדים, הצליחה ברוך השם לשמר את המוסדות, ובהם כולל אברכים בשעות היום, כולל ערב, בית תבשיל יומי, קמחא דפסחא, ארגוני לימוד לילדים ועוד".

סיפורים מזוהים

במהלך ימי ה'שבעה' הוחלט להוציא ספר לזכר הרב. "בפועל הספר יצא-לאור לפני כשנה", אומר אליהו-שלום. "החלטנו שרק סיפור שיש מאחוריו אדם מזוהה – יוכלל בספר. ככל שחשבנו שהכרנו את אבא, התברר שלא הכרנו אותו. המכנה המשותף לכל הסיפורים היה חסד.

"לאבא היה כוח משיכה עצום. הוא בא ממקום ברור מאוד – אהבת ישראל אמיתית לכל יהודי. אבא שילב בין כל המגזרים, כיבד ואהב את כולם".

מסירות של אבא

בנו מספר כי אביו לא שכח לרגע את תפקידו כאב. "אבא היה חוזר הביתה באמצע הלילה, אחרי יום עמוס וגדוש, מנשק כל ילד וילד ובודק שהכול בסדר איתו. במשך היום היה מברר על דבר מעשי הילדים ולא התפשר בכל מה שקשור לחינוך".

בימים אלה נערכים ילדיו לעצרת ההילולא השנתית. "עד היום אנחנו פוגשים הרבה אנשים, רבים מהם אינם שומרי תורה ומצוות, ובפיהם סיפורים על סיוע שקיבלו מאבא. מקצתם בוכים כשהם מדברים עליו". הבן הבכור, דניאל, מספר: "אחרי פטירתו כולם היו בטוחים שהמוסדות שהקים יקרסו חלילה. אך מעגלי המקורבים שהקים מוסיפים לסייע ולתמוך במפעלי החסד, בניצוחה של אימנו".


תורה וחסד. אליהו-שלום והספר לזכר אביו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)