חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:31 זריחה: 6:32 א' בתשרי התשפ"ג, 26/9/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התורה לא תשתנה

מושגים נוספים בנושא
מהות התורה
תורה, מצוות וההבדל ביניהן
התורה והמציאות
חוקה על-שכלית
חוקת התורה
המצוות ניתנו בשלושה מהלכים
טעמי המצוות
ישראל והאומות
התורה לא תשתנה
אלו ואלו דברי אלוקים חיים
איך פוסקים הלכות
'ציון' ו'ירושלים' בתורה

אחד משלושה-עשר עיקרי-האמונה של דת-ישראל הוא ה'עיקר' התשיעי, האומר: "זאת התורה לא תהיה מוחלפת ולא תהא תורה אחרת מאת הבורא יתברך שמו". דת-ישראל עומדת על עיקרון זה, שלפיו התורה שמצויה בידינו לא תוחלף לעולם ותעמוד לנצח.

כידוע, במסגרת עיקרי-האמונה לא נכלל כל דבר שיהודי חייב להאמין בו. יהודי צריך להאמין, למשל, שהיה מבול, כיוון שהדבר כתוב בתורה; אבל היותו של המבול אינה 'עיקר' בדת-ישראל. ה'עיקרים' הם היסודות המרכזיים שעליהם עומדת כל דת-ישראל ובלעדיהם אין היא שלימה.

נשאלת אם כן השאלה, למה חשוב כל-כך להאמין שהקב"ה לא יחליף את התורה? ומה איכפת לנו אם ביום מן הימים יחליף את מצוותיו? במה זה פוגע בדתנו? להיפך, יהיה זה הגיוני לומר, שככל שעם-ישראל יתעלה ויזדכך, כך יהיה צורך במצוות אחרות, נעלות יותר, בהתאם לרמתו החדשה! למה איפוא לא ייתכן שבשלב כלשהו יתעלה העם עד שהקב"ה יתן לו מצוות אחרות?!

רצון בלי מטרה

מסבירה תורת החסידות, שהדגש ב'עיקר' זה אינו על העתיד אלא על ההווה. כלומר: מה שחשוב לנו לדעת אינה העובדה שבעתיד לא תשתנה התורה, אלא שהתורה היא כזאת שאינה ניתנת לשינוי. האמונה שהתורה, במהותה, אינה נתונה לשינויים - אמונה זו היא יסוד מרכזי בדת-ישראל.

דרושה כאן הבחנה בין שני סוגים של רצונות. ישנו רצון שנועד לשרת מטרה כלשהי, ויש רצון עצמותי-מהותי שעומד בזכות עצמו ללא תלות בדברים אחרים. למשל: אדם רוצה לעבוד. למה? כי הוא רוצה כסף. למה הוא רוצה כסף? כדי לקנות דברים שונים. למה הוא רוצה באותם דברים? כדי שחייו יהיו נעימים וקלים יותר. אנו רואים איפוא, שכל אחד מהרצונות הללו נועד לשרת מטרה כלשהי. על כן יכולים הרצונות הללו להשתנות. אם אפשר יהיה להשיג כסף בלי לעבוד - לא ירצה האדם לעבוד. אם יקבל את כל הדרוש לו בלי כסף - יפוג הרצון בכסף. אלה רצונות שנועדו להשיג מטרות, ומטבע הדברים הם נתונים לשינויים.

אולם יש רצון שאינו קיים כדי להשיג מטרה כלשהי; הוא עומד בזכות עצמו. כזה הוא הרצון לחיות. אדם רוצה לחיות לא בשביל משהו. גם האדם שחייו מלאי סבל ושאינו משיג את מה שהוא מבקש - גם הוא רוצה לחיות. רצון כזה מכונה 'רצון עצמותי'. כלומר: הוא נובע מעצם מהותו של האדם ואינו חלק ממטרה כלשהי. רצון כזה אינו יכול להשתנות. הואיל והוא אינו תלוי בתנאים כלשהם, אלא הוא נובע מעצם מהותו של האדם - הרי כל עוד נשמה באפו של אדם, יש בו רצון עז לחיות.

התורה קדמה

עתה נבין למה אין התורה יכולה להשתנות. התורה אינה קיימת בשביל משהו או מישהו. היא קיימת בזכות עצמה, בלי שום קשר לעולם. היא חכמתו העצמותית של הקב"ה. היא היתה קיימת עוד לפני שנברא העולם. העולם כולו נברא בהתאם לתורה ובשביל התורה. לכן אין התורה יכולה להשתנות.

בעומק יותר: התורה והקב"ה אינם שני דברים נפרדים. אדם ההוגה רעיון מסויים או רוצה דבר-מה - הוא והרעיון, או הוא והרצון, הם שני דברים נפרדים. הוא עצמו עלול לבטל את הרעיון ולהחליף את הרצון. אבל רצונו וחכמתו של הקב"ה הם דבר אחד איתו: "הוא וחכמתו ורצונו אחד". על כן, כשם שהקב"ה עצמו אינו מתחלף ואינו משתנה חלילה, כך גם תורתו ומצוותיו אינן בנות-שינוי.

גישה זו היא עקרונית ובסיסית ביותר. יהודי צריך לדעת על מהותה האמיתית של התורה. חשוב מאוד שיאמין ויזכור, כי התורה היא חלק מעצמותו וממהותו של הקב"ה, ומשום כך היא אין היא יכולה להשתנות לעולם.


 

     

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)