חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

זה לא אנחנו, זה הם
אמנם יש המתפכחים, ועדיין רבים נאחזים בקרנות המזבח של האשליה, ומוסיפים להאמין שהכול תלוי בנו

מאת: מנחם ברוד
ח' בסיון התשפ"ד (14/06/24)

כל אדם בוגר יודע שיש דברים התלויים בו ויש דברים שאינם תלויים בו. בדברים התלויים בו עליו לפעול ולעשות, ואילו את הדברים שאינם תלויים בו עליו לקבל כמצב נתון ולהכיר במציאות. אם שני התחומים האלה מתערבבים זה בזה, התוצאות עלולות להיות קשות.

למשל, הורים שהמוזיקה חשובה להם מאוד מנסים לדחוף את בנם לנגן, אבל מתברר שאין לילד כישרון מוזיקלי ואין הוא רוצה ללמוד נגינה. אם ההורים יתעקשו, יגרמו לילד תסכול ותחושת כישלון. עליהם להכיר במציאות ולהבין שהדבר אינו נתון בידם.

המציאות טופחת

למרבה הצער, ציבור גדול אינו מוכן לקבל את הכלל הפשוט והבסיסי הזה בתחומים רבים של חיינו הציבוריים. למשל, ציבור זה מסרב להכיר במציאות שבה העולם הערבי, ובמיוחד האסלאמי, מסרב לקבל את עצם קיומנו כאן, ושאיפתו להשמיד את המדינה היהודית. הציבור הזה משוכנע שאם אין שלום בינינו ובין מבקשי נפשנו, זה רק מפני שאנחנו לא עשינו את הוויתורים הנדרשים. אין הוא מוכן לקבל שזו מציאות שאינה תלויה בנו.

שוב ושוב האנשים האלה מנסים לכפות את דעותיהם על המציאות, ולאלץ אותנו לסגת, להיכנע ולוותר, והם מבטיחים שאם אך נעשה כן, יהיה פה גן עדן והשלום יפרח. ושוב ושוב המציאות טופחת על פניהם. כל ויתור ונסיגה מביאים את ההפך הגמור. במקום שלום אנחנו מקבלים טרור ושפיכות דמים, ואויבינו מקבלים זריקות עידוד ותקווה.

אבל הם בשלהם. משהו פנימי, שקשה לפענחו, אינו מאפשר להם להכיר שזה לא אנחנו, אלא האויבים. אין זה משנה מה נעשה, הערבים שונאים אותנו שנאת מוות. הם אינם מוכנים לקבל את קיומנו. הם אומרים זאת בגלוי ומחנכים על בסיס שאיפה זו את ילדיהם. הם רוצים הכול, 'מהנהר ועד הים'.

ואולם 'מחנה השלום' אינו מסוגל לקבל אמת פשוטה זאת. אמנם יש בקרבו מי שמתפכחים, ועדיין רבים נאחזים בקרנות המזבח של האשליה, ומוסיפים להאמין שהכול תלוי בנו. גם אחרי שראינו מה קרה ברצועת עזה אחרי הנסיגה המלאה ממנה. גם אחרי טבח שמחת תורה.

זה לא תלוי בנו

ואותה תפיסה מעוורת את העיניים גם בנושא החטופים. כמה זעם וכמה האשמות מוטחים במקבלי ההחלטות. שלטים בחוצות צועקים 'תחזירו אותם עכשיו'. כאילו הדבר בידינו, ואם אך נרצה – החטופים כבר יהיו פה.

ואז המציאות טופחת על פנינו, ומתברר שוב – זה לא אנחנו, אלא הם. החטופים היקרים שבויים בידי מפלצות רוע שטניות, ואין לנו דרך להחזירם אלא על-ידי הכנעת הרוע הזה והשמדתו.

גם הסיסמה 'בכל מחיר' מכילה את ההנחה שהכול תלוי בנו, וכל הבעיה היא שאיננו מוכנים 'לשלם את המחיר'. אבל יש 'מחיר' שאי-אפשר 'לשלם', כי זה יהיה מחיר דמים איום ונורא. לא בגללנו, אלא בגלל הרצחנות והשנאה של אויבינו. זו המציאות, ואיתה עלינו להתמודד בעיניים פקוחות, וה' יהיה בעזרנו.


ניר עוז השרופה. שנאה תהומית כמציאות (צילום: Avreymaleh , ויקיפדיה)


 

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)