חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 ט' בתמוז התשפ"ד, 15/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להתחיל מלמעלה
מאמרים נוספים בפרשה
תשובה מתוך שמחה
היהודי כאדם שמימי
להיות בשמיים ולרדת לארץ
ללכת ישר למעלה
להיות קרוב ורחוק
להתחיל מלמעלה
שמים וארץ בעבודת האדם
להתחיל מלמעלה
החבל של הנשמה
שלושה שבחים
שני מנהיגים בכפיפה אחת
למה משה לא נכנס לארץ?
לחבר שמים וארץ
הברכה קודם לימוד התורה

האזינו השמים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי (דברים לב,א)

השבת שבין ראש-השנה ליום-הכיפורים נקראת 'שבת תשובה'. בפשטות, היא נקראת כך משום שהיא אחד מעשרת ימי תשובה. עם זה, עצם העובדה שהשבת נקראת 'שבת תשובה' מוכיחה שיש קשר מיוחד בין השבת ובין עניין התשובה. מה הקשר בין שבת ובין תשובה?

הדבר יובן על-פי מהותה הפנימית של השבת. הן בימי החול והן בשבת יש לאדם עבודה, שכן העבודה היא תכלית חייו של האדם עלי-ארץ, אלא שאינה דומה העבודה בימות החול לעבודה בשבת.

ימי החול ויום השבת

בששת ימי החול עסוק האדם בענייני החולין. משמעות הדבר, שאז הוא עוסק ב'עבודת הבירורים' – לברר את ענייני העולם ולהוציא מכל דבר את הניצוץ האלוקי החבוי בו. עבודה זו כרוכה לא רק בעמל גשמי, אלא גם במאמץ רוחני, שכן הטוב מעורבב עם הרע ודרושה זהירות רבה כדי להפריד את הטוב מהרע ולברר את הניצוץ האלוקי שנפל לשם.

לעומת זאת, ביום השבת אסור 'לברור', כשם ששאר המלאכות אסורות. בשבת-קודש עולים כל העולמות לדרגה עליונה יותר, ולכן עומד האדם למעלה מכל ענייני הבירורים. מהי אפוא העבודה בשבת? -  להתעלות מדרגה לדרגה בעולם הקדושה עצמו.

דרגות בתשובה

גם בעבודת התשובה קיימות שתי הדרגות הללו: בתשובה הרגילה צריך להתבונן בחטאים, להתחרט עליהם, לבכות על הפגם שנוצר על-ידם בנפש, ולקבל החלטות טובות שלא לחזור עוד על המעשים הלא-טובים. בשפת החסידות מכונה התשובה הזאת – 'תשובה תתאה' [=תחתונה].

למעלה מזה היא התשובה שבה עומד האדם מלכתחילה במצב שבו אין מקום לחטאים ולעוונות. הוא עולה לדרגה רוחנית גבוהה, אשר בה מאיר בגלוי הקשר עם הקב"ה, עד שמופרך לגמרי לעשות דבר-מה נגד רצונו. העבודה בדרגה זו היא לעלות מחיל אל חיל, בדרגת הדבקות של הנשמה באלוקות. זוהי 'תשובה עילאה' [=עליונה].

כוח מיוחד לעלות

זו מעלתה המיוחדת של שבת תשובה, שבה משתלבת התשובה עם השבת, בדרגה של 'תשובה עילאה'. אמנם כל עשרת ימי תשובה עניינם 'תשובה עילאה', אבל מכיוון שהם ימי חול, אין זו אמיתת העבודה של 'תשובה עילאה'. לשלמות זו מגיעים דווקא בשבת תשובה.

הדבר מרומז גם בתחילת הפרשה: "האזינו השמים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי", תחילה השמים ואחר-כך הארץ. כל ימות השנה יש סדר בעבודת ה' – תחילה עומדים על הארץ ואט-אט מנסים לעלות לשמים; אבל בשבת תשובה מקבל יהודי כוח להיות 'קרוב לשמים' – להתחיל ישר מלמעלה, מה'שמים', ולעמוד מלכתחילה בדרגה רוחנית גבוהה, ב'תשובה עילאה'.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך יד, עמ' 143) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)