חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נס שמגדיל את השבת
מאמרים נוספים בפרשה
ציווי שחודר לעומק הנפש
כמות יוצרת איכות
למסור לה' את ההנאה
כל העבודות חשובות
לא להישאר בלי אש
לחבר את הפנים עם החוץ
תודה על הניסים
משה רבנו ככוהן גדול
איך מגיעים להשראת השכינה
קרבן פסח כאן ועכשיו
כשהחושך עצמו מאיר
אי השבתת השמחה – חלק מהעבודה
עמלק גלוי, עמלק נסתר
נס שמגדיל את השבת
תכלית בריאתו של 'ארור המן'
יהודי נדרש להשפיע על העולם
יש כפרה ויש ריצוי

השבת שלפני חג-הפסח נקראת "שבת הגדול", ושמה זה מלמד שיש בשבת זו גדולה מיוחדת לעומת שאר שבתות השנה. הסיבה העיקרית לגדולתה המיוחדת של השבת מצויינת בשולחן-ערוך: "לפי שנעשה בו נס גדול".

מה היה הנס? בכורי מצרים ראו את בני-ישראל מתכוננים להקריב את הפסח ושמעו מפיהם שבליל הפסח יהרוג ה' את בכורי מצרים. תבעו בכורי מצרים מאבותיהם לשלח את ישראל ולא רצו. לפיכך פרצה מלחמה בין בכורי מצרים ובין אבותיהם וראשי השלטון, ועל זה נאמר: "למכה מצרים בבכוריהם, כי לעולם חסדו."

שני גויים מתכתשים?

עלינו להבין מה הקשר בין אותו נס ובין השבת, עד שהנס הזה פועל גדולה בשבת ועושה אותה 'שבת הגדול'. הלוא השבת מקודשת ועומדת מעצם הווייתה, והיא אות בין הקב"ה ובין עם-ישראל. השבת גם שייכת לעם-ישראל לבדו, ולגויים אף אסור לשמור שבת. איך ייתכן אפוא שמלחמה פנימית בין המצרים מוסיפה גדולה בשבת?

התשובה לזה טמונה בפסוק שבו "למכה מצרים בבכוריהם" נאמר כשבח לקב"ה – "כי לעולם חסדו". באותו פרק מובאים דברים שהם, בפשטות, מעשי ידיו של הקב"ה, כמו "לעושה נפלאות גדולות לבדו", "לעושה אורים גדולים... את השמש". אבל כאשר שני גויים מתכתשים ביניהם, מה לזה ול"חסדו" של הקב"ה?

ראו במוחש

בזה באה לידי ביטוי העובדה, שלא רק בריאת העולם וניסים היוצאים מגדרי הטבע הם מעשי ידיו של הקב"ה, אלא גם כאשר שני גויים מתכתשים ביניהם, במצרים "ערוות הארץ" – הדבר קשור ל"חסדו" של הקב"ה. מכיוון ש"אין עוד מלבדו", גם אירועים אלה הקב"ה מכוונם.

המלחמה שפרצה בין בכורי מצרים ובין אבותיהם איננה סתם התכתשות בין שני גויים, אלא זה "נס גדול" של הקב"ה: הכול ראו אז במוחש כי הקב"ה מנהיג את העולם, וכאשר מגיע הזמן שבני-ישראל צריכים לצאת לחירות, מחלחל הדבר עד המצרים עצמם, והם מתחילים להתכתש ביניהם למען גאולתם של בני-ישראל.

העולם מתאים את עצמו

דבר זה קשור למהותה של השבת. יום השבת מעיד שהקב"ה ברא את העולם ומנהיג אותו תמיד, אולם הכרה זו היא עניין של אמונה בלבד – אנו מאמינים שהקב"ה ברא את העולם בשישה ימים ושבת ביום השביעי. בשבת הגדול, כאשר בכורי מצרים נלחמו למען מילוי רצונו של הקב"ה – נהפכה הכרה זו למציאות מוחשית, גלויה ונראית בעיניים, ולכן פעל הנס הזה גדולה בשבת.

ומכאן יהודי יכול ללמוד הוראה גדולה בעבודת ה': כאשר הוא ממלא את ציווי ה', "משכו וקחו לכם" – "משכו ידכם מעבודה זרה וקחו לכם צאן של מצווה" – הוא גורם שהעולם הגשמי, מצד טבעו-הוא, יתאים את עצמו לרצון ה', ועד ל"נס גדול" של "למכה מצרים בבכוריהם."

(התוועדויות תשד"מ כרך ג, עמ' 1460) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)