חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 כ"ד באייר התשפ"ב, 25/5/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תורה לשם תורה
מאמרים נוספים בפרשה
תקיפות וענווה בכפיפה אחת
שמיטה אצל הר-סיני
השבת - תכלית החיים
תורה לשם תורה
מה באמת עניין שמיטה להר-סיני?
תכלית ההתבטלות – שלא מרגישים אותה
שנת השמיטה כיום השבת
יהודי זורע ומאמין
להחדיר קדושה בגדרי הזמן
שמיטה ויובל בעבודת ה'
קניינים בחיי הרוח
אין טוב בלי עבודה
שאלת חכם
רחמים אין-סופיים
תקיפות של הר

וידבר ה' אל משה בהר סיני (ויקרא כה,א)

פרשת בהר נפתחת במילים "וידבר ה' אל משה בהר סיני", ובהמשך התורה מפרטת את דיני שנת השמיטה. מהתוספת "בהר סיני" למדו חז"ל שכל מצוות התורה, על כל פרטיהן, ניתנו בסיני. יש כאן הדגשה מיוחדת, שהתורה כולה ניתנה בהר-סיני, ומכאן שיש קשר בין עניינו של הר סיני לבין קיום התורה והמצוות.

המדרש מספר שכאשר עמד הקב"ה לתת את התורה, באו כל ההרים לפניו וביקשו שתינתן התורה עליהם. כל אחד ואחד מההרים ציין את מעלותיו המיוחדות, ורק הר סיני עמד בצד ושתק. אמר הקב"ה, זה "ההר חמד אלוקים", דווקא משום שהוא שפל מכל ההרים.

שכר המצוות

מדוע לא התחשב הקב"ה במעלות המיוחדות שיש בכל אחד ואחד מן ההרים, ובחר דווקא בהר סיני, השפל מכולם, שאין בו שום מעלה מיוחדת?

יש כאן הוראה מרכזית בדבר הגישה הראויה כלפי התורה ומצוותיה. אפשר לקיים מצוות בגלל ה'מעלות' המיוחדות שיש במצוות. ברמה נמוכה יותר - זה השכר שמובטח על קיום המצוות, שכר גשמי, כמו שאומרת התורה: "אם בחוקותיי תלכו... ונתתי גשמיכם בעיתם וגו'"; או אף שכר רוחני - גן-עדן וכדומה.

סגולת הזיכוך

ברמה גבוהה יותר - היהודי אינו מקיים את המצוות בשביל השכר, אבל חושב על הסגולות המיוחדות שיש בכל מצווה לזיכוך הנפש. ידוע שלמצוות התורה יש כוח מיוחד לזכך את נפש האדם, ועל-כן יכול האדם לקיים את המצוות מתוך כוונה לזכך את נפשו.

כל אלה מעלות מיוחדות, שאכן קיימות בתורה ובמצוותיה, אבל כל עוד חושבים עליהן, אין זה הקיום האמיתי והשלם. יהודי צריך לקיים את התורה והמצוות כמו 'הר סיני' - בלי שום מעלות מיוחדות. הוא ממלא את רצון ה' משום שזה רצון הבורא. לגביו לא מעלה ולא מוריד אם יש במצוות מעלות כלשהן. מבחינתו, אילו היו מצווים עליו לחטוב עצים, היה עושה זאת באותה שמחה ובאותה התלהבות.

להיות "פנימי"

כשאדם עושה דבר-מה וחושב בשעת מעשה על דבר אחר, הוא מכונה 'חיצון'. לעומתו, 'פנימי' הוא מי שמסור ונתון לגמרי לעניין שהוא עוסק בו, בלי לחשוב או להשאיר באותו זמן מקום למשהו אחר.

זו ההוראה מבחירתו של הקב"ה לתת את התורה על הר סיני דווקא: המעלות של ההרים האחרים, לא זו בלבד שאינן סיבה לבחור בהם, אלא להפך, זו סיבה שלא לתת עליהם את התורה. דווקא הר סיני, שאין בו מעלות מיוחדות, יכול להיות המקום הראוי לקבלת התורה, משום שאין בו אלא תורה - תורה לשם התורה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך א, עמ' 280) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)