חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לציית לרצון ה'
מאמרים נוספים בפרשה
כוחו של יוסף
אומנות של יהודי
אין פשרות במלחמה בקרירות
ילדים הופכים ים לחומה
הקב"ה נמצא בפרטים הקטנים
לא לחפש מסירות-נפש
הים קיים את התנאי
העם שר עם משה
"הם הכירוהו תחילה"
להתמודד עם קרובים ורחוקים
שירה על ההתגלות
שירת מרים - שירה נבואית
שירת הנשים אז והיום
לחם מן השמים
לציית לרצון ה'
אין שתי רשויות
לחם אחיד
מי פוגם בשם ה'
ה'כשר' שבשונאים
לא לחלל ולא להוציא

ויסע משה את ישראל מים-סוף (שמות טו,כב)

לאחר נס קריעת ים-סוף והשירה ששרו ישראל על הים, מספרת התורה: "ויסע משה את ישראל מים-סוף". מפרש המדרש: "ויסע" - "הסיען בעל-כורחם". המצרים, שנפלטו אל החוף, היו עמוסים בתכשיטי כסף וזהב, והעם היה עסוק באיסוף הביזה, שהייתה גדולה אף מהביזה שלקחו ממצרים.

על-פי תיאור זה של המדרש נראה, שבני-ישראל היו שקועים בחומרנות גדולה, ולכן סירבו להפסיק את איסוף השלל וללכת להר-סיני. אולם קשה לקבל זאת, שהרי בשעת קריעת ים-סוף זכו בני-ישראל להתגלות אלוקית כבירה, עד ש"ראתה שפחה על הים מה שלא ראו נביאים". כמו-כן היו מלאי השתוקקות לקבלת התורה, עד שספרו את הימים מרוב ציפייה. איך ייתכן אפוא ששקעו באיסוף הביזה ולא רצו ללכת להר-סיני?

רכוש גדול

עלינו לומר, שלהיטותם של בני-ישראל לאסוף את ביזת הים לא נבעה מתאוות כסף וזהב. בגאולת מצרים נצטוו לשאול מאת שכניהם כלי כסף וכלי זהב, כדי שתתקיים הבטחת הקב"ה לאברהם אבינו: "ואחרי-כן ייצאו ברכוש גדול". הקב"ה אף ציווה אותם: "וניצלתם את מצרים", וכפירוש חז"ל, שצריך לעשות את מצרים "כמצולה שאין בה דגים".

כאשר ראו בני-ישראל שאצל המצרים נשארו כלי כסף וכלי זהב, והם לקחו אותם עמם כשרדפו אחרי בני-ישראל, הבינו שזו פעולה מיוחדת מאת הקב"ה, כדי שירוקנו את המצרים מכל רכושם. כאשר עסקו אפוא בביזת הים, עשו זאת מתוך מחשבה שבכך הם ממלאים את רצונו של הקב"ה.

בירור הניצוצות

העניין יובן יותר על-פי מהותה הפנימית של הוצאת ה"רכוש גדול" ממצרים. הוצאת הרכוש הזה מסמלת את עבודת הבירורים וגאולת ניצוצות הקדושה שנפלו למצרים, "ערוות הארץ".

עבודה זו, של 'בירור הניצוצות', היא מרכיב עיקרי בעבודת ה', ועד שדווקא על-ידה מתממשת תכלית כל הבריאה - "נתאווה הקב"ה להיות לו דירה בתחתונים". לכן לא יכלו בני-ישראל לוותר על ה'רכוש גדול', והתמסרו בכל ליבם ונפשם לעבודה זו של הוצאת ה'רכוש' משליטת מצרים והעברתו לרשות הקדושה.

בלי חשבונות

אך על-אף חשיבותה של 'עבודת הבירורים' הורה להם הקב"ה לעזוב את הביזה וללכת לקבלת התורה. מצד הכרתם והרגשתם, הדבר החשוב ביותר היה להמשיך בביזת הים, והקב"ה לימד אותם, שהדבר החשוב ביותר הוא לציית לדבר ה', כפי שהוא נמסר על-ידי משה רבנו.

וזו ההוראה הנצחית לכל הדורות: הדבר החשוב ביותר הוא לציית לדבר ה', ולא לעשות חשבונות שכליים אישיים, אפילו חשבונות של קדושה. רק הציות לרצון ה' הוא הדרך לקבלת התורה ולגאולה האמיתית והשלמה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך כא, עמ' 77) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)