חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 י' בניסן התשפ"ד, 18/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נותנים כוח לנתינה נוספת
מאמרים נוספים בפרשה
ניסים - דבר טבעי ליהודי
הטוב קודם לרע
איך זוכים ל"מאה שערים"
הילד מנצח את הענק
עשיו לא נולד רע
שאלות של עשיו
להיות כאן ולהיות בגן-העדן
להסתכל אל הראש
"ונהרו אליו כל הגויים"
קדושת הארץ בימי האבות
להתקרב מיראה
סודה של הבאר
לשכלל את עולמו של הקב"ה
להתעוור - ולא לדבר לשון-הרע
החתונה היהודית הראשונה
נותנים כוח לנתינה נוספת
הדרך היחידה לקבל את הברכות
השלב המרכזי בחיי יצחק
עשר ברכות, עשרה מאמרות

ויתן לך האלוקים (בראשית כז,כח)

קודם שהלך יעקב לחרן כדי להקים את בית ישראל, קיבל מיצחק אביו את הברכות. פתח יצחק ואמר: "וייתן לך האלוקים מטל השמים ומשמני הארץ". למה אמר "ו22|ייתן לך האלוקים", ולא בפשטות - "ייתן לך האלוקים"? מסביר המדרש, שיש בזה רמז לנתינה כפולה - "ייתן ויחזור וייתן".

הדבר דורש ביאור: כשמדובר בנתינה של בשר-ודם, הנתינה לעולם היא מוגבלת ואפשר להוסיף עליה. אולם כאן זו נתינה של הקב"ה, ובוודאי גם נתינתו הראשונה היא שלמה ובלתי-מוגבלת. מהו אפוא עניינה של הנתינה הנוספת - "ייתן ויחזור וייתן"?

שני תלמידים

הדבר יובן על-ידי משל משני אופנים של יחסי רב ותלמיד. אופן אחד הוא, שהתלמיד קולט בשלמות את כל תורתו של רבו. טיפוס זה של תלמיד מכונה במשנה "בור סוד שאינו מאבד טיפה". אולם יש מצב, שהרב לא רק מעניק לתלמיד את תורתו וחכמתו, אלא גם נותן לו יכולת להוסיף ולחדש בכוח עצמו. תלמיד כזה מכונה "כמעיין המתגבר".

התלמיד הראשון הוא תלמיד שלם, והוא מקבל בשלמות מוחלטת את תורתו של רבו. אולם יש שלמות גבוהה מזו, שנוסף על שפע החכמה שנותן הרב בעצמו לתלמיד, הוא מעמידו על רגליו, שיוכל להבין ולחדש חידושים בכוח עצמו. זו דרגה גבוהה הרבה יותר.

שתי דרכים

גם בעבודת ה' קיימות שתי הדרכים הללו. הדרך הראשונה, של קבלת השפע האלוקי במלואו, היא עבודתם של הצדיקים. הם הולכים בדרך הישרה, ממלאים את ציוויי ה', וזוכים לקבל את השפע האלוקי שניתן בעבור שמירת התורה ומצוותיה.

עבודה שונה היא עבודתם של בעלי-התשובה. כשהם שבים בתשובה, לאחר שחטאו וסרו מדרך הישר, הם אינם מסתפקים בעבודת הצדיקים, אלא הם מגיעים לעבודת ה' מתוך צימאון כביר ומתוך אהבה גדולה ביותר לקב"ה. אין הם מסתפקים בקיום כל המצוות, אלא הופכים אפילו את החטאים למצוות - "זדונות נעשו לו כזכויות". לכן נאמר עליהם: "במקום שבעלי-תשובה עומדים, צדיקים גמורים אינם יכולים לעמוד שם".

כוח לתשובה

זו הברכה שבירך יצחק את יעקב - "ייתן ויחזור וייתן". הוא נתן לו לא רק את הכוח לקבל בשלמות את הברכה האלוקית שניתנת מלמעלה, אלא העניק לו גם את הכוח ל"יחזור וייתן" - הכוח לעבודת בעלי-תשובה, שמעוררים שפע אלוקי עילאי וגבוה לאין-ערוך.

לכן גם אמר "וייתן לך האלוקים", אף-על-פי ששם אלוקים הוא מידת הדין. כי כאן מדובר בכוח מיוחד של התגברות והתחזקות, בבחינת כמעיין המתגבר, ולזה רומז השם "האלוקים", בה' הידיעה, שזהו הגילוי הגדול שבא דווקא לאחר ההעלם וההסתר, בדוגמת הגילויים העתידיים, שעליהם נאמר "עין לא ראתה אלוקים זולתך".

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך י, עמ' 80) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)