חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:52 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הכוח להשפיע
מאמרים נוספים בפרשה
הסוף שזור בהתחלה
לעלות למעלה באמצע החלום
בשביל טוב אמיתי צריך לעבוד
עשרים ושתיים שנות סוד
לדעת מתי להתבטל
הגאולה צומחת מהגלות
הכוח להשפיע
התורה כמקור כל החכמות
לא לברוח מהתפקיד
צריך לעשות ולהתפלל
הכנסת אורחים של יוסף
שמירת השבת של יוסף
הרחמים מועילים
היהודי וענייני החולין
חנוכה: הטבע והנס משמשים בו-בזמן
חנוכה: מסירות-נפש בלי שאלות

לכו אל יוסף אשר יאמר לכם תעשו (בראשית מא,נה)

כאשר גבר הרעב במצרים והמצרים באו אל יוסף וביקשו ממנו מזון, הורה להם למול את עצמם. הם סירבו ובאו בטענות אל פרעה, ואולם פרעה אמר להם לציית ליוסף: "לכו אל יוסף, אשר יאמר לכם תעשו".

חז"ל מוסיפים ומפרטים (וגם רש"י מביא זאת בפירושו לתורה), שפרעה שאל את המצרים למה לא צברו בעצמם מזון בשנות השבע. ענו לו: "אספנו הרבה והרקיבה". אמר להם: "הרי גזר על התבואה והרקיבה, מה אם יגזור עלינו ונמות?". לכן ציווה עליהם לשמוע ליוסף ולעשות כל אשר יצווה, ובכלל זה למול את עצמם.

הוא השליט

דרישתו זו של יוסף שהמצרים ימולו את עצמם, מעוררת תמיהה. איזו תועלת חשב יוסף להפיק מכך? יתרה מזו: אסור לאדם לחבול בעצמו ולשפוך את דם עצמו ללא צורך; נמצא אפוא שיוסף גרם למצרים לעבור איסור ולשפוך דם בשעת המילה, בשעה שאין הם חייבים כלל לעשות זאת!

ההסבר פשוט למדי: כאשר ציווה הקב"ה את אברהם אבינו למול את עצמו ואת בני-ביתו, הורה לו: "הימול יימול יליד ביתך ומקנת כספך". כלומר, יהודי חייב לדאוג לכך שבניו ועבדיו יהיו נימולים. ומכיוון ש"יוסף הוא השליט על הארץ", הרי כל המצרים הם בבחינת נתיניו, ולכן הרגיש חובה להשתדל שיהיו נימולים.

קדושה במצרים

ליוסף הייתה בכך גם כוונה נוספת, להכניע את התאוות שבהן היו המצרים שטופים. ידוע שאחת ההשפעות של המילה, שהיא מכניעה את התאווה הגופנית, ומאחר שמצרים היא בבחינת "ערוות הארץ", דרש יוסף מהמצרים למול את עצמם, כדי שלא יהיו שטופים כל-כך בתאוות.

כאן אנו רואים את כוחו הגדול של יוסף. בעוד אחיו בחרו להיות רועי צאן, כדי שהמולת העולם לא תפריע אותם מדבקותם בקב"ה, היה יוסף במצרים, במרכזה של המולת העולם. ולא זו בלבד שענייני העולם לא הטרידו אותו ולא הוציאוהו מדבקותו בקב"ה, הוא אף פעל להחדיר את הקדושה האלוקית לתוך מצרים.

לתקן עולם

מזה יכול כל יהודי ללמוד הוראה בעבודת-ה': עם-ישראל כולו נקרא 'יוסף' (כפי שנאמר "נוהג כצאן יוסף"). משמעות הדבר, שיש לכל יהודי כוח, שגם בהימצאו במקום שאנשיו נמצאים בדרגה ירודה מאוד ברוחניות ורחוקים מאוד מיהדות, לא זו בלבד שלא יושפע מחומריות המקום ולא ייפול ברוחו, אלא אף יצליח לפעול עליהם ולקרבם לאור הקדושה.

ויתרה מזו: יהודי יכול להשפיע לא רק על יהודים, אלא גם על בני-נח, שגם הם יקיימו את המצוות המוטלות עליהם, עד שיתוקן העולם כולו ונזכה לביאת משיח-צדקנו ולקיום הייעוד "אז אהפוך אל עמים לקרוא כולם בשם ה', לעבדו שכם אחד".

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך י, עמ' 136) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)