חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 י"ח בכסליו התשפ"א, 4/12/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המילה - יסוד כל המצוות
מאמרים נוספים בפרשה
איך עולים תוך כדי ירידה?
השמחה בפרשת לך-לך
מהותו של יהודי
יהודי צריך ללכת תמיד
הולכים אל היעד
הציווי הראשון ליהודי הראשון
שלושה מזבחות
למה מבקשים שכר?
האוצרות חבויים בקרקע
תמימות של יהודי
לא להיבהל מהצער
ברית נצחית, ירושה נצחית
כל אחד הוא ראשון
למה המתין אברהם?
היהדות מתחילה בניסים
המילה - יסוד כל המצוות
קניינים של הבורא
אדם לעמל יולד
מצווה בלי הפסקה
מהות הירידה של אברהם

ואברהם בן תשעים ותשע שנה בהמולו את בשר ערלתו (בראשית יז,כד)

חז"ל אומרים שהאבות קיימו את כל המצוות עוד קודם שניתנה התורה. אולם המצוות של האבות לא הגיעו לדרגתן של המצוות שניתנו בהר-סיני, ולא היה בהן כוח לקדש את החפצים הגשמיים שבהם נעשתה המצווה. כוח זה נתן הקב"ה לעם-ישראל רק במעמד הר-סיני.

עם זאת, הייתה לאבות מצווה אחת הדומה למצוות שלאחר מתן-תורה - היא מצוות מילה. הקב"ה בחר במצווה זו ונתנה לאבות, כדי שבכך ייתנו כוח לבניהם לקיים את כל המצוות. מהעובדה שדווקא מצוות המילה נבחרה להיות נקודת החיבור בין המצוות של האבות למצוות שלנו, ברור שבמצוות המילה מרומזים עניינים כלליים, הנוגעים לכל המצוות.

שלושה מרכיבים

הרמב"ם אומר, שאחד הטעמים למצוות מילה הוא משום שהמילה מחלישה את תאוותיו של האדם. דבר זה הוא מטרה כללית של כל המצוות - "לצרף (לזכך) בהן את הבריות", לעדן את גופו של היהודי, שלא יימשך אחר תאוות גשמיות ושהנאתו והתלהבותו יהיו בענייני קדושה.

גם פרטיה של מצוות מילה מייצגים סממנים מרכזיים בכל המצוות. במצוות מילה יש שלושה מרכיבים: א) פעולת המילה עצמה, עצם ביצוע המילה; ב) העובדה שהיהודי מהול; ג) העובדה שאיננו ערל.

נדרשת פעולה

אין אלה הגדרות תאורטיות בלבד, אלא יש להן היבטים הלכתיים מעשיים. למשל, מי שנולד מהול, יש בו שני פרטים של מצוות המילה - הוא מהול ואיננו ערל, אולם חסרה בו פעולת המילה. לכן חייבים לעשות לו 'הטפת דם ברית'.

דוגמה נוספת: מי שנולד עם שתי ערלות ומלו רק אחת מהן - נעשתה בו פעולה המילה והוא גם מהול - ועם זאת נשאר ערל. גם הוא לא קיים את המצווה, ועליו לקיים גם את הפרט השלישי שבמצווה - שלא יהיה ערל.

בכך מייצגת מצוות המילה את כללות עבודת ה'. בראש ובראשונה נדרשת מהיהודי פעולה (בדוגמת פעולת המילה). הקשר של יהודי עם הקב"ה אינו יכול להתקיים על-ידי תכונות מולדות ומצב סביבתי נתון בלבד, אלא הוא נדרש לפעול ולעשות כדי להתקשר עם הבורא.

למעלה מהטבע

הפעולה הזאת צריכה להביא שתי תוצאות: 'מהול', ו'אינו ערל'. 'מהול' מסמל את קו העבודה של 'עשה טוב' - מצוות-עשה, לימוד התורה והפצת אור היהדות בסביבתו; ו'אינו ערל' מייצג את קו העבודה של 'סור מרע' - לא להיות נתון לשליטת יצר הרע והתאוות.

גם מי ש'נולד מהול' ומעצם טבעו יש בו משיכה לקדושה ואדישות לתאוות העולם, נדרש לעשות את 'פעולת המילה' - לעבוד ולהתייגע למעלה מטבעו. זה יסוד בעבודת ה' של כל יהודי, וכוח זה אנו מקבלים ממצוות המילה שקיימו האבות.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ג, עמ' 761)   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)