חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 ל' בכסליו התשפ"ב, 4/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סיפורה של הנשמה הזועקת
מאמרים נוספים בפרשה
הסוף שזור בהתחלה
לעלות למעלה באמצע החלום
בשביל טוב אמיתי צריך לעבוד
עשרים ושתיים שנות סוד
לדעת מתי להתבטל
הגאולה צומחת מהגלות
הכוח להשפיע
התורה כמקור כל החכמות
לא לברוח מהתפקיד
צריך לעשות ולהתפלל
הכנסת אורחים של יוסף
שמירת השבת של יוסף
הרחמים מועילים
היהודי וענייני החולין
חנוכה: הטבע והנס משמשים בו-בזמן
חנוכה: מסירות-נפש בלי שאלות

ואשה אחת מנשי בני הנביאים ( מלכים-ב ד,א- הפטרת השבוע)

פרשת השבוע נפתחת בהתגלות של הקב"ה לאברהם אבינו. הקב"ה מתגלה אליו בהתגלות נפלאה - "וירא אליו ה'", ומרפא אותו מברית-המילה שעבר. כוח זה הוריש אברהם לכל יהודי, היורש מאברהם אבינו לא רק את כל הדרגות הרוחניות שהשיג על-ידי עבודתו, אלא גם את ה'וירא' שקיבל מלמעלה.

אלא שכל זה נכון מצד הנשמה של היהודי, אך לא מצד הגוף הגשמי. הנשמה מרגישה את ההתגלות האלוקית והיא מלאה תשוקה לדבוק בקב"ה ולהתאחד עמו. לעומתה, הגוף הגשמי, לא זו בלבד שאין הוא מרגיש את ההתגלות האלוקית, הוא אף מפריע לנשמה והוא מעלים ומסתיר את האור האלוקי.

האש כבתה

זה תוכנה של הפטרת השבוע, כפי שההפטרה מבוארת בתורת החסידות. בהפטרה מסופר על "אישה אחת מנשי בני הנביאים" שצעקה אל אלישע שאין לה כסף לשלם את חובה, והנושה בא לקחת את שני ילדיה לעבדים. שאלה אלישע, מה יש לה בבית, והאישה השיבה שאין לה מאומה כי-אם "אסוך שמן". הורה לה אלישע לשאול "כלים ריקים" מאת שכנותיה, והיא מילאה את כל הכלים מאותו כד שמן.

מסבירה תורת החסידות, כי "אישה אחת מנשי בני הנביאים" זו הנשמה האלוקית, והיא "צעקה אל אלישע" - היא זועקת להתגלות האלוקית ("אלישע" מלשון אליי שע, אליי פנה). ומה צעקתה? "עבדך אישי מת". האש הפנימית של האהבה לקב"ה היא בבחינת 'מת' אצלי.

עצם הנשמה

ומוסיפה הנשמה וזועקת, ש"הנושה בא לקחת את שני ילדיי לעבדים". ה'נושה' הוא הנפש הבהמית, שהיא מנסה לקחת את "שני ילדיי", את שתי המידות הפנימיות, אהבה ויראה, ולעשותן "עבדים" לענייני העולם הזה ולתאוות גשמיות וחומריות.

שואל אותה אלישע: "מה יש לך בבית?". כלומר, איזה קשר עם הקב"ה עדיין נשאר באדם. משיבה האישה שאין לה כלום, "כי-אם אסוך שמן". כלומר, הנפש הבהמית כבר השתלטה על הכול, חוץ מנקודה אחת פנימית, הנרמזת ב"אסוך שמן", הלוא היא עצם נקודת הנשמה.

כלים ריקים

אומר לה הנביא, שהעצה למצבה היא להכין "כלים ריקים". האדם צריך לרוקן את עצמו מכל תחושה של חשיבות והרגשה עצמית, ולחוש התבטלות גמורה, בבחינת 'כלי ריק'. עליו להתמרמר מאוד על ריחוקו מהקב"ה, מקור החיים. ואז יתמלא ה'כלי הריק' ב'שמן' של עצם הנשמה.

בדרך זו משיבה ההפטרה, על-פי החסידות, על השאלה המתבקשת בתחילת הפרשה. אמנם אברהם זכה להתגלות של הקב"ה, אבל אנו איננו יכולים לחוש אותה, בגלל הגוף המסתיר והמפריע. משיבה ההפטרה, שהעצה היא להיות בבחינת 'כלים ריקים', ואז מקבלים שפע רב ביותר, עד ש"את ובנייך תחיי בנותר" - ביתרון האור הבא מן החושך דווקא.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ה, עמ' 332) 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)