חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האור - מטרת הבריאה

לשם מה נברא האור כבר ביום הראשון, קודם שנבראו יצורים חיים להאיר להם ובטרם היה בו צורך? ועוד: מאחר שכבר נברא האור, מדוע מיד גנזו הקב"ה לצדיקים לעתיד לבוא?
מאמרים נוספים בפרשה
לצאת לחיים בגישה נכונה
לפרוע את החוב
טענת האומות ותשובת התורה
לחבר את התורה עם הארץ
האור - מטרת הבריאה
האור שנגנז לעתיד לבוא
לא להתנתק מהעולם
מטרת הירידה - עלייה גדולה יותר
לא לזלזל ברגע קטן
בדברים החשובים - רבים הקשיים
האם הדגים זקוקים לשמות
כוחה ומעלתה של האישה
מידה כנגד מידה
לבנות את העולם
כוחות מיוחדים לתקופת החורף
לצאת לחיים בגישה נכונה
הרובד הפנימי שמאחורי התורה
ברכת 'שהחיינו' על אור חדש בתורה
לעבור את החורף באחדות
איך בוחרים את המשובח לקרבן
לאדם ניתן הכוח לחבר

ויאמר אלקים יהי אור (בראשית א,ד)

לשם מה נברא האור כבר ביום הראשון, קודם שנבראו יצורים חיים להאיר להם ובטרם היה בו צורך? ועוד: מאחר שכבר נברא האור, מדוע מיד גנזו הקב"ה לצדיקים לעתיד לבוא?

המאמר האלוקי הראשון, לאחר בריאת השמים והארץ, הוא: "ויאמר אלוקים יהי אור". נשאלת השאלה: הלוא האור נועד כדי שהברואים - האדם, בעלי-החיים והצמחים - ייהנו ממנו. כל עוד אין בעולם יצורים חיים, אין צורך באור; מדוע אפוא נברא האור ביום הראשון, והרי הברואים הראשונים שיכולים ליהנות ממנו (הצמחים) נבראו רק ביום השלישי?

יתר על כן: חז"ל אומרים, שהאור שנברא ביום הראשון נגנז לצדיקים לעתיד לבוא. והלוא כל עניינו של האור הוא להאיר, ואם נגנז - לשם מה בכלל נברא? בזוהר גם נאמר ש'אור' בגימטרייה 'רז'. ואף דבר זה דורש הסבר, שהרי אור ורז הם שני הפכים - אור עניינו להאיר ולגלות, ואילו רז הוא סוד שצריך לכסותו ולהסתירו.

תכלית המלאכה

ביאור העניין: בבריאת האור ביום הראשון הציב הקב"ה את התכלית והמטרה של הבריאה כולה. כשם שאדם הבונה בית, קובע ומגדיר לעצמו בתחילת הבנייה את תכליתו ומטרתו של הבית, ורק אז הוא ניגש למלאכת הבנייה עצמה, כך קבע והגדיר הקב"ה בתחילת מעשה הבריאה, שמטרת הבריאה כולה היא - האור.

העולם עצמו מסתיר ומעלים את האור האלוקי ('עולם' מלשון העלם). העולם נותן מקום למחשבה כאילו הוא מתקיים ומתנהל על-ידי עצמו, ואין הוא תלוי כל-כולו בכוח האלוקי. אולם התכלית היא, שבעולם הזה הגשמי תתגלה האמת האלוקית ויאיר בו האור האין-סופי של הקב"ה.

רז וסוד

אם-כן, מדוע נגנז האור ומדוע אור בגימטרייה רז? - משום שזה טבעו של דבר, שהיעד והמטרה נקבעים בתחילת העשייה, ולאחר מכן הם נשארים בהעלם עד סיומה של כל המלאכה. כשהאדם עוסק בבניית הבית, הוא מתרכז בעשייה עצמה ובפרטים השונים של המלאכה, ואין הוא עוסק כל הזמן בתכלית הסופית. היעד אמנם קיים במחשבתו, אך הוא מוסתר ואינו גלוי כלעוד לא נשלמה העבודה כולה.

כך גם בבריאת העולם גילה וקבע הקב"ה בתחילת הבריאה את תכליתה ומטרתה (אור), אולם לאחר מכן נגנז האור והוא נעשה בבחינת 'רז' וסוד. האור הזה יתגלה במלוא עוצמתו לאחר שהבריאה תגיע לשלמותה, בימות המשיח.

תפקידו של יהודי

היכן נגנז האור הזה? משיבים חז"ל, שהקב"ה גנזו בתורה. כלומר, המטרה של הבריאה כולה טמונה בתוך התורה ומצוותיה. כאשר יהודי לומד תורה ומקיים את המצוות, בכך הוא מביא את הבריאה כולה לתכליתה ולשלמותה.

יהודי צריך לזכור בכל עת, כי תפקידו ומטרתו - להאיר. כל עוד לא האיר את חלקו בעולם,לא מילא את תפקידו ולא השלים את כוונתה ומטרתה של הבריאה. על- ידי העבודה הזאת נזכה להתגלות האור שנברא ביום הראשון, בביאת משיח-צדקנו בקרוב ממש.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך י, עמ' 7)

  

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)