חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ד בסיון התשפ"ד, 20/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תשובה כפולה

מה משמעות ההבטחה על 'מילת הלב' שיעשה הקב"ה לאחר הגאולה?
מאמרים נוספים בפרשה
ברכות ה' בשפע גשמי
כוח לעקור הרים
ברית כפולה
אגודה אינה נשברת
יש לך כוח – עובדה
הראש זקוק לרגל
חוטבי עצים ושואבי מים
ברית עם הקב"ה
כל יהודי הוא "עשיר"
קיום נצחי לעם-ישראל
עם-ישראל אינו מיעוט
לא להפריד בין ה'ספר' לבין 'התורה'
כשהקב"ה יוצא מהגלות
עד שייגאל האחרון
תשובה כפולה
לא בשמים
קרוב אליך
למצוא גם בפרטים את המאחד
ברכה שגורמת להעמקת התשובה

ומל ה' אלקיך את לבבך (דברים ל,ו)

כאשר כורת הקב"ה עם בני-ישראל את הברית לקראת כניסתם לארץ, הוא מתאר לפניהם את צרות סוף הגלות שיינתכו עליהם אם יחטאו, ולאחר כל זאת מבטיחם על הגאולה הצפויה לבוא בסוף הדרך.

בבשורת הגאולה כלולות שתי הבטחות גדולות: א) עם-ישראל ישוב בתשובה - "ושבת עד ה' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך"1; ב) תבוא הגאולה השלמה - "ושב ה' אלוקיך את שבותך... ושב וקבצך מכל העמים".2 כחלק מהגאולה הרוחנית תבוא גם 'מילת הלב' - "ומל ה' אלוקיך את לבבך ואת לבב זרעך - לאהבה את ה'".3

שלב עליון

עיון בסדר הדברים מעורר שאלה: הלוא קודם לכן מבטיחה התורה שעם-ישראל יעשה תשובה. דבר זה יהיה בתחילת כל התהליך, כפי שפוסק הרמב"ם4: "הבטיחה תורה שסוף ישראל לעשות תשובה בסוף גלותם - ומיד הם נגאלים". מהי אפוא משמעותה של 'מילת הלב', שתבוא לאחר הגאולה?

אלא זה שלב עליון יותר בטהרה הרוחנית שתבוא עם הגאולה. לאחר שעם-ישראל ישוב בתשובה ויחזור אל ה', ובעקבות זאת תבוא הגאולה השלמה ויתרחש קיבוץ הגלויות הגדול, ימול הקב"ה את ליבנו, כדי שנוכל לעובדו בכל ליבנו ובכל נפשנו.

מי מסיט את הלב

שני גורמים עלולים להסיט את הלב מהתורה ומהמצוות: אטימות פנימית של הלב, שנעשה אטום וכהה לענייני קדושה; ופיתויים חיצוניים, המסיחים את דעתו של האדם ומושכים את ליבו לדברים שליליים, כפי שאמרו חז"ל5: "העין רואה והלב חומד".

הגורם הראשון נתון בידי האדם. עליו להסיר את אוטם ליבו ולפתוח אותו לעבודת ה'. זוהי התשובה שצריכה להיעשות על-ידי האדם עצמו, ועליה נאמר: "ושבת עד ה' אלוקיך". אולם שינוי המצב הבסיסי, שהאדם נמשך אחר פיתויים חיצוניים - דבר זה אינו נתון בכוחו של האדם, אלא בידי הקב"ה.

גאולה שלמה

זוהי משמעות ההבטחה על 'מילת הלב' שיעשה הקב"ה לאחר הגאולה. כאשר עם-ישראל כבר ישוב בתשובה אמיתית ויעשה כל אשר בידו, 'ימול' הקב"ה את ליבנו - ינתק את הזיקה בין העין הרואה דברים לבין הלב הנמשך אחריהם, ואז תישלל לגמרי האפשרות שלב האדם יוסח על-ידי פיתויים חיצוניים.

דבר זה יוביל להתגלות האהבה העצומה של היהודי לה' - "לאהבה את ה' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך".6 לאחר שלא יהיו עוד שום הפרעות - לא פנימיות ולא חיצוניות - יגיע עם-ישראל לתחושת האהבה הגדולה לה', ועד להרגשה שאהבת ה' היא תמצית חייו עלי-אדמות - "למען חייך". בכך יגיע עם-ישראל לא רק לגאולה מהגלות הגשמית, אלא גם לגאולה רוחנית מכל הדברים המעלימים ומסתירים על האמת האלוקית.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך כט, עמ' 167)

----------

1) דברים ל,ב.

2) שם ג.

3) שם ו.

4) הלכות תשובה פרק ז הלכה ה.

5) לשון רש"י במדבר טו,לט דיבור המתחיל "ולא תתורו" וגו'.

6) דברים יא,יג. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)