חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 ל' בכסליו התשפ"ב, 4/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צריך מעקה בחיים

מה משמעות הלשון "כי ייפול הנופל ממנו", והלוא עדיין איש לא נפל?
מאמרים נוספים בפרשה
אפשר לנצח בלי מלחמה
מלחמות חובה ורשות
שני אויבים, מקור אחד
כוחה של "מצווה קלה"
שכר המצוות - עכשיו או לעתיד?
כשיוצאים לדרך צריכים "מעקה"
צריך מעקה בחיים
לקרב בלי להתנשא
אחדות והפרדה
עבודה בלי טרדות
איך יכול הקב"ה "לגרש"?
הקב"ה אינו נפרד מישראל
לא למהר "להתגרש"
דבקות באלוקות ופרישות מתאוות העולם
יהודים כפועלי ה'
משפט צדק - חד משמעי
בלי כוונה
לזכור כדי להשכיח
לא לערבב כוחות נפשיים
מלחמה לשם זיכוך

ועשית מעקה לגגך (דברים כב,ח)

בפרשתנו מצווה התורה: "כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך"1, ובהמשך מוסיפה התורה ומזהירה: "ולא תשים דמים בביתך, כי ייפול הנופל ממנו".

לשון הפסוק הזה מעורר כמה שאלות: ראשית, הניסוח "בית חדש" עלול להטעות, כאילו החובה לקבוע מעקה חלה רק על בית חדש, והלוא גם מי שקונה בית ישן, שאין בו מעקה, חייב לבנות בו מעקה. שנית, מה משמעות הלשון "כי ייפול הנופל ממנו", והלוא עדיין איש לא נפל, ומדוע התורה מכנה אותו "נופל", כמי שכבר נפל?

נישואין - "בית חדש"

על השאלות האלה אין תשובה מספקת על-פי חלק הנגלה שבתורה, וזו דוגמה לעניינים בתורה שיכולים להתבאר רק על-פי משמעותם בפנימיות התורה. הקב"ה השאיר בתורתו בכוונה תחילה עניינים שיכולים להתבאר רק על-פי פנימיות התורה, כדי להחדיר בלב האדם את ההכרה ברובד הפנימי והרוחני שבכל ענייני התורה.

וזו משמעות הפסוק על-פי פנימיות התורה: "כי תבנה בית חדש" - כשיהודי מגיע לשלב של חיי נישואין, כשהוא הולך לבנות "בית חדש" (כמאמר חז"ל2 "ביתו זו אשתו"), עליו לעשות "מעקה" - לקבוע לו מערכת של גדרים וסייגים. אל לו להסתפק בגדרים ובסייגים שהיו לו קודם לכן, אלא הוא נדרש לקבוע גדרים וסייגים חדשים.

צריך הגנה

מדוע לא די בכל הגדרים והסייגים הקודמים? מסבירה התורה: "כי ייפול הנופל ממנו". הואיל ושלב זה של בניית "בית חדש" קשור בתהליך של ירידה ו'נפילה' לעומת מצבו הקודם, ויש חשש שההתעסקות היתרה בעניינים גשמיים תוריד את האדם ממדרגתו, עליו להיות זהיר ביותר ולהגן על עצמו על-ידי גדרים וסייגים חדשים.

מצד שני, אף-על-פי שיהודי המגיע לשלב זה בחייו מכונה 'נופל' והוא יורד ממדרגתו הקודמת, בכל-זאת עליו לעסוק בבניית "בית חדש", משום שדווקא על-ידי כך נעשה חידוש אמיתי בבריאה, והעולם נעשה 'דירה' לו יתברך, שזו תכלית כל הבריאה.

לא להסתגר

בכך מלמדת אותנו התורה, שאין להסתגר בד' האמות האישיות ולהתנתק מהעולם, אלא חייבים לבנות 'בית' - לעשות לו יתברך דירה בתחתונים. אין להירתע מפני ה'ירידה' וה'נפילה' הכרוכה בכך, שכן דווקא על-ידי אותה 'ירידה' באה אחר-כך העלייה הגדולה ונוצר החידוש האמיתי.

מצד שני חייבים לזכור, שכדי להצליח בעבודה זו ולעשות את גשמיות העולם כלי לרוחניות, מוכרחים לעשות 'מעקה', שמשמעותו - מחיצה והבדלה מענייני העולם. על האדם להתעסק בענייני העולם, אך להיזהר שלא ישקיעו אותו בתוכם ולא יתפסו מקום בעיניו. רק מתוך הקפדה על ה'מעקה' הזה אפשר להצליח בבניית ה'בית חדש' ולמלא את הכוונה העליונה של עשיית 'דירה בתחתונים' לקב"ה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך יט, עמ' 208)

---------

1) דברים כב,ח.

2) משנה ריש יומא. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)