חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:00 זריחה: 6:50 ט"ז בחשון התשפ"ב, 22/10/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשיוצאים לדרך צריכים "מעקה"

בחיי האדם יש שהוא 'בונה בית חדש', כלומר, פונה לכיוון חדש בחייו. עליו לזכור לבנות 'מעקה'
מאמרים נוספים בפרשה
אפשר לנצח בלי מלחמה
מלחמות חובה ורשות
שני אויבים, מקור אחד
כוחה של "מצווה קלה"
שכר המצוות - עכשיו או לעתיד?
כשיוצאים לדרך צריכים "מעקה"
צריך מעקה בחיים
לקרב בלי להתנשא
אחדות והפרדה
עבודה בלי טרדות
איך יכול הקב"ה "לגרש"?
הקב"ה אינו נפרד מישראל
לא למהר "להתגרש"
דבקות באלוקות ופרישות מתאוות העולם
יהודים כפועלי ה'
משפט צדק - חד משמעי
בלי כוונה
לזכור כדי להשכיח
לא לערבב כוחות נפשיים
מלחמה לשם זיכוך

כי תבנה בית חדש (דברים כב,ח)

"כי תבנה בית חדש, ועשית מעקה לגגך", אומרת התורה בפרשתנו1, ומוסיפה עוד מצוות לא-תעשה: "ולא תשים דמים בביתך, כי ייפול הנופל ממנו". מצווה זו היא גם בבחינת הוראת-דרך בחייו הרוחניים של האדם.

בחיי האדם יש שהוא 'בונה בית חדש', כלומר, פונה לכיוון חדש בחייו. למשל, אדם הנושא אישה ומקים משפחה, פותח דף חדש בחייו ועומד מול קשיים שלא הכיר בעבר. קודם לכן היה שרוי בין כותלי בית-המדרש, אפוף באווירת תורה ותפילה, ועכשיו הוא יוצא אל העולם, אל פיתוייו וקשייו, והוא זקוק לכוחות חדשים כדי להתמודד עם המציאות החדשה.

מעברים בכל יום

מייעצת התורה: "ועשית מעקה לגגך". אל תסתפק ב'מעקה', בגדרים ובסייגים, שהיו לך עד עתה. אל תחשוב שאם עד עכשיו עמדת בניסיונות, אתה מובטח ומוגן מפני הקשיים החדשים. עליך לעשות 'מעקה' חדש. אתה עובר עכשיו ל'בית חדש', נכנס אל תוך העולם והאתגרים שהוא מזמן, ועליך להציב לעצמך גדרים חדשים, כדי שלא תגיע, חלילה, ל'ייפול הנופל'.

מעבר זה ל'בית חדש' קיים, במובן מסויים, בכל יום. זהו המעבר מאווירת הקדושה שבה שרוי האדם בבוקר, כשהוא שקוע בעבודת התפילה ובלימוד התורה שאחריה, אל היציאה לעבודתו, לחיי הפרנסה ולשאר צרכיו. מד' אמות של תפילה ותורה הוא עובר באחת אל ל"ט מלאכות החולין. גם כאן עליו לבנות 'מעקה', כדי שענייני העולם לא יגרמו לו נפילה רוחנית ("דמים בביתך").

חזק מן האדם

במה גדול כוחו של המעקה? בכך שהוא חזק מן האדם עצמו. לו היינו סומכים על האדם עצמו, לא היינו זקוקים למעקה. הצורך במעקה בא דווקא מפני החשש, שמא הזהירות העצמית לא תספיק, ולכן יש צורך להגן על האדם באמצעות מעקה, שיוכל לבלום אותו מליפול.

כך גם ה'מעקה' הרוחני צריך להיות חזק מהאדם עצמו, משכלו ומרגשותיו. כשאדם יוצא לכיוון חדש בחייו, אין הוא יכול להסתפק בכוחותיו הנפשיים ובהבנתו האישית. עליו להגן על עצמו באמצעות 'מעקה' - בהחלטות תקיפות וחזקות שלא יתערערו לעולם.

הידורים חדשים

פירוש הדבר במילים פשוטות - להוסיף בפרטים מסויימים, בהידור מצווה, בזהירות יתרה מאיסורי 'לא תעשה' ובהנהגות טובות. גם דברים שאולי לא היו הכרחיים באווירה של תורה וקדושה, עכשיו הם הכרחיים, משום שהם צריכים להגן על האדם מפני נפילה.

כ"ק אדמו"ר הריי"צ (רבי יוסף-יצחק) מליובאוויטש הורה לקבל הידורי-מצווה חדשים בכל ראש-השנה, כי בראש השנה נמשך אור חדש.2 יש כאן עיקרון זהה: הואיל ומתחילה שנה חדשה, 'בית חדש', צריך לעשות 'מעקה' על-ידי החלטות טובות נוספות. כך בונים בית איתן - "כתפארת אדם לשבת בית".3

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי-שיחות כרך ב, עמ' 385)

---------

1) דברים כב,ח.

2) איגרת הקודש סימן יד.

3) ישעיה מד,יג. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)