חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:21 ג' בכסליו התשפ"ג, 27/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הסתר שאינו הסתר

הקב"ה 'מסתיר' את פניו רק כלפינו, דבר שיוצר בנו תחושה שהוא אינו רואה את הצרות, אבל הוא עצמו אינו מסיר את עיניו מאיתנו
מאמרים נוספים בפרשה
השפעת צדיק על עירו
אסור לאבד את הראש
לחולל מהפך
הראש והרגל שווים
מלאכי מרום מלווים אותנו
הארץ תיכבש מאליה
חיים של צדיק
שכר בלתי-מוגבל
שלמות אישית – בעדיפות שניה
יעקב בונה בית של קבע
התכלית - בעולם הזה
ברכה לסייעניו של יהודי
הגברת מוח על לב
הצלחה בחינוך דווקא בתנאים קשים
סוד הצלחתו של יהודי
לבן ויעקב - שתי השקפות-עולם
השליחות של יהודי
חתונת יעקב כמקור כל החתונות
מקור הביטחון של לאה
נדרו של יעקב אבינו

והסתרתי פני מהם (דברים לא,יז)

פרשת וילך נקראת פעמים רבות ב'שבת תשובה', ומכאן שיש קשר פנימי ותוכני בין הפרשה לבין התשובה. ואכן, בפרשה זו מופיעים דברי מוסר ותוכחה על מה שיקרה לעם-ישראל אם יעזוב חלילה את התורה והמצוות, וזאת, כדי לעורר את הלבבות לתשובה.

ידוע ההבדל בין סוג התשובה הרגיל לבין התשובה של 'שבת תשובה'. בשבת זו התשובה אינה מתוך מרירות אלא מתוך שמחה1, שכל עניינה להתקרב יותר ויותר אל ה'. לכן עלינו למצוא בפרשת השבוע גם סוג זה שבתשובה.

דמיון בלבד

ואכן, הדבר נרמז בפסוק2: "וחרה אפי... ועזבתים והסתרתי פני מהם". כאן יש שתי אזהרות: אחת, שאם יסור עם-ישראל מדרך התורה, יעזבנו הקב"ה ויסיר ממנו את שמירתו, וממילא יפקדו את העם צרות קשות. השנייה, שנוסף על הצרות עצמן, הקב"ה גם יסתיר את פניו מאיתנו ולא ישמע את זעקתנו.

אולם כשמדייקים בלשונה של התורה עולה, שבאזהרה זו נרמזת גם אהבתו הגדולה של הקב"ה לעם-ישראל. הקב"ה אינו אומר שיאטום את אוזניו או יעצום את עיניו, חלילה, מאיתנו. הוא רק 'יסתיר' את פניו כלפינו, דבר שרק ייצור בנו את התחושה שהוא אינו רואה את הצרות, אבל הוא עצמו לא יסיר את עיניו מאיתנו. וכפי שמפרש רש"י: "כמו שאיני רואה בצרתם".

רואה ומצטער

העלמת העין מהצרות אינה אמיתית, אלא רק דמיון שלנו. הקב"ה אומר שייצור את התחושה הזאת כדי לעורר את עם-ישראל לשוב בתשובה. הדבר דומה לאב שמסתתר מפני בנו הסורר, כדי לעורר אצל הבן תחושה של בדידות, במטרה שימהר לחפש אחר אביו ולשוב אליו.

אולם הקב"ה בעצמו לא זו בלבד שהוא רואה ומרגיש בצרותינו, אלא יתרה מזו: "בכל צרתם - לו צר".3 בשעה שעם-ישראל שרוי בצרה, אף הקב"ה עצמו שרוי באותה צרה, וממתין בכיליון עיניים שבני-ישראל ישובו אליו בתשובה שלמה.

תשובה בשמחה

דבר זה מבטא ומדגיש את אהבתו העצומה של הקב"ה לעם-ישראל, שגם אם העם חוטא ומפנה לו עורף, אין הקב"ה חדל לרגע מלהיות קשוב לעם. גם אם הוא מסתיר את פניו מאיתנו כדי לעוררנו לתשובה, אין זו הסתרה אמיתית אלא הוא מוסיף לראות הכול ולשמוע הכול.

ידיעה זו צריכה להביאנו לשמחה גדולה גם בימי הצרות, וממילא התשובה תהיה מתוך שמחה ומתוך אהבה, ואז נזכה שגם הקב"ה יתגלה אלינו פנים אל פנים, בחיבה גלויה ובאהבה גלויה, ויעניק לנו את כל הברכות מידו המלאה, הפתוחה, הקדושה והרחבה, ובטוב הנראה והנגלה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך לד, עמ' 194)

----------

1) איגרת התשובה סוף פרק יא (קא, ריש עמוד א).

2) דברים לא,יז.

3) ישעיה סג,ט. 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)