חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:44 זריחה: 5:50 ט"ו בתמוז התשפ"ד, 21/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לגלות את הגאולה

ט"ו באב מגלה, שכל תכלית הגלות והחורבן היא לצורך העלייה של הגאולה השלמה
מאמרים נוספים בפרשה
מיזוג המעלות מביא נצחיות
לקרוע את ההסתר
אין עוד מלבדו
הקב"ה הוא הכול
להיות 'שלט' חי
יש לנו מקלט
נקודה למעלה ונקודה למטה
קול גדול שנשמע לנצח
הקול שלא היה לו הד
אהבה ויראה בלב אחד
הרב - אב, התלמידים – בנים
עבודת היום ועבודת הלילה
מן היד אל הראש
כוח מיוחד מול האוייב
מחר ניטול את השכר
נחמה כפולה ומושלמת
לגלות את הגאולה
שתי דרכים לגילוי האחדות האלוקית

נחמו נחמו עמי (הפטרת השבוע, ישעיה מ,א)

ב'שבת נחמו', השבת הראשונה שלאחר תשעה באב, מתחילה הנחמה על החורבן והגלות. הקב"ה מנחם אותנו על-ידי נביאיו1: "נחמו נחמו עמי" - נחמה כפולה, נחמה בכפליים.

הקשר לגאולה מופיע גם בראש פרשתנו, בתפילת משה רבנו להיכנס לארץ-ישראל: "ואתחנן אל ה'... אעברה נא ואראה את הארץ הטובה". חז"ל אומרים2, שכה עזה הייתה תשוקתו של משה להיכנס לארץ, עד שהתפלל על כך תקט"ו (515) תפילות (כמניין 'ואתחנן').

מוסבר בספרים3, שאילו היה משה מכניס את העם לארץ-ישראל ובונה את בית-המקדש - לא היה הבית נחרב לעולם, אלא היה קיים לנצח, כמו שיהיה לעתיד-לבוא. הרי שתחנוניו של משה מדגישים את התשוקה לגאולה האמיתית והשלמה.

אחרי הירידה

שבת נחמו חלה סמוך לט"ו באב, עליו נאמר4: "לא היו ימים טובים לישראל כחמישה-עשר באב (וכיום-הכיפורים)". מעלתו של ט"ו באב על שאר החגים היא בכך, שהוא חל מיד לאחר האבל והצער של תשעה באב. בכך הוא מבטא את העלייה שבאה בעקבות הירידה, את הגאולה שנולדת מתוך החורבן.

אפשר למצוא רמז לכך גם באחד המאורעות שאירעו בט"ו באב: הגמרא5 מציינת, "שכלו בו מתי מדבר". מדי שנה, בט' באב, מתו במדבר אותם שנגזרה עליהם הגזירה שלא ייכנסו לארץ. בשנה האחרונה עשו בני-ישראל את ההכנות שהיו רגילים להן משנים קודמות, וכשהגיע ט"ו באב ולא מתו, הבינו שנתבטלה הגזירה. אם-כן, הגזירה כבר נתבטלה בט' באב, וט"ו באב רק גילה זאת.

עשייה כפולה

זו אפוא משמעותו של ט"ו באב: יום זה מגלה, שכל תכלית הגלות והחורבן היא לצורך העלייה של הגאולה השלמה. לכן הוא יום-טוב ש"לא היו ימים טובים לישראל" כמותו.

אלא שכדי לזכות לראות בפועל את הגאולה והנחמה, יש לפעול על-פי הדברים המתבקשים משני תאריכים אלה (שבת 'נחמו' וט"ו באב): הנחמה הכפולה מעוררת לפעול בהפצת היהדות בצורה כפולה. כלומר, לא רק להוסיף על מה שנעשה בעבר, אלא ממש להכפיל את העשייה.

המשיח יודה

משמעותו המעשית של ט"ו באב היא הצורך להוסיף בלימוד התורה. הגמרא6 אומרת על יום זה (שבו מתחילים הימים להתקצר והלילות להתארך): "מכאן ואילך, דמוסיף - יוסיף", ורש"י מפרש, שכל ה"מוסיף לילות על הימים לעסוק בתורה - יוסיף חיים על חייו". אם-כן, מיום זה יש להוסיף בלימוד התורה, ואז מגלים את משמעותו הפנימית - גילוי אור הגאולה.

על כל יהודי לעשות חשבון-צדק, מה עשה עד עתה לקירוב הגאולה. וכשיקבל עליו להוסיף בתורה ובמצוות - ודאי יתגלה תיכף ומיד משיח-צדקנו, ואז יודה לכל אחד ואחד על מה שעשה כדי לזרז את הגאולה!

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי ספר השיחות תשמ"ח כרך ב, עמ' 576)

----------

1) ישעיה מ,א.

2) ראה דברים רבה פרשה יא, ט. - הובא בדעת זקנים מבעלי התוספות על התורה.

3) ראה מגלה עמוקות אופן קפה (הובא בילקוט ראובני בפרשתנו). ועוד.

4) סוף מסכת תענית, במשנה.

5) תענית ל, סוף עמוד ב.

6) תענית בסופה. 
תגובות
1.
מושב אדרת
דליה אטיאס-18/07/13 21:09

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)