חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:20 זריחה: 6:31 ט"ו בשבט התשפ"ג, 6/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איך מגיעים לשלמות הטוב?

חז"ל אומרים: "פינחס הוא אליהו". הרי שמעשהו של פינחס מקשר אותו גם לבשורת הגאולה העתידה.
מאמרים נוספים בפרשה
קנאות לאהבת-ישראל
קנאות מתוך שלום
איך מגיעים לשלמות הטוב?
להיות איש פלא
פינחס זה אליהו
זיכוך נצחי
המפתח נמסר לידינו
המפתח נמסר לידינו
מסירת-נפש שמביאה את הגאולה
כוחו של הרהור תשובה
נחלת הלוויים בזמן הגאולה
נחלה לעתיד
לכל יהודי נחלה משלו
שלוש רמות של התקשרות
גם ההקדמות חשובות
אהבת ארץ-ישראל
הקב"ה מודה לדברי הנשים
כוחה של תפילה אחת
יהודי נדרש להיות "נביא לגויים"
מסירות-נפש שלמעלה מהתורה
חביבות מיוחדת לענייני קדושה

השיב את חמתי מעל בני-ישראל (במדבר כה,יא)

פינחס זכה לשכר נפלא על שהרג את זמרי והמדיינית: הקב"ה אומר, שהוא "השיב את חמתי מעל בני-ישראל"1, ולכן שכרו - "הנני נותן לו את בריתי שלום... ברית כהונת עולם".2 חז"ל גם אומרים3: "פינחס הוא אליהו". הרי שמעשהו של פינחס מקשר אותו גם לבשורת הגאולה העתידה.

שכר זה ועלייה זו באו לאחר שלב של שפל חמור. עם-ישראל הידרדר לחטא קשה ביותר של זנות עם בנות מואב, והדבר עורר עליו חרון-אף גדול, עד שפרצה בעם מגפה נוראה. הקב"ה אומר בפרשתנו1, שרק בזכות מעשהו של פינחס "לא כיליתי את בני-ישראל בקנאתי". ואולם, מתוך הירידה הזאת צמחה עלייה גדולה - הן לפינחס, שנעשה כוהן, והן לעם-ישראל, שדווקא לאחר המגפה ציווה ה' לפקוד את בני-ישראל, "מפני חביבותם".

אור מתוך החושך

פרשת פינחס נקראת בתחילת ימי בין-המצרים. ואכן, מוטיב זה של עלייה שפורצת דווקא מתוך הירידה, קיים גם בימי אבל אלה. ימים אלה הם ימי אבל על הצרות והחורבן, שהביאו את הגלות הארוכה והנוראה. אך בסופו של דבר, דווקא מתוך הסבל של הגלות צומחת הגאולה האמיתית והשלמה.

ונשאלת השאלה: למה עשה ה' כך, שהגילוי הגדול של הטוב יצמח דווקא מתוך שלב של ירידה וחשכה? הלוא הקב"ה היה יכול לעשות, שהטוב יינתן ישירות, בלי הקדמה של העלם והסתר.4

הפיכת הרע לטוב

ההסבר הוא, ששלמות הטוב והאור היא דווקא כאשר הם צומחים מתוך הרע והחושך. דווקא כאשר החושך נהפך לאור והרע מתהפך לטוב - זוהי השלמות הגדולה ביותר שניתן להגיע אליה. אור שבא מתוך החושך וטוב שבא מתוך הרע הם האור והטוב הנעלים ביותר.5

הטוב כשהוא לעצמו עדיין אינו מבטא את השליטה המוחלטת של הקב"ה על כל המציאות. אולם כאשר הרע עצמו מתהפך לטוב, או-אז מתגלה מלוא עוצמתו של הטוב, עד שאפילו הרע עצמו משתעבד לו, מתהפך ונעשה טוב.

סיבת הגלות

זהו הטעם הפנימי לכל הירידות שקודמות לעליות ולכל עניין הגלות והחורבן. מאחר שהקב"ה רוצה שעם-ישראל יגיע לשלמות הטוב והאור, יש צורך לעבור לפני-כן שלב של ירידה וחושך כבד, ודווקא מתוכם מפציע אור הגאולה.

כשיהודים נדרשים לעבור את שלב הירידה והחושך, וגם אז הם מוסיפים להתמיד בדבקותם בקב"ה, ואף הופכים את החושך לאור - בכך הם מכינים את עצמם ואת העולם כולו לקראת שלמות הטוב והאור שיתגלו בגאולה האמיתית והשלמה, שאז יתגלה גם הטוב שהיה טמון בכל עניין החורבן והגלות.

(מאת הרבי מליובאוויטש,מתוך הספר "שולחן שבת" על-פי ספר השיחות תשמ"ט, כרך ב, עמ' 581)

----------
1) במדבר כה,יא.

2) שם יב-יג.

3) תרגום יונתן בן עוזיאל על הפסוק שמות ו,יח. פרקי דרבי אליעזר פרק מז. זוהר חלק ב קצ, סוף עמוד א. רעיא מהימנא כרך ג רטו,א. רלב"ג מלכים-א יז,א. אור החיים הקדוש תחילת פרשתנו. ועוד.

4) ובלשון הצמח צדק: "יכול לתקן שלא על ידי ייסורים... כי הוא כל יכול" (אור התורה במדבר תחילת עמוד א'שצא).

5) ראה ספר הערכים חב"ד ערך אור ביחס לחושך סעיף ח. ושם נסמן. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)