חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 ט' בתמוז התשפ"ד, 15/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המן, ענני-הכבוד ובאר-המים

לאחר שמתו אהרון ומרים חזרו העננים והבאר בזכותו של משה רבנו. כי משה, כמנהיג העם, רותם עצמו לכל מטלה שהעם זקוק לה.
מאמרים נוספים בפרשה
כשלא מבינים לא מערבבים
חוקה אמיתית
החוקה של התורה
קלה כחמורה
להגיע לחיים נצחיים
כשנזכרים בגאולה
"להיטמא" כדי לטהר אחרים
ארבע הוראות מאפר הפרה
ההגנה מטומאת העולם הזה
המן, ענני-הכבוד ובאר-המים
קידוש השם
תיקון חטא המרגלים
המים חזרו; העננים – לא
'ענני-כבוד' ו'באר' בחיי היום-יום
שני פירושים, שתי דרכים
כשהמוות מתהפך לחיים
נס שמגלה נס
הפוגע בישראל – מאבד את הזכות
טעם שלמעלה מטעם

ולא היה מים לעדה. מכאן שכל מ' שנה היה להם באר בזכות מרים (פירוש רש"י במדבר כ,ב)

בפרשת חוקת מסופר על הסתלקותם של אהרון ומרים, ועל התוצאות המיידיות שהדבר גרם: אחרי מותה של מרים חדלה בארה של מרים לספר לעם-ישראל מים. לאחר הסתלקות אהרון נסתלקו ענני הכבוד ומיד בא עמלק להילחם בישראל.

חז"ל מציינים בהקשר זה1, כי ענני הכבוד שהגנו על העם במדבר היו בזכותו של אהרון; באר-המים שנדדה עם בני-ישראל בכל נדודיהם הייתה בזכות מרים; והמן, שסיפק את צורכי העם במשך ארבעים שנה, ירד בזכותו של משה רבנו. כשנסתלקו אהרון ומרים, נסתלקו עמם גם ענני הכבוד ובאר המים, ומאוחר יותר חזרו ניסים אלה*, בזכותו של משה.

שלושה צרכים

המן, ענני-הכבוד ובאר-המים סיפקו שלושה צרכים בסיסיים של האדם. המן הוא מזון, שנספג בגוף ונעשה דם מדמו ובשר מבשרו של האדם. ענני הכבוד סיפקו הגנה מבחוץ - הם בלמו את רוחות המדבר, יישרו את הדרכים2 ואף כיבסו את הבגדים3, כמסופר במדרש. הבאר נתנה את המים, שהם עצמם אינם מזינים, אך הם מספקים את הנוזלים החיוניים להעברת המזון לכל איברי הגוף.

שלושת העניינים הללו קיימים גם בתורה: יש בתורה ההיבט שהיא חודרת לפנימיות האדם ומזינה את נפשו; יש בתורה הכוח להגן על האדם מפני הרוחות המנשבות מבחוץ; ויש בתורה כוח להגיע לכל מקום ולכל פרט.

מזון לנפש

כשיהודי לומד תורה, חודרת החכמה האלוקית אל תוך מוחו ולבו ונעשית חלק ממנו - כשם שהמזון מתמזג עם הגוף. משום כך אין יהודי אחד שווה לחברו בלימוד התורה. יש המסוגל ללמוד ולקלוט הרבה, ובהבנה מעמיקה, ואילו חברו מתקשה בלימודו ואינו מבין אלא את שטחיות הדברים. כי דבר שצריך להיקלט בפנימיות האדם, תלוי ביכולת הקליטה של כל אחד ואחד. זהו המזון שבתורה.

יש בתורה גם הכוח להתמודד עם כל קשיי העולם. כל יהודי, ללא שום הבדל מיהו ומהי יכולת הבנתו, קשור אל התורה, ויכול למצוא בה משען ומחסה מפני כל בעיה. מבחינה זו התורה היא כענני-הכבוד - היא מיישרת את הדרך ומסלקת כל מכשול והפרעה.

הדבר השלישי שיש בתורה, הוא סגולת ה'מים' שבה. כשם שטבע המים לרדת ממקום גבוה למקום נמוך ולהגיע לכל מקום, כך גם התורה ירדה מרום-מעלתה במקורה האלוקי וירדה עד למטה-מטה, באופן שכל אדם מישראל יכול ללמדה ולספוג באמצעותה את מעלותיה האחרות. אין יהודי שאינו יכול ללמוד את התורה ולהבינה על-פי יכולתו.

ניצוץ ממשה

אף-על-פי שהמן היה בזכות משה, העננים בזכות אהרון והבאר בזכות מרים, הרי לאחר שמתו אהרון ומרים חזרו העננים והבאר בזכותו של משה רבנו. כי משה, כמנהיג העם, רותם עצמו לכל מטלה שהעם זקוק לה.

זו תכונתו של מנהיג ישראל אמיתי, שהוא דואג לכל צורכי העם. ומאחר שבכל יהודי יש ניצוץ ממשה רבנו4, מכאן שכל אחד ואחד חייב לעשות למען הכלל. כאשר נפערת פרצה ונוצרת בעיה, אין אדם מישראל יכול לומר: "אין זה עסקי". החובה מוטלת על כל יהודי, לסייע ככל יכולתו לצורכי עם-ישראל.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות  כרך ב, עמוד 331)

----------

1) תענית ט,א

2) מכילתא בשלח - פתיחתא. במדבר רבה א,ב. תנחומא בשלח ג.

3) דברים ח,ד ופירוש רש"י.

4) תניא פרק מב. 

 

----------

* הערת המערכת:

בשיחה אחרת שאמר הרבי בנושא ענני הכבוד, הוא התייחס למדרשי חז"ל שעל פיהם היו שני סוגים של "ענני הכבוד" וסוג אחד לא חזר. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)