חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:33 זריחה: 6:32 ה' בתשרי התשפ"א, 23/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חשיבותה של הכמות

יש קשר הדוק בין הכמות לאיכות; הכמות עצמה גורמת ליצירת איכות טובה יותר. לכן עצם המניין, שמבטא את הכמות, מחולל חשיבות גם באיכות הדבר
מאמרים נוספים בפרשה
אחדות אמיתית - סביב התורה
הכנה לקבלת התורה
גם במדבר מקימים משכן לה'
מפקד שיש בו כוח
עם התפקיד באים הכוחות
חשיבותה של הכמות
דבר ספור לא מתבטל
מיפקד שמבטא חיבה ואחדות
הפרט מתחבר עם הכלל
למעלה ממספרים וחישובים
לשמור על הגבולות
הקדושה תמיד בהישג-יד
להיוולד מחדש
טוב לצדיק, טוב לשכנו
שלושה מעגלים של התמודדות
ספירה שהיא הכנה
שתי ספירות כהכנה לשבועות

שאו את ראש כל עדת בני-ישראל  (במדבר א,ב)

המצווה הראשונה בחומש במדבר היא לספור את בני-ישראל: "שאו את ראש כל עדת בני-ישראל".1 על שם מצווה זו מכונה ספר במדבר כולו 'חומש הפקודים'.2

מניין של חפצים אינו משקף את תוכנם. להפך, במניין אין מתחשבים בתכונתו ובמעלתו של כל פרט, וכל אחד שווה אחד. המניין מבטא אפוא רק את הכמות, הצד החיצוני של הדברים. גם בפרשתנו, בציווי למנות את בני-ישראל, אין שום התייחסות לדרגתו ולכישרונותיו של כל אחד ואחד. מדוע אפוא מעניקה התורה חשיבות כה רבה למניין, עד שכל הספר נקרא 'חומש הפקודים'?

כמות יוצרת איכות

אחד ההסברים לכך הוא הכלל "דבר שבמניין לא בטל".3 כלומר, פרטים שסופרים אותם, אינם מתבטלים. מכאן, שעל-ידי המניין מעניקים לדבר חשיבות וקיום. אולם עדיין אין זה הסבר מספק, שכן המניין רק מעיד על חשיבותם של הדברים - מעלה שהייתה בהם קודם לכן - ויש צורך בביאור מעלתו של המניין עצמו, שלכאורה אינו אלא דבר חיצוני.

יש לומר, שעצם העובדה שהמניין חושף את חשיבותו של דבר מוכיחה, שאף פעולת הספירה עצמה היא בעלת חשיבות. יש קשר הדוק בין הכמות לאיכות; הכמות עצמה גורמת ליצירת איכות טובה יותר. לכן עצם המניין, שמבטא את הכמות, מחולל חשיבות גם באיכות הדבר.

השכינה שורה

דוגמה לכמות ההופכת לאיכות היא מניין.4 אין שום חשיבות לאיכותם של האנשים המצטרפים למניין; ברגע שמתקבצים עשרה מישראל מתחוללת איכות אחרת - השכינה שורה עליהם ואפשר לומר דבר שבקדושה. כך גם בזימון הופכת הכמות לאיכות: בשלושה אפשר לזמן, בעשרה אומרים "נברך לאלוקינו" וכך הלאה.

כך מצאנו גם במתן-התורה, שניתנה דווקא לשישים ריבוא מישראל. אילו היה חסר אחד מהמספר הזה, ולו הפחות שבפחותים, לא הייתה ניתנת התורה אפילו לגדול שבגדולים.5 וכך גם תיקנו חז"ל6 ברכה מיוחדת - "חכם הרזים" - למצב שבו מתקבצים יחדיו שישים ריבוא מישראל.

ככל היותר

מכאן אפשר ללמוד הוראה, עד כמה יש לייקר את הכמות. עכשיו זו תקופה שבה הכמות חשובה יותר מן האיכות. כשיהודים רבים כל-כך משוועים להצלה רוחנית, יש להשתדל לזכות במצוות יהודים רבים ככל האפשר. הדגש הוא על הכמות דווקא, וככל שיותר יהודים יתקשרו עם הקב"ה, תיווצר איכות עליונה יותר.

על-ידי שיהודים רבים ככל האפשר ייכללו במחנה ישראל, יתעלה עם-ישראל כולו לרמה איכותית גבוהה יותר ותבוא הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ב, עמ' 293)

----------

1) במדבר א,ב.

2) סוטה לו,ב.

3) ערלה פרק ג משנה ז. ביצה ג,ב. ושם נסמן. שולחן ערוך יורה דעה סימן קי.

4) ברכות מט,ב.

5) מכילתא יתרו פרשה ג. ילקוט שמעוני רמז רפ.

6) ברכות כח,א. וברש"י שם.   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)