חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לקדש את הצד הגשמי של החיים

הקושי שנתקשה משה היה בעיקר בהיבט הרעיוני של המנורה. מה הקשר בין חפצים גשמיים - שולחן, ארון, מנורה, מזבח וכו' - לבין השראת השכינה?
מאמרים נוספים בפרשה
גזברות לשם שמים
כל יהודי חייב לעשות משכן
העני שותף למצוות הצדקה
מי יכול לבנות בית לה'?
שלושה עמודים למשכן
שלוש תרומות ומשמעותן הנצחית
שלוש תרומות, שלושה מצבים
זהב, כסף ונחושת - בעבודת ה'
חשיבותם של הידורי מצווה
למעלה מגדרים ומגבלות
ציווי שאינו זז לעולם
ה'משכן' בתוכנו
קשר בל יינתק
לקדש את הצד הגשמי של החיים
הנחמה העתיקה
שטות מול שטות
להפוך את ה'שטות' ל'שטות דקדושה'
גם הדומם מתקדש
כשרוצים להעניק, הופכים את הגביע
עניינו העיקרי של המקדש
היכן הארון?

וראה ועשה בתבניתם אשר אתה מראה בהר (שמות כה,מ)

כאשר הגיע שלב עשיית כלי המשכן, מספרים חז"ל1, שמשה רבנו נתקשה במלאכת המנורה ולא ידע כיצד לעשותה. הורה לו הקב"ה להשליך את הזהב שיועד למנורה אל תוך האש, והמנורה נוצרה מאליה.

במלאכת המשכן היו דברים רבים מורכבים וקשים לביצוע, ובכל-זאת לא מצאנו שמשה רבנו נתקשה בהם. מדוע אפוא נתקשה דווקא בעשיית המנורה?

השאלה מתעצמת לנוכח העובדה, שכאשר הקב"ה ציווה את משה על עשיית המנורה, אמר לו2: "אשר אתה מראה בהר". מכאן למדנו שהקב"ה הראה למשה בהר-סיני את תבנית המנורה. אם-כן, מדוע לא ידע משה כיצד לעשותה?

למה בגשמיות?

עלינו לומר, שהקושי שנתקשה משה היה בעיקר בהיבט הרעיוני של המנורה. זהו קושי על עצם העובדה שחפצים גשמיים נעשים משכן לה'. מה הקשר בין חפצים גשמיים - כמו שולחן, ארון, מנורה, מזבח וכו' - לבין השראת השכינה? על כך תמה גם שלמה המלך באומרו3: "הן השמים ושמי השמים לא יכלכלוך, ואף כי הבית הזה?!".

לכאורה, משכן לקב"ה צריך לעשות באמצעות דברים רוחניים - לימוד תורה, תפילה בכוונה, רגשות של אהבת ה' ויראתו. כך מתקרבים לקב"ה ומשכינים אותו למטה. מה הקשר בין עצמים גשמיים לבין השראת השכינה; בין קדושה אלוקית ובין בית גשמי וחפצים גשמיים4?

בכוח האין-סוף

זהו הקושי הכללי שבו נתקשה משה, והוא התמקד במיוחד במנורה. ייחודה של מנורת המשכן היה בכך, שהיא הייתה "עדות לבאי עולם שהשכינה שורה בישראל".5 באמצעות המנורה האיר אור הקדושה לכל העולם כולו, והכול ראו שהשכינה שורה בישראל. זה מה שנתקשה משה - איך ייתכן שמנורת זהב תגלה את הקדושה האלוקית?

על כך השיבו הקב"ה, שאכן, דבר זה אינו אפשרי בכוחות אנושיים. זהו כוחו האין-סופי של הבורא, שלפניו אין שום מגבלות.6 כשהוא רוצה שדווקא מנורת זהב תגלה את קדושתו בעולם - כך נעשה.

הדבר מתבטא בכך שמשה נתבקש להשליך את הזהב לאש, והמנורה נוצרה מעצמה, בכוחו של הבורא - כי כל עניין המנורה והמשכן איננו דבר אנושי אלא אלוקי.

אש האהבה לה'

יש בכך הוראת-דרך נצחית גם בעבורנו. אמנם אין לנו בית-מקדש, אבל ליבו של כל יהודי הוא בבחינת 'משכן' לה'. יהודי צריך להשכין את הקב"ה בתוך ליבו ונפשו ובכל הדברים שעמם הוא בא במגע.

אומרת לנו התורה: לא די להשכין את הקב"ה בצדדים הרוחניים של החיים - בתורה, בתפילה, במצוות - אלא צריך שגם הצדדים הגשמיים של החיים יהיו משכן לה'. זו אכן משימה קשה ולכאורה בלתי-אפשרית, אבל כאשר נשליך את עצמנו לתוך אש האהבה לה', ייעשו הדברים מעצמם, בכוחו האין-סופי של הקב"ה - כשם שנעשתה המנורה מאליה בתוך האש.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך א, עמ' 172)

 

----------

1) דברים רבה פרשה טו, ועוד.

2) שמות כה,מ.

3) מלכים-א ח,כז.

4) ראה בכל זה דיבור המתחיל "האמנם" תרמ"ג.

5) שבת כב,ב.

6) ראה שאלות ותשובות הרשב"א סימן תיח. עקידה ש"פ. ספר החקירה להצמח צדק עמוד 68. דיבור המתחיל "וטהר לבנו" עזר"ת. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)