חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:41 זריחה: 5:36 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרובד הפנימי שמאחורי התורה
מאמרים נוספים בפרשה
לצאת לחיים בגישה נכונה
לפרוע את החוב
טענת האומות ותשובת התורה
לחבר את התורה עם הארץ
האור - מטרת הבריאה
האור שנגנז לעתיד לבוא
לא להתנתק מהעולם
מטרת הירידה - עלייה גדולה יותר
לא לזלזל ברגע קטן
בדברים החשובים - רבים הקשיים
האם הדגים זקוקים לשמות
כוחה ומעלתה של האישה
מידה כנגד מידה
לבנות את העולם
כוחות מיוחדים לתקופת החורף
לצאת לחיים בגישה נכונה
הרובד הפנימי שמאחורי התורה
ברכת 'שהחיינו' על אור חדש בתורה
לעבור את החורף באחדות
איך בוחרים את המשובח לקרבן
לאדם ניתן הכוח לחבר

הגמרא מספרת על הנס שקרה לשבעים הזקנים שהושיב תלמי המלך, כדי לתרגם את התורה ליוונית: אף-על-פי שכל אחד ואחד מהם ישב בחדר נפרד, "נתן הקב"ה בלב כל אחד ואחד" לחרוג מהמקור ולעשות כמה שינויים, כדי למנוע טעויות בהבנת התורה על-ידי אומות-העולם, וכולם יחד עשו אותם שינויים.

אחד השינויים היה בפסוק הראשון של התורה: במקום לכתוב "בראשית ברא אלוקים", תרגמו את הפסוק כאילו היה כתוב "אלוקים ברא בראשית" (וזאת כדי למנוע טעות כאילו 'בראשית' הוא כביכול א-ל שברא חס-ושלום את 'אלוקים').

שינוי התרגום

שינוי זה יצר עובדה בעלת משמעות רבה: תורתנו נפתחת באות ב ("בראשית ברא אלוקים"), אולם על-פי תרגום השבעים התורה נפתחת ב-א "(אלוקים ברא בראשית"). נמצא אפוא, שבגלל השינוי הזה נמנע מאומות-העולם כל אוצר הפירושים והרעיונות הטמונים בעובדה שהתורה נפתחת באות ב ולא באות א.

בגמרא ובמדרשים מובאים טעמים רבים להתחלת התורה באות ב, אך יש עניין עמוק מכל אלה: התורה, בפשטות, היא תורה לימודית, שצריך להשיג ולהבין בשכלנו. מורה לנו התורה, שעניין זה הוא ה-ב שבתורה, אבל קודם לכן יש עניין נעלה יותר, והוא ה-א של התורה – היותה תורת ה', חכמתו ורצונו של הקב"ה.

השלב הראשון

לא די ללמוד את התורה ולדעת אותה. קודם שניגשים ללמוד תורה צריכים לשאוף "להתעצם ולהתדבק בקדושת ורוחניות התורה ולהמשיך השכינה". אם אין לומדים את התורה מתוך גישה כזאת, בוכה על כך הנביא: "על מה אבדה הארץ... על עוזבם את תורתי". הם לומדים תורה, אבל אינם מרגישים שהיא "תורתי", תורת ה'.

דבר זה מרומז בכך שהתורה נפתחת באות ב. בכך היא מלמדת אותנו, שהלימוד עצמו הוא השלב השני, וקודם-לכן חייב להיות השלב הראשון, שהוא ה-א של התורה – להתקשר עם עצם מהות התורה, שלמעלה מההבנה וההשגה שלנו, בשאיפה להתדבק על-ידה בקב"ה עצמו.

רק לעם-ישראל

כשיהודי לומד תורה מתוך גישה זו, הוא זוכה למשמעות השנייה באות ב – ראשי-תיבות ברכה. לימוד התורה מביא לו ברכה והתורה "נעשית לו סם חיים". לעומת זאת, אם הוא חושב שהשכל שבתורה הוא העיקר, וזה בעיניו הא', עלול לקרות, כדברי הגמרא – "לא זכה, נעשית לו סם מיתה", וה-א נעשית ראשי-תיבות של הפך הברכה (ארירה).

עניין זה שבתורה – הדבקות וההתקשרות לקב"ה – קיים רק בעם-ישראל ולא אצל אומות-העולם. לכן כשתרגמו הזקנים את התורה בעבור אומות-העולם, יצא שהתורה נפתחת באות א, כי באמת אין להם רובד פנימי זה, ונמצא שהלימוד וההבנה הם העיקר וההתחלה. מעלה זו קיימת רק בעם-ישראל, ועל-ידי לימוד התורה כראוי הם זוכים לדבוק בקב"ה, נותן התורה.

(לקוטי שיחות כרך טו, עמ' 1) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)