חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בשביל טוב אמיתי צריך לעבוד

עולם הקדושה דורש עבודה ויגיעה, מכיוון שהטוב שבו הוא אמיתי, ואין טוב אמיתי בלי עבודה. השפע של הצד שכנגד אין בו ממש, והוא רגעי ובר-חלוף. על-כן הוא בא בלי עבודה ועמל.
מאמרים נוספים בפרשה
הסוף שזור בהתחלה
לעלות למעלה באמצע החלום
בשביל טוב אמיתי צריך לעבוד
עשרים ושתיים שנות סוד
לדעת מתי להתבטל
הגאולה צומחת מהגלות
הכוח להשפיע
התורה כמקור כל החכמות
לא לברוח מהתפקיד
צריך לעשות ולהתפלל
הכנסת אורחים של יוסף
שמירת השבת של יוסף
הרחמים מועילים
היהודי וענייני החולין
חנוכה: הטבע והנס משמשים בו-בזמן
חנוכה: מסירות-נפש בלי שאלות

ופרעה חלם והנה עמד על היאר (בראשית מא,א)

פרשתנו נפתחת בסיפור חלומותיו של פרעה מלך מצרים, על שבע הפרות הבריאות ושבע השיבולים המלאות, שבלעו את שבע הפרות הכחושות ושבע השיבולים השדופות. יוסף, שהוצא מבור-הכלא, הוא שפתר את החלומות. גם בפרשה הקודמת קראנו על חלומות - חלומותיו של יוסף על האלומות של אחיו ועל השמש והירח ואחד-עשר הכוכבים שמשתחווים לו.

השוואה בין חלומותיו של יוסף לחלומותיו של פרעה, מגלה כמה הבדלים מהותיים ביניהם. יוסף הצדיק מסמל את עולם הקדושה, ולעומתו, פרעה מסמל את הצד שכנגד. ההתבוננות בחלומותיהם של השניים מעלה כמה מההבדלים הבולטים בין שני העולמות.

לחם-בושה

הבדל ראשון: חלומותיו של יוסף מתחילים מיד בפעולה של עמל ועבודה - "והנה אנחנו מאלמים אלומים בתוך השדה".1 לעומת זאת, בחלומותיו של פרעה אין זכר לשום פעולה של עמל ועבודה. הפרות והשיבולים (שמסמלות את הברכה והשפע) עולות כאילו מאליהן, מבלי שיהיה צורך לעבוד ולטרוח.

עולם הקדושה דורש עבודה ויגיעה, מכיוון שהטוב שבו הוא אמיתי, ואין טוב אמיתי בלי עבודה. לחם-חסד מכונה 'לחם בושה', ואין ממנו הנאה אמיתית. על-כן קבע הקב"ה, שהטוב האמיתי יבוא דווקא על-ידי עבודה ויגיעה. השפע של הצד שכנגד אין בו ממש, והוא רגעי ובר-חלוף. על-כן הוא בא בלי עבודה ועמל.

מגמה של עלייה

הבדל שני: בחלומותיו של יוסף יש כיוון של עלייה מלמטה למעלה, ואילו בחלומותיו של פרעה הכיוון הוא מלמעלה למטה.

חלומותיו של יוסף מתחילים בשיבולים, שמתאחדות ונעשות אלומות, ולאחר מכן הוא חולם על השמש והירח והכוכבים. הוא עולה מדרגה לדרגה.

לעומתו, פרעה חולם תחילה על פרות (סוג החי) ולאחר מכן על שיבולים (סוג הצומח), וזו מגמה של ירידה. הוא רואה תחילה פרות יפות ובריאות, ולאחר מכן רעות וכחושות; וכך גם בחלום השיבולים. והסוף הוא - שהפרות היפות והשיבולים המלאות נבלעות לגמרי בתוך הפרות הכחושות והשיבולים השדופות. מגמה ברורה של ירידה דרגה אחר דרגה.

אין ממשות

עולם הקדושה הוא נצחי. השינויים שחלים בו הם רק שינויים של עלייה מעלה-מעלה - "ילכו מחיל אל חיל".2 לעומת זאת, הצד-שכנגד אין לו קיום אמיתי. כל הממשות הנראית בו היא אשליה בלבד, שמטרתה להעמיד את היהודי במבחן. כאשר היהודי מתגבר על הקשיים ועומד בתוקף מול ההפרעות, מתברר שאין בצד-שכנגד שום ממשות, והוא "פוחת והולך", עד שהוא 'נבלע' לגמרי.

בעולם הקדושה נדרשת עבודה, אך מצד שני, ההישגים של עולם הקדושה הם נצחיים והם נמצאים תמיד בתנועה של עלייה מעלה-מעלה - "מעלין בקודש".

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר 'שלחן שבת', מעובד על-פי לקוטי-שיחות כרך ג, עמ' 819)

----------

1) בראשית לז,ז.

2) תהילים פד,ח. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)