חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:56 זריחה: 6:54 כ' בחשון התשפ"ב, 26/10/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

היהדות מתחילה בניסים

עם-ישראל הוא עם על-טבעי בעצם מהותו, ולכן אבי האומה היה צריך לבוא בברית-המילה בהיותו בשלב שבו עדיין אין לו יכולת של הכרה שכלית
מאמרים נוספים בפרשה
החיים שאחרי החיים
יופי גשמי ושלמות רוחנית
בעלות כללית ובעלות פרטית
חיי שרה כחיי האדם
אין מתנות חינם
מיד הדיוט ליד מלך
פעל בעולם ואל תשכח את עצמך
ההכשרה - חלק מהעבודה
שבועה בחיים הרוחניים
הכוח לקדש חפצים גשמיים
שיחה שהיא למעלה מתורה
השליחות הראשונה והאחרונה
אלוקי השמים ואלוקי הארץ
מבקשים ומיד נענים
להוציא את השושנה מבין החוחים
יחי המלך לעולם
שלושה ניסים
מלך בעצם מהותו
כשפועלים כראוי מובטחת ההצלחה
יש הבדלים והכול שווה
כוח השפעתו של אברהם

לו ישמעאל יחיה לפניך (בראשית יז,יח)

כאשר בישר הקב"ה לאברהם אבינו שייוולד לו בנו יצחק, הגיב אברהם1: "לו ישמעאל יחיה לפניך". די לי, אמר אברהם, שישמעאל יחיה "לפניך", ילך בדרכיך. אך הקב"ה אמר2: לא, "ביצחק (דווקא) ייקרא לך זרע". אמנם "לישמעאל שמעתיך"3, גם ממנו תרווה נחת, אך את הנחת האמיתית תקבל מיצחק.

המדרש4 מתאר את הגר, אימו של ישמעאל, כאישה צדקת. היא הייתה בת פרעה מלך מצרים, ונטשה את ארמון המלכות במסירות-נפש כדי להיות שפחה בבית אברהם.5 הנהגותיה היו כה מושלמות, עד שהושוו לעבודת הקטורת במקדש (ולכן כונתה 'קטורה'6). מובן שגם את בנה חינכה ברוח זו. לכן הסתפק אברהם בישמעאל וקיווה לרוות ממנו נחת. למה אפוא לא הסכים לכך הקב"ה, אלא חפץ ביצחק דווקא?

קשר מוגבל

ניתן לראות שני הבדלים בולטים בין ישמעאל ליצחק: א) לידתו של ישמעאל באה בדרך הרגילה והטבעית, ואילו יצחק נולד בנס - נס כה גדול שאברהם התקשה להאמין כי יתרחש. ב) הברית בין ישמעאל לקב"ה (ברית-המילה) נכרתה כאשר היה בן שלוש-עשרה, בגיל של הכרה והבנה שכלית, ואילו יצחק נימול בהיותו בן שמונה ימים, כשלא היה מסוגל כלל להבין את משמעות הדבר.

ישמעאל מסמל את הטבע, את התהליכים הרגילים של העולם. גם כשנוצר קשר בינו ובין הקב"ה - הוא בא במסגרת ההבנה וההכרה האנושית. זהו קשר שעוצמתו תלויה במידת הידיעה וההבנה. כל זה טוב ויפה, אבל אין זו מהותו של יהודי.

עם על-טבעי

עם-ישראל הוא עם על-טבעי בעצם מהותו. הדבר היה צריך לבוא לידי ביטוי גם בכך, שעם-ישראל יתפתח ממי שאף לידתו באה בנס. גם הקשר של יהודי עם הקב"ה אינו מוגבל על-ידי ההיגיון, ולכן אבי האומה היה צריך לבוא בברית-המילה בהיותו בשלב שבו עדיין אין לו יכולת של הבנה והכרה שכלית.

הקב"ה לא הסתפק בקשר שייצג ישמעאל. זהו קשר חיצוני, הנובע מהחינוך ומהאווירה שמקבל הילד. מה יהיה במקרה שחינוך כזה לא יינתן וההכרה האישית לא תחייב זיקה לקב"ה? הלוא במקרה כזה לא יחוש האדם קשר עם הקב"ה.

לכן רצה הקב"ה דווקא ביצחק. הוא מייצג קשר על-שכלי, קשר שטבוע בעצם מהות האדם. יהודי קשור עם הקב"ה בלי קשר לטיב החינוך שקיבל. הוא קשור עם הקב"ה בתוקף היותו יהודי. גם אם לא קיבל חינוך יהודי - בתוך נפשו הוא מאמין בה' וקשור עמו כבן הקשור עם אביו!

בלי פקפוקים

בדברים אלה טמון לקח נצחי בדרכי החינוך היהודי: את ההכרה היהודית אי-אפשר לבסס על-פי השכל בלבד, מתוך הנחה שהילד יבחר בדרך היהדות לאור הבנתו. הכרה כזאת היא מוגבלת ומצומצמת, וגם תלויה בתנאים משתנים; חסרות בה היציבות והקביעות.

את היהדות יש להחדיר כדבר שאינו תלוי כלל במידת ההבנה וההכרה; כדבר בסיסי שמושרש בעצם המהות, למעלה מכל שאלה ופקפוק. כך צומח דור יהודי הדבק ביהדותו עד כדי מסירות-נפש, והוריו רווים ממנו נחת בגשמיות וברוחניות.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך א, עמ' 18)

 

-------------

1) פרשתנו יז,יח.

2) בראשית כא,יב.

3) פרשתנו יז,כ.

4) בראשית רבה סא,ד.

5) בראשית רבה מה,א.

6) תנחומא פרשת חיי-שרה, ח. 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)