חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 י"ח בכסליו התשפ"א, 4/12/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הולכים אל היעד

מאחר והוראות התורה נצחיות, מהי המשמעות של "לך לך" אל ארצך בימינו; הלוא ארץ-ישראל נקנתה מכבר על-ידי עם-ישראל וגם מתן-התורה כבר היה לפני יותר מ-3,300 שנה?
מאמרים נוספים בפרשה
איך עולים תוך כדי ירידה?
השמחה בפרשת לך-לך
מהותו של יהודי
יהודי צריך ללכת תמיד
הולכים אל היעד
הציווי הראשון ליהודי הראשון
שלושה מזבחות
למה מבקשים שכר?
האוצרות חבויים בקרקע
תמימות של יהודי
לא להיבהל מהצער
ברית נצחית, ירושה נצחית
כל אחד הוא ראשון
למה המתין אברהם?
היהדות מתחילה בניסים
המילה - יסוד כל המצוות
קניינים של הבורא
אדם לעמל יולד
מצווה בלי הפסקה
מהות הירידה של אברהם

ויאמר ה' אל אברם לך-לך... אל הארץ אשר אראך (בראשית יב,א)

בפרשתנו מתחילה ההכנה לשני דברים מרכזיים בייעודו של עם-ישראל - קניינה של ארץ-ישראל ומתן-תורה. הקב"ה מצווה את אברהם אבינו1 "לך-לך" - ללכת לארץ-ישראל, ובכך החלה ההכנה לקניין הארץ. כמו-כן, בעצם הציווי הזה החלה להתגבש מהותו של עם-ישראל, כהכנה למתן-התורה.

ידוע, שכל הוראות התורה נצחיות הן. אם-כן, עלינו לומר שבכל דור ובכל זמן אומר הקב"ה לכל יהודי: "לך-לך". מהי משמעות הציווי הזה עתה, לנו? הלוא ארץ-ישראל נקנתה מכבר על-ידי עם-ישראל וגם מתן-התורה כבר היה לפני יותר משלושת-אלפים ושלוש-מאות שנה.

ירושת הארץ השלמה

לאמיתו של דבר, בשני המובנים הללו עדיין נמצאת בעיצומה העבודה של 'לך-לך'. יהודי, בכל זמן ובכל מקום, צריך לדעת שעליו להימצא תמיד בתנועה של 'לך-לך', לקראת שני היעדים הללו.

בברית בין-הבתרים נתן הקב"ה לאברהם את ארץ-ישראל בשלמותה - ארץ עשר אומות. בפועל לא ניתנו לעם-ישראל אלא ארצותיהם של שבעת עמי כנען, ואילו שלוש הארצות הנוספות עתידות להינתן לעם-ישראל בעתיד, "בימי המלך המשיח2".

בלי מלחמות

מכאן, שמאז הציווי של הקב"ה לאברהם 'לך-לך', עדיין נתון עם-ישראל בשאיפה להגשים יעד זה ולהגיע לקניינה של ארץ-ישראל בשלמותה. תשוקה זו גוברת ומתעצמת במיוחד בדורנו זה, כאשר על-פי כל הסימנים, זה הדור האחרון של הגלות והראשון לגאולה.

אלא שהחידוש שיהיה עתה, לעומת קניין הארץ בעבר, ששלוש הארצות הנוספות יושגו בלי מלחמות, שהרי בזמן הגאולה לא יהיו עוד מלחמות. ארצות אלה יינתנו בדרכי נועם ובדרכי שלום, מכיוון שאומות-העולם ימסרו אותן לעם-ישראל מרצונן.

הכנה ל"תורה חדשה"

כך גם מבחינת ההכנה למתן התורה. אמנם מתן התורה כבר היה, אך עדיין לא קיבלנו את כולה בשלמותה, שכן רק בימות המשיח נזכה לגילויה של 'תורה חדשה', כפי שנאמר3: "תורה חדשה מאיתי תצא", ועד שאמרו חז"ל4: "תורה שאדם למד בעולם הזה, הבל היא לפני תורתו של משיח".

לכן גם עתה הננו נתונים בתנועה מתמדת של קיום הציווי 'לך-לך' - ללכת ולהתקדם בכל יום ויום לעבר הייעוד הגדול של התגלות התורה החדשה על-ידי משיח-צדקנו.

ומכיוון שאנו עומדים עתה ממש סמוך להגשמת ייעוד זה, צריך הדבר להשתקף בעבודתו של כל יהודי, על-ידי שהוא מוסיף בלימוד התורה ביתר שאת וביתר עוז, ובמיוחד בענייני גאולה ומשיח שבתורה, עד שבקרוב ממש נזכה לגילוי ה'תורה חדשה' ולקניין ארץ-ישראל בשלמותה, בגאולה האמיתית והשלמה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי ספר השיחות תשנ"ב, כרך א, עמ' 70)

-------------

1) פרשתנו יב,א.

2) לשון הרמב"ם הלכות רוצח ושמירת נפש פרק ח הלכה ד.

3) בישעיה נא,ד נאמר: "כי תורה מאתי תצא", ודרשו חז"ל (ויקרא רבה פרשה יג,ג): "תורה חדשה מאיתי תצא".

4) קהלת רבה פרשה יא,ח. ועל-דרך-זה שם ריש פרשה ב.   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)