חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:34 זריחה: 6:31 ט"ו בתשרי התשע"ט, 24/9/18
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מלך בעצם מהותו

ההפטרה מדברת על המלכת שלמה המלך. במלכי בית-דוד יש מהות עצמית שלמעלה מתפקיד המלוכה בפועל, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי גם בחיי המלך הקודם.
מאמרים נוספים בפרשה
לצאת לחיים בגישה נכונה
לפרוע את החוב
טענת האומות ותשובת התורה
לחבר את התורה עם הארץ
האור - מטרת הבריאה
האור שנגנז לעתיד לבוא
לא להתנתק מהעולם
מטרת הירידה - עלייה גדולה יותר
לא לזלזל ברגע קטן
בדברים החשובים - רבים הקשיים
האם הדגים זקוקים לשמות
כוחה ומעלתה של האישה
מידה כנגד מידה
לבנות את העולם
כוחות מיוחדים לתקופת החורף
לצאת לחיים בגישה נכונה
הרובד הפנימי שמאחורי התורה
ברכת 'שהחיינו' על אור חדש בתורה
לעבור את החורף באחדות
איך בוחרים את המשובח לקרבן
לאדם ניתן הכוח לחבר

יחי המלך שלמה (מלכים-א א,לד)

הפטרת הפרשה1 מספרת באריכות על מרד אדוניהו בן-דוד ועל שבועת דוד לבת-שבע ששלמה ימלוך אחריו "והוא ישב על כסאי תחתי כי כן אעשה היום הזה".2 בהמשך אכן מצווה דוד למשוח את שלמה למלך על ישראל ולהכריז "יחי המלך שלמה"3, ושלמה ישב על כיסא המלוכה לעיני דוד, עד שאדוניהו פחד משלמה המלך ונאחז בקרנות המזבח לבל יהרגהו שלמה.4

נראה מזה ששלמה הוכתר למלך בחיי דוד אביו. הדבר דורש ביאור. חז"ל אומרים, שלפני פטירת דוד אמר לו הקב"ה, שעליו למות משום ש"כבר הגיעה מלכות שלמה בנך, ואין מלכות נוגעת בחברתה אפילו כמלוא נימה".~5 על-פי הכלל הזה נראה שמלכות שלמה לא הייתה יכולה להתחיל עד לאחר פטירת דוד. ובכלל, אי-אפשר לשני מלכים שישתמשו בכתר אחד.6

תפקיד ומהות

כאן בא לידי ביטוי ייחודה של מלכות דוד, שאינה דומה לכל מלכות אחרת. על מלכים בכלל פוסק הרמב"ם7, שהמלוכה עוברת בירושה לבן, בתנאי שימלא מקום אבותיו בחכמה וביראה. אולם על מלכי בית-דוד קובע הרמב"ם, שדוד זכה בכתר מלכות, ו"המלכות לו ולבניו הזכרים עד עולם", עד שהקב"ה הבטיחו שהמלוכה לא תיכרת מזרעו לעולם.

במלכות דוד יש שני דברים: האחד, תפקיד המלוכה - להנהיג את העם, לשלוט וכו'. תפקיד זה זהה, כמובן, לתפקידו של כל מלך ולא בזה מתבטא ייחודה של מלכות דוד. במלכות דוד יש דבר נוסף - המהות העצמית של המלך, כמי שהוא מנושא ומרומם בעצם מהותו. מהות זו מוגדרת בפי הרמב"ם בכינוי 'כתר מלכות', והיא ניתנה אך ורק למלכי בית-דוד.

למעלה מתפקיד

לכן במלכי ישראל לא ייתכן שמישהו ייקרא מלך בעוד אביו הוא המלך, שכן כל מהות המלוכה אצלם היא המלכות בפועל, ועל כך נאמר "אין שני מלכים משתמשים בכתר אחד".

אולם במלכי בית-דוד יש מהות עצמית שלמעלה מתפקיד המלוכה בפועל, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי גם בחיי המלך הקודם. כאשר ציווה דוד להכריז לפני שלמה 'יחי המלך', לא ניתנה לשלמה המלוכה בפועל, אולם החלה להתגלות בו מהותו המלכותית העצמית.

כתר מלכות

מלך מבית-דוד יורש את 'כתר המלכות' מיד עם לידתו, אלא שזה רק 'בכוח', וייתכן שלא יתמנה למלך בפועל. זאת הייתה פעולתו של דוד המלך כשציווה להמליך את שלמה בנו בחייו - להוציא אל הפועל את מלכותו העצמית.

בכך נמסר לידי שלמה 'כתר המלכות', והוא הועבר מאז ל'מלך מבית-דוד' שבכל דור ודור, עד שאצל משיח-צדקנו תתגלה המלכות בפועל ממש, כשתחזור מלכות דוד ליושנה, בגאולה האמיתית והשלמה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ל, עמ' 97)

----------

1) מלכים-א א,ה ואילך.

2) שם פסוק ל.

3) שם פסוק לג-לד.

4) שם פסוק נ ואילך.

5) שבת ל, סוף עמוד א.

6) ראה חולין ס,ב. פירוש רש"י בראשית א,טז. ועוד.

7) הלכות מלכים פרק א הלכה ז.   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)