חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התשובה כהתפרצות

פרץ, מלשון התפרצות, רומז לבעלי-התשובה, שהקרבה שלהם אל ה' באה מתוך התפרצות והתעוררות, שבאה דווקא לאחר הריחוק
מאמרים נוספים בפרשה
מדוע הצדיקים סובלים?
מעלתה של עבודה "פשוטה"
תיקונו של עשיו
סיפורו של העם היהודי
סיפורו של כל יהודי
לצאת החוצה ולאסוף "אלומות"
צריך להשתחוות ליוסף
יהודי חולם אחרת
ממתין ומצפה
"ממתין ומצפה מתי יבוא"
מסירות-נפש בלי חשבונות
הכוונה החיובית שבמכירת יוסף
התשובה כהתפרצות
לא להירתע מקשיים
להפוך את ה"אחר" ל"בן"
איש מצליח
מתוך הירידה מגיעים לשלווה

ותאמר מה פרצת עליך פרץ, ויקרא שמו פרץ (בראשית לח,כט)

בפרשת השבוע אנו קוראים את סיפור לידתם של פרץ וזרח, שני התאומים של יהודה ותמר. על לידתם מספרת התורה1, שבתחילה הוציא זרח את ידו, והמיילדת קשרה על ידו חוט אדום, כסימן: "זה יצא ראשונה". אולם אחר-כך החזיר זרח את ידו, ואחיו התפרץ ויצא ראשון, ולכן זכה להיקרא פרץ.

הסיפורים שמופיעים בתורה על האבות והשבטים מכילים רמזים למאורעות שיקרו לבניהם בדורות מאוחרים יותר. התורה אינה מספרת סתם דברים שקרו להם, אלא רק כאשר יש בהם משמעויות עמוקות לדורי-דורות. מה רומז אפוא הסיפור על לידתם היוצאת-דופן של פרץ וזרח?

אביו של המשיח

חז"ל2 מסבירים, שבעצם זרח היה צריך להיות הבכור, אולם הוא איבד את הבכורה בשל החטא החמור שעתיד לעשות אחד מבניו - עכן, שמעל בחרם בימי יהושע. זה היה חטא גורלי, שפגע בכל עם-ישראל, ובעטיו הפסיד זרח את הבכורה.

מי שקיבל את הבכורה תחתיו היה פרץ. ואכן, מזרעו של פרץ יצא דוד המלך, וממנו יבוא גם המלך המשיח. במדרש3 אף מודגש ביותר הקשר בין שמו של פרץ למשיח: "פרץ - זה משיח, שנאמר4: 'עלה הפורץ לפניהם'" (פסוק שאמור במשיח).

צדיקים ובעלי-תשובה

במובן רחב יותר, זרח ופרץ מייצגים שני קווים בעבודת-ה': עבודת הצדיקים ועבודת בעלי-תשובה. זרח, ששמו רומז לשמש זורחת ומאירה, מסמלת את הצדיקים. פרץ, מלשון התפרצות, רומז לבעלי-התשובה, שהקרבה שלהם אל ה' באה מתוך התפרצות והתעוררות, שבאה דווקא לאחר הריחוק.

בכל אחד מהשניים יש יתרון מיוחד: היתרון בעבודת הצדיקים הוא, שעבודתם יציבה וקבועה, בלי תמורות ומעברים חדים. הם הולכים ומתעלים מיום ליום בדרגות הקדושה. מצד שני, לבעלי-תשובה יש מעלה ייחודית, שהואיל וקרבתם אל ה' באה לאחר הריחוק, יש בה עוצמה רבה לאין-ערוך והיא מלאת צימאון עצום להתקרב יותר ויותר אל ה'. לכן, ב"מקום שבעלי תשובה עומדין, אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד בו".5

הבאת הגאולה

סדר הדברים הטבעי הוא - עבודת הצדיקים. רצון ה' הוא, שכל יהודי יהיה צדיק. לכן זרח התחיל לצאת ראשון. אולם מכיוון שבמציאות העולם יש מעידות וחטאים, דבר שהתבטא בחטאו של עכן, הייתה צריכה להיות ה'התפרצות' של פרץ, שמסמלת את עבודת בעלי-התשובה.

גם הגאולה קשורה דווקא לעבודת בעלי-התשובה. לכן המשיח הוא מזרע דוד, ש"הקים עולה של תשובה", וגם הגאולה באה דווקא לאחר החטאים שהביאו את החורבן, לאחר תקופת הגלות שבה נעשו בני-ישראל בבחינת בעלי-תשובה. וכפי שאומר הרמב"ם, שכאשר ישראל עושים תשובה - "מיד הם נגאלים".

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי-שיחות כרך ל, עמ' 184)

 

----------

1) פרשתנו לח,כח-ל. וברש"י שם.

2) סנהדרין מג,ב. על הפסוק ביהושע ז,כא.

3) אגדת בראשית סוף פרשה סג (ורש"י לבראשית רבה פרשה פה,יד).

4) מיכה ב,יג.

5) רמב"ם הלכות תשובה פרק ז הלכה ד (כדעת ר' אבהו, ברכות לד,ב). 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)