חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

צריך להשתחוות ליוסף

חלומו של יוסף מלמד אותנו, שאחרי כל העבודה העצמית של "מאלמים אלומים" צריכה לבוא ההתחברות של כל ה'אלומות' עם הצדיק
מאמרים נוספים בפרשה
מדוע הצדיקים סובלים?
מעלתה של עבודה "פשוטה"
תיקונו של עשיו
סיפורו של העם היהודי
סיפורו של כל יהודי
לצאת החוצה ולאסוף "אלומות"
צריך להשתחוות ליוסף
יהודי חולם אחרת
ממתין ומצפה
"ממתין ומצפה מתי יבוא"
מסירות-נפש בלי חשבונות
הכוונה החיובית שבמכירת יוסף
התשובה כהתפרצות
לא להירתע מקשיים
להפוך את ה"אחר" ל"בן"
איש מצליח
מתוך הירידה מגיעים לשלווה

והנה השמש והירח ואחד-עשר כוכבים משתחווים לי (בראשית לז,ט)

פרשת השבוע מספרת על חלומותיו של יוסף. בשני החלומות באה לידי ביטוי נקודה מרכזית אחת - ההתבטלות וההשתחוויה של שאר השבטים אליו. אלא שבחלום הראשון היה הדבר ב"אלומות1" ובחלום השני ב"השמש והירח ואחד-עשר כוכבים".2

בחלום הראשון מדובר בדברים ארציים, פשוטים - "מאלמים אלומים". הדבר מסמל מצב התחלתי, כאשר עדיין נמצאים למטה, בדרגות תחתונות. בחלום השני כבר נמצאים ברמות גבוהות לאין-ערוך - בענייני שמש, ירח, כוכבים, שמסמלים מדרגות גבוהות. אולם העיקרון שווה - תמיד קיימת ההשתחוויה ליוסף.

אחדות בתוך הפירוד

מהות שליחותו של יהודי בעולם היא - "מאלמים אלומים בתוך השדה". השיבולים צומחות כשהן נפרדות זו מזו, והעבודה של "מאלמים אלומים" היא לאחד את השיבולים הבודדות לאלומה אחת. זו גם עבודתה של הנשמה האלוקית - היא יורדת למטה, ל'שדה', שבו נראים הדברים מפורדים מאחדותו של הקב"ה, ותפקידה הוא לעשות מכל כוחות הנפש ומכל ענייני העולם 'אלומה' - דבר מאוחד עם הקב"ה.

מלמד אותנו חלומו של יוסף, שאחרי כל העבודה הזאת צריכה לבוא התחברות נוספת - ההתחברות של כל ה'אלומות' עם הצדיק. כשם שכל איברי הגוף צריכים להיות מחוברים עם הראש ובטלים לגמרי להוראותיו, כך כל ה'אלומות' - שהם כל בני-ישראל - צריכים להתבטל ל'אלומתו' של צדיק הדור ולמלא אחר הוראותיו.

בכל דרגה

בחלום השני כבר לא מדובר ב'שדה'. גם אין מדברים על העבודה של 'אלומות'. החלום הזה עוסק בדרגה גבוהה לאין-ערוך - כאשר היהודי כבר השלים את עבודתו בבירור ענייני העולם, והוא כבר הצליח להגיע אל שורש נשמתו, בבחינת "והרוח תשוב אל האלוקים אשר נתנה".3 הוא נמצא בדרגות העליונות ביותר - 'שמש', 'ירח' ו'כוכבים'.

אף-על-פי-כן אומרים לו, שהצורך ב"משתחווים לי" עומד בעינו גם בדרגה גבוהה זו. אל לנו לחשוב שיהודי שהגיע למדרגה גבוהה בעבודת-ה' יכול להסתפק בכוחותיו האישיים. גם הוא צריך להיות דבק ובטל ל'יוסף' - לצדיק ונשיא הדור. רק בדרך זו יוכל להגיע לשלמותו האישית ולהביא שלמות לכלל-ישראל.

כלי להשפעה

חלומותיו אלה של יוסף מלמדים אותנו שני דברים יסודיים בעבודת-ה': בראש ובראשונה נדרשת עבודה אישית - "מאלמים אלומים". צריך לעמול ולהתייגע, כדי לאחד את כל ענייני העולם (ה'שדה') עם הקב"ה.

אך בזאת לא די: צריכה להיות גם התבטלות לראש ולמנהיג של עם-ישראל, לצדיק הדור. דבר זה צריך להיות בכל דרגה שבה האדם עומד. זהו הכלי שבאמצעותו אפשר לקבל את ההשפעות הרבות שניתנות מאת יוסף, הצדיק יסוד עולם, שבכל דור ודור.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי-שיחות כרך ג, עמ' 808)

 

----------

1) פרשתנו לז,ז.

2) שם לז,ט.

3) קוהלת יב,ז. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)