חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לבן ויעקב - שתי השקפות-עולם

לבן דרש בעלות על שני תחומים: החינוך ("הבנות בנותי"), וחיי המסחר והעסקים ("הצאן צאני")
מאמרים נוספים בפרשה
השפעת צדיק על עירו
אסור לאבד את הראש
לחולל מהפך
הראש והרגל שווים
מלאכי מרום מלווים אותנו
הארץ תיכבש מאליה
חיים של צדיק
שכר בלתי-מוגבל
שלמות אישית – בעדיפות שניה
יעקב בונה בית של קבע
התכלית - בעולם הזה
ברכה לסייעניו של יהודי
הגברת מוח על לב
הצלחה בחינוך דווקא בתנאים קשים
סוד הצלחתו של יהודי
לבן ויעקב - שתי השקפות-עולם
השליחות של יהודי
חתונת יעקב כמקור כל החתונות
מקור הביטחון של לאה
נדרו של יעקב אבינו

עבדתיך ארבע עשרה שנה בשתי בנותיך ושש שנים בצאנך (בראשית לא,מא)

פרשתנו נפתחת ביציאתו של יעקב לחרן, אל דודו הרשע לבן הארמי. בדרכו עצר ב'בית א-ל', שם התפלל לה' ושכב לישון - "וישכב במקום ההוא".1

אומר על כך המדרש2: "כאן שכב, אבל כל י"ד שנה שהיה טמון בבית עבר, לא שכב". דעה נוספת במדרש: "כל כ' שנה שעמד בביתו של לבן, לא שכב", כפי שנאמר3: "ותידד שנתי מעיני".

מובן למדי מדוע בהיותו בישיבתו של עבר לא חפץ יעקב לישון, שכן ניצל כל רגע ללימוד התורה; אולם למה לא ישן בעשרים שנות עבודתו בבית לבן, שם עסק לכאורה בעבודה פיזית פשוטה - רעיית צאן?

חינוך ופרנסה

הליכתו של יעקב לחרן הייתה למטרה רוחנית נעלה. בחרן סלל יעקב את הדרך לבניו אחריו - לקדש את החיים הגשמיים ולגלות את ניצוצות הקדושה הטמונים בתוכם. לכן היה עליו להיות ערני תמיד ולעמוד על המשמר מול לבן הארמי, שייצג את ההפך הגמור.

את השקפת-עולמו המנוגדת ביטא לבן כאשר טען4: "הבנות בנותי והבנים בני והצאן צאני". הוא דרש בעלות על שני תחומים: החינוך ("הבנות בנותי"), וחיי המסחר והעסקים ("הצאן צאני"). טענה זו אנו שומעים גם מפי 'יורשיו' הרוחניים של לבן הארמי.

עידן מודרני

"הבנות בנותי והבנים בני" - טוען לבן. מילא, המבוגרים, אתם שייכים לדור הישן; אבל הילדים, הם גדלים בתקופה המודרנית וצריך 'להתקדם' עם הזמן. אתם רוצים ללמדם יהדות? בבקשה, אבל בלבוש 'מודרני', תוך 'התאמת' הדברים לעידן הנוכחי. כך יגדלו 'בני-אדם' ויוכלו לתפקד כראוי בעולם.

"הצאן צאני" - תובע לבן. אינני מתערב בענייני התפילה וחיי הדת שלכם, אבל בענייני עסקים - בזה אני בר-סמכא. עליכם לנטוש את המחשבות על ניהול חיי עסק ועבודה על-פי התורה, עם כל הדקדוקים והאיסורים על רמאות והסגת-גבול. כך אי-אפשר לנהל עסק מוצלח. בענייני עסקים, שמעו בקולי - אומר לבן הארמי (אותיות 'רמאי').

שליטה מלאה

לכן לא היה יעקב יכול לישון בהימצאו בחרן, כפי שהוא אומר: "ותידד שנתי מעיני". היה עליו להבטיח את שליטתו המלאה בשני הנושאים הללו: חינוך הילדים וההתעסקות בענייני העולם דווקא על-פי התורה. הוא נדרש להיזהר שלא להניח ללבן ולאנשיו להתערב בזה.

וכך אמר יעקב ללבן5: "עבדתיך (במסירות-נפש) ארבע-עשרה שנה בשתי בנותיך (חינוך הילדים) ושש שנים בצאנך" (דרך ניהול העסקים) - עמלתי בכל נפשי כדי שהחינוך והפרנסה יהיו אך ורק על-פי התורה.

כוח זה הוריש יעקב לצאצאיו עד סוף כל הדורות: לשמור במסירות-נפש על חינוך הילדים, שיהיה מקודש לחלוטין, ולנהל גם את כל ענייני הבית והפרנסה באווירה של יהדות וקדושה.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך  "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ג, עמ' 789)

----------

1) פרשתנו כח,יא.

2) בראשית רבה פרשה סח,י.

3) פרשתנו לא,מ.

4) שם לא,מג.

5) שם לא,מא. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)