חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הראש והרגל שווים

שכיבתו של יעקב אבינו במקום המקדש מבטאת את קדושת המקום, שבו מתבטלים לגמרי גדרי ה'מעלה' וה'מטה', עד שהראש והרגל נעשו שווים
מאמרים נוספים בפרשה
השפעת צדיק על עירו
אסור לאבד את הראש
לחולל מהפך
הראש והרגל שווים
מלאכי מרום מלווים אותנו
הארץ תיכבש מאליה
חיים של צדיק
שכר בלתי-מוגבל
שלמות אישית – בעדיפות שניה
יעקב בונה בית של קבע
התכלית - בעולם הזה
ברכה לסייעניו של יהודי
הגברת מוח על לב
הצלחה בחינוך דווקא בתנאים קשים
סוד הצלחתו של יהודי
לבן ויעקב - שתי השקפות-עולם
השליחות של יהודי
חתונת יעקב כמקור כל החתונות
מקור הביטחון של לאה
נדרו של יעקב אבינו

וילן שם כי בא השמש (בראשית כח,יא)

כאשר יעקב אבינו יצא מבאר-שבע בדרכו לחרן, הגיע להר-המוריה ולן שם, כפי שנאמר1: "ויפגע במקום, וילן שם כי בא השמש". חז"ל אומרים2, כי זה היה הלילה הראשון ששכב לישון, לאחר ארבע-עשרה שנים ששהה בבית-מדרשם של שם ועבר ועסק בתורה גם בלילות.

לאור זאת נשאלת שאלה גדולה: אם במשך ארבע-עשרה שנים לא שכב לישון בלילה, דווקא כאן, במקום המקדש, שכב לישון?! אמנם יעקב עצמו אמר אחר-כך3: "אכן יש ה' במקום הזה ואנכי לא ידעתי", אבל עדיין נשאלת השאלה, מדוע זימן לו הקב"ה שיישן דווקא במקום כה קדוש.

ירידה רוחנית?

הדבר יוסבר בהקדמת עניינה של השכיבה. מצב של שכיבה הוא בבחינת ירידה רוחנית גדולה לאדם. מעלתו של אדם באה לידי ביטוי כשהוא עומד. אז רואים בבירור את מעמדם הנכון של איבריו - הראש (השכל) למעלה, הלב (הרגש) באמצע, והרגליים (כוחות העשייה) למטה. אולם כשהוא שוכב לישון, נוצר מצב שבו הראש והרגליים שווים והם באותו קו גובה.

החלק העליון של האדם מסמל את רוחניותו, והחלק התחתון מסמל את הצד הגשמי שבאדם. הסדר הנכון הוא, שהרוחניות היא העליונה והחשובה, והגשמיות נגררת בעקבות הרוחניות. אולם בשעת השכיבה, הרוחניות והגשמיות הן בהשוואה, והרי זו ירידה גדולה.

התבטלות גמורה

עם זאת, מצב השכיבה יכול גם לבטא עליונות גבוהה ביותר. ההבדלים בין הראש ובין הרגל קיימים רק במסגרת העולם המוגבל, שבו הרוחניות גבוהה מהגשמיות, אולם לגבי הקב"ה עצמו, שהוא אין-סוף מוחלט, אין שום הבדל בין רוחניות לגשמיות ושתיהן שוות לגביו ממש.

דבר זה התבטא בשכיבתו של יעקב אבינו במקום המקדש. דווקא משום שזה מקום קדוש ביותר, שבו מאיר האור האלוקי האין-סופי בעצמו, גרם הדבר להתבטלות גמורה של גדרי ה'מעלה' וה'מטה', עד שהראש והרגל נעשו שווים לגמרי.

הכנה לתפקיד

זו הייתה המשמעות הפנימית של אותו לילה שעשה יעקב אבינו במקום המקדש. הדבר השתקף גם בחלום שחלם, על הסולם ה"מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה"4 - סולם שמחבר ומאחד את הארץ והשמים.

באותה שעה ניתן ליעקב הכוח לחבר רוחניות וגשמיות, ארץ ושמים. כוח זה ניתן לו דווקא בלכתו לחרן להקים את עם-ישראל, שכן זה ייעודו של העם היהודי - להשכין את הקדושה האלוקית בתוך העולם הגשמי ולעשות מהגשמיות כלי-משכן לאור אין-סוף ברוך-הוא.

סיומה של עבודה זו יהיה בגאולה האמיתית והשלמה, שאז יתגלה כבוד ה' בעולם הגשמי, כמו שנאמר5 "וראו כל בשר יחדיו" - הבשר הגשמי יראה - "כי פי ה' דיבר".

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך  "שלחן שבת", מעובד על-פי ספר השיחות תשנ"ב כרך א, עמ' 134)

----------

1) פרשתנו כח,יא.

2) בראשית רבה פרשה סח,יא. הובא בפירוש רש"י על הפסוק.

3) פרשתנו כח,טז.

4) שם פסוק יב.

5) ישעיה מ,ה. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)