חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י' באייר התשפ"ד, 18/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כוחה ומעלתה של האישה

מה הכשיל את האשה בחטא עץ הדעת ומדוע במסירת התורה על-ידי משה רבנו נזכרות הנשים לפני הגברים. על מעלתן הרוחנית של נשים ועל כוחן המיוחד להגן על גברים מפני חטאים.
מאמרים נוספים בפרשה
לצאת לחיים בגישה נכונה
לפרוע את החוב
טענת האומות ותשובת התורה
לחבר את התורה עם הארץ
האור - מטרת הבריאה
האור שנגנז לעתיד לבוא
לא להתנתק מהעולם
מטרת הירידה - עלייה גדולה יותר
לא לזלזל ברגע קטן
בדברים החשובים - רבים הקשיים
האם הדגים זקוקים לשמות
כוחה ומעלתה של האישה
מידה כנגד מידה
לבנות את העולם
כוחות מיוחדים לתקופת החורף
לצאת לחיים בגישה נכונה
הרובד הפנימי שמאחורי התורה
ברכת 'שהחיינו' על אור חדש בתורה
לעבור את החורף באחדות
איך בוחרים את המשובח לקרבן
לאדם ניתן הכוח לחבר

ולא תגעו בו (בראשית ג,ג)

במדרש1 מתוארת השתלשלות העניינים שהביאה את אדם-הראשון וחווה אשתו לחטוא בחטא עץ-הדעת: בתחילה פנה הנחש אל חווה ושאלה אם הקב"ה אסר עליהם לאכול מכל עצי הגן. האישה השיבה, שפירות כל העצים מותרים באכילה, חוץ מעץ-הדעת, שעליו אמר הקב"ה: "לא תאכלו ממנו ולא תגעו בו פן תמותון2". כשהנחש שמע כך, דחפה לעבר העץ, ואמר לה: "לא מות תמותון".

המדרש מסביר, שטעותה של חווה הייתה, שהיא הוסיפה על דברי ה'. האיסור היה על אכילה בלבד, והיא כללה באיסור גם את הנגיעה בעץ, ובכך פתחה פתח לנחש להכשילה, ובאמצעותה גם את אדם.

שמעה מכלי שני

חז"ל אומרים, שטעות זו של חווה אירעה משום שלא שמעה את האיסור בעצמה מפי הקב"ה, אלא מכלי שני - מפי אדם. אילו הייתה שומעת זאת ישירות מפי ה', לא זו בלבד שלא הייתה נכשלת ולא הייתה מכשילה את בעלה, אלא היא עצמה הייתה מגינה ושומרת עליו לבל יחטא.

לכן במעמד הר-סיני ציווה הקב"ה את משה רבנו להקדים ולמסור את הדברים לנשים: "כה תאמר לבית יעקב3" - אלו הנשים, ורק אחר-כך "ותגד לבני-ישראל" - אלו האנשים. בכך הובטח, שהנשים יעמדו על המשמר בקיום התורה במשך כל הדורות, ומבחינתן היה בזה תיקון לחטא עץ-הדעת.

בינה יתרה

המעלה המיוחדת של האישה, שבזכותה הייתה יכולה להגן על אדם מפני החטא (אילו רק הייתה שומעת בעצמה את הציווי מפי הקב"ה), נעוצה בכך, שדרך בריאתה הייתה שונה מדרך בריאתו של אדם: הוא נברא מעפר האדמה, מחומר נחות, ואילו היא נוצרה מהצלע - מגופו של אדם.

חז"ל4 גם מפרשים את הפסוק "ויבן את הצלע5" במשמעות של בינה - "בינה יתרה ניתנה באישה יותר מבאיש6". מכאן, שהאישה עומדת בדרגה רוחנית גבוהה יותר מזו של הגבר, ולכן בכוחה להגן עליו.

חינוך הבנות

דבר זה ממחיש את החשיבות הגדולה של חינוך הבנות, בדרך שיהיו ספוגות וחדורות בהכרה יהודית וברגשות של שמחה ועונג בכל ענייני היהדות. חינוך כזה, שהוא בבחינת "כה תאמר לבית יעקב", מציב יסוד איתן לכל ימי חייהן, שכאשר הבנות הללו יקימו בתים בישראל, יהיו "עזר כנגדו7" ויסייעו לבעליהן ללכת בדרכי התורה.

זו גם משמעות הברכה שמברכים בעת הנישואין, שהקב"ה ישמח את הזוג הצעיר "כשמחך יצירך בגן-עדן מקדם". כלומר, מברכים את בני-הזוג, שישיגו את השלמות שנועדה להם מתחילת הבריאה, קודם החטא ("מקדם"), שאז היו בתכלית השלמות.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ג, עמ' 747)

-------------

1) בראשית רבה פרשה כא,ז. ש"ך על התורה.

2) פרשתנו ג,ג.

3) שמות יט,ג.

4) מכילתא על הפסוק, הובא בפירוש רש"י שם.

5) פרשתנו ב,כב.

6) נדה מה,ב. 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)