חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:30 ד' בטבת התשפ"ב, 8/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

דבקות באלוקות ופרישות מתאוות העולם
מאמרים נוספים בפרשה
אפשר לנצח בלי מלחמה
מלחמות חובה ורשות
שני אויבים, מקור אחד
כוחה של "מצווה קלה"
שכר המצוות - עכשיו או לעתיד?
כשיוצאים לדרך צריכים "מעקה"
צריך מעקה בחיים
לקרב בלי להתנשא
אחדות והפרדה
עבודה בלי טרדות
איך יכול הקב"ה "לגרש"?
הקב"ה אינו נפרד מישראל
לא למהר "להתגרש"
דבקות באלוקות ופרישות מתאוות העולם
יהודים כפועלי ה'
משפט צדק - חד משמעי
בלי כוונה
לזכור כדי להשכיח
לא לערבב כוחות נפשיים
מלחמה לשם זיכוך

כי ייקח איש אישה (דברים כד,א)

את דיני הקידושין בין איש לאישה לומדים מהפסוקים בפרשתנו: "כי ייקח איש אישה... ויצאה... והייתה". ההלכה היא שהאישה מתקדשת בכמה דרכים, אולם בפועל "נהגו כל ישראל לקדש בכסף או בשווה כסף".

הטעם הפשוט לכך הוא, שכסף הוא האמצעי הראשון לקידושין הנלמד בתורה, אולם מכיוון שבתורה כל דבר מדוייק בתכלית, יש לומר שיש לזה סיבה פנימית יותר – בקידושי כסף בא לידי ביטוי התוכן הכללי של הקידושין.

הקשר האמיתי

עניינם של קידושין, שהאישה מתקדשת לבעלה ונאסרת על אחרים. יש כאן שני צדדים של השינוי שהתחולל בעת הקידושין – האישה נקשרת לבעלה, עד לתכלית ההתקשרות, "והיו לבשר אחד", ובה-בעת היא נאסרת על כל אדם אחר.

איש ואישה רומזים לקב"ה ולכנסת-ישראל. הקידושין בין איש לאישה רומזים לקשר שנוצר בין יהודי לקב"ה. גם הקשר הזה יש בו שני ההיבטים הנ"ל: יהודי מתקשר בדבקות לקב"ה, ובה-בשעה הוא מתנתק ופורש מתאוות העולם (שכן תאוות העולם הזה סותרות את הדבקות באלוקות).

כוסף ודבקות

כשם שבקידושין בין איש ואישה אי-אפשר להפריד בין שני ההיבטים (ההתקשרות לבעל וההתנתקות מכל אדם אחר), כך בהתקשרות של יהודי לקב"ה חייבים להיות שני ההיבטים הללו. אי-אפשר להרגיש אהבה לקב"ה ואהבה לתאוות העולם בעת ובעונה אחת. אהבת ה' מחייבת התנתקות מתאוות העולם.

זה הטעם הפנימי שמנהג ישראל לקדש אישה דווקא בכסף. כסף הוא מלשון כוסף ותשוקה ("נכסוף נכספתי") - עניין האהבה. קידושי כסף רומזים לתכלית העיקרית של ה'קידושין' בין הקב"ה לעם-ישראל – שתהיה התקשרות ודבקות באלוקות, מתוך אהבה גדולה לקב"ה.

שתי דרכים

אך כאן נשאלת השאלה, מאין מתחילים – בדבקות באלוקות או בפרישה מתאוות העולם. אלה למעשה שתי דרכים בעבודה – מלמטה למעלה או מלמעלה למטה. אם הולכים מלמטה למעלה, פורשים תחילה מענייני העולם ואז מגיעים לאהבת ה'. אולם אם הולכים מלמעלה למטה, מתחילים באהבת ה' ומזה מגיעים לידי פרישות מתאוות העולם.

אם פועלים על-פי סדר והדרגה, יש להתחיל בפרישות מתאוות העולם, ואז האדם נעשה כלי ראוי שתשכון בו אהבת ה'. זו הדרך שבה צריך ללכת מי שעדיין צריך לוודא שלא ייגרר אחר תאוות העולם הזה. אבל יש עבודה שאינה על-פי סדר והדרגה, אלא למעלה מטעם ודעת – יהודי מתמסר בכל ליבו ונפשו בדבקות לקב"ה, בקבלת-עול שלמעלה מטעם ודעת, ואז הוא נעשה מופרש מתאוות העולם. זו דרגה עליונה יותר, שנועדה למי שכבר נמצא בדרגה גבוהה בעבודת ה', כדי שיוכל להגיע לדרגה גבוהה עוד יותר.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך יט, עמ' 215) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)