חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עמלק גלוי, עמלק נסתר
מאמרים נוספים בפרשה
ציווי שחודר לעומק הנפש
כמות יוצרת איכות
למסור לה' את ההנאה
כל העבודות חשובות
לא להישאר בלי אש
לחבר את הפנים עם החוץ
תודה על הניסים
משה רבנו ככוהן גדול
איך מגיעים להשראת השכינה
קרבן פסח כאן ועכשיו
כשהחושך עצמו מאיר
אי השבתת השמחה – חלק מהעבודה
עמלק גלוי, עמלק נסתר
נס שמגדיל את השבת
תכלית בריאתו של 'ארור המן'
יהודי נדרש להשפיע על העולם
יש כפרה ויש ריצוי

ארבע פעמים במהלך ההיסטוריה היהודית מתעמת עם-ישראל עם עמלק: פעם אחת מיד עם היציאה ממצרים. הפעם השנייה, לפני הכניסה לארץ-ישראל (כשעמלק מתחפש ל'כנעני'). הפעם השלישית היא בתחילת ההתיישבות בארץ-ישראל, כאשר שאול המלך נצטווה להילחם בו. הפעם הרביעית עתידה להיות בדורו של המלך המשיח, שיבוא במהרה בימינו.

תולדות עם-ישראל מתחלקות בכללות לשתי תקופות: התקופה האחת - תקופת המדבר, שבה חיו בני-ישראל חיים ניסיים. לא היה להם מגע ישיר עם ענייני העולם, ואת כל צורכיהם קיבלו היישר מהקב"ה. התקופה השנייה - תקופת ההתיישבות בארץ-ישראל. זו החלה עם הכניסה לארץ ונמשכת עד היום, ועתידה להגיע לשלמותה בזמן הגאולה.

שתי תקופות

אפשר להבחין בנקל, כי העימותים עם עמלק מופיעים בתחילתן ובסיומן של שתי התקופות הללו. המפגש הראשון עם עמלק מתרחש מיד עם תחילתה של תקופת המדבר, והמפגש השני - בסופה, לקראת הכניסה לארץ. כמו-כן מיד עם תחילת התקופה השנייה, תקופת ההתיישבות, מתחולל המפגש השלישי עם עמלק, והמפגש הרביעי צפוי להתרחש בסיום התקופה, בדורו של המלך המשיח.

אפשר להבחין בדבר נוסף: המפגש הראשון בכל תקופה מתקיים מול עמלק גלוי, ואילו המפגש השני מתחולל מול עמלק מוסווה. מכאן אנו למדים, שהעימות הצפוי מול עמלק בדורו של המשיח יהיה עם עמלק המופיע בדמות שונה, שנועדה להטעות.

קור ואדישות

מלחמת עמלק קיימת גם בנפש האדם. עניינו של עמלק - לקרר את האדם ולצנן את התלהבותו בענייני קדושה. הוא מחדיר באדם קור ואדישות לענייני התורה ומצוותיה, וגורם לו שלא להתפעל מגדולת ה'.

מלחמה זו יכולה להיות גלויה, כאשר 'עמלק' הפנימי מופיע כלוחם גלוי נגד הקב"ה, אך היא יכולה להיות גם מתוחכמת ונסתרת. הוא מופיע כ'כנעני' - כסוחר. הוא בא ואומר, שהחיים בעולם הזה מבוססים על עסקים ועל תחרות כלכלית, ולכן צריך להתנהג כפי שמקובל בעולם העסקים.

לזכור ולהיאבק

קודם-כול הוא טוען, ש"כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה". הוא אומר לאדם: שכח את הקב"ה, הנח את האמונה בהשגחתו הפרטית של הבורא, אל תחשוב שהכול בא ממנו, וכי האדם צריך רק להכין 'כלי' בדרך הטבע כדי לקבל את השפע האלוקי. עליך 'להאמין בעצמך' ולהתנהג כמקובל בחיי העסקים.

מזהירה התורה: "זכור את אשר עשה לך עמלק". מאחורי הטענות הללו מסתתר אותו עמלק ידוע ומוכר, העומד בין עם-ישראל ובין מעמד הר-סיני, ואשר בסופו של דבר מתברר כי הוא חותר "להשמיד, להרוג ולאבד את כל היהודים". יש לעמוד נגדו בכל התקיפות היהודית, ואז מנצחים אותו וממלאים את השליחות האלוקית מתוך שמחה והתלהבות.

(לקוטי שיחות כרך א, עמ' 208) 

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)