חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:21 ג' בכסליו התשפ"ג, 27/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חביבות מיוחדת לענייני קדושה
מאמרים נוספים בפרשה
קנאות לאהבת-ישראל
קנאות מתוך שלום
איך מגיעים לשלמות הטוב?
להיות איש פלא
פינחס זה אליהו
זיכוך נצחי
המפתח נמסר לידינו
המפתח נמסר לידינו
מסירת-נפש שמביאה את הגאולה
כוחו של הרהור תשובה
נחלת הלוויים בזמן הגאולה
נחלה לעתיד
לכל יהודי נחלה משלו
שלוש רמות של התקשרות
גם ההקדמות חשובות
אהבת ארץ-ישראל
הקב"ה מודה לדברי הנשים
כוחה של תפילה אחת
יהודי נדרש להיות "נביא לגויים"
מסירות-נפש שלמעלה מהתורה
חביבות מיוחדת לענייני קדושה

פרשתנו מספרת באריכות על בנות צלפחד, שתבעו את נחלתן בארץ-ישראל. חז"ל אומרים על כך, שחיבת הארץ אצל הנשים הייתה ביתר שאת מאשר אצל הגברים.

לא רק בעניין ארץ-ישראל הצטיינו הנשים בחיבה יתרה, אלא גם במתן התורה נאמר: "כה תאמר לבית יעקב" (אלו הנשים, ורק אחר-כך) "ותגיד לבני-ישראל" (אלה הגברים). כמו-כן מצאנו את חיבתן המיוחדת של הנשים בעבודת המשכן, שהן הזדרזו ראשונות להביא את תרומת המשכן, והגברים תרמו אחריהן, כמו שנאמר: "ויבואו האנשים על הנשים".

מהלך בן שלושה שלבים

שלושת העניינים הללו – מתן-התורה, עשיית המשכן והכניסה לארץ-ישראל – אינם עניינים נפרדים אלא הם שזורים יחד למהלך שלם. תחילת הכול הוא מתן-התורה. התורה קדמה לעולם והיא תכנית הבריאה שלו, כפי שנאמר בזוהר שהקב"ה הסתכל בתורה וברא את העולם. לכן הכול מתחיל בתורה.

מטרת התורה היא – "לעשות לו יתברך דירה בתחתונים". שהעולם הגשמי והחומרי יהיה כלי לאור האלוקי. דבר זה נעשה על-ידי הכניסה לארץ-ישראל, שבה נדרשים בני-ישראל לעסוק בחיי החולין, מתוך כוונה להחדיר בתוך חיי החולין את הקדושה האלוקית.

זכות מיוחדת

נקודת החיבור בין התורה לבין ארץ-ישראל היא בניין המשכן. במשכן היו שני העניינים גם יחד – מצד אחד הוא היה עשוי מחומרים גשמיים ("זהב וכסף ונחושת"), ומצד שני היו בו עניינים אלוקיים שלמעלה מגדרי העולם, כמו "מקום הארון אינו מן המידה" (הארון כאילו לא תפס מקום, אף-על-פי שהיו לו אורך ורוחב מוגדרים).

ובכל שלושת העניינים הללו הייתה לנשים זכות מיוחדת, הנובעת מכוחות מיוחדים שניתנו להן. מעלתן של הנשים אף בכך, שעל-ידן הגיעו לעניינים הללו גם הגברים, כפי שהיה במתן-התורה, שעל-ידי שמשה הקדים ומסר תחילה את הדברים לנשים, נעשה הקיום גם אצל הגברים.

בית שהקב"ה שוכן בו

בעניין זה יש מעלה מיוחדת לחיבת הארץ. הכניסה לארץ הטילה טרחה מיוחדת על הנשים, שהרי בהיותן במדבר היו פטורות ממלאכות רבות, כי המזון הגיע מן השמים, המן מבארה של מרים, ואפילו הבגדים היו מתגהצים על-ידי ענני הכבוד; ואילו עם הכניסה לארץ-ישראל היו צריכות לעשות את כל העבודות הללו. ובכל-זאת הייתה לנשים חיבה לארץ-ישראל, מתוך הכרה בשליחות הגדולה המוטלת עליהן.

מכאן נלמדת הוראה נצחית: על נשי ישראל מוטלת אחריות, וניתנו להן הכוחות לכך, באשר לכללות הנהגת הבית היהודי. האישה היהודייה צריכה לפעול שלא רק בשבתות ובמועדים, אלא גם בימי החולין השגרתיים, יורגש בבית שהקב"ה שוכן בו. כאשר האישה תגלה את החביבות הזאת בחיי הבית, יעמוד הבית כולו בקרן אורה, עד שכל בני הבית יהיו חדורים בהרגשה זו גם בהיותם מחוצה לו.

(תורת מנחם כרך כ, עמ' 134) 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)