חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:52 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרבי על הפרשה
לצאת לחיים בגישה נכונה
פרשת 'בראשית' מתחילה מחדש את מחזור חמשה חומשי התורה. בפרשה זו מתוארת בריאת העולם. ההתבוננות במשמעותה, היא אבן-היסוד של עבודת-ה' בכל השנה.
לפרוע את החוב
האומנם הקב"ה שהוא "תכלית הטוב" בחר לברוא את העולם "בעשרה מאמרות" ולא "במאמר אחד", כפי שיכול היה לעשות – רק בכדי "להיפרע מן הרשעים"?!
טענת האומות ותשובת התורה
טענת אומות העולם כנגד "כיבוש" ארץ-ישראל על-ידי עם-ישראל, תמוהה מכמה סיבות. בכל זאת התורה נפתחת בתשובה לטענה זו – משמע שיש לה יסוד. הכיצד?
לחבר את התורה עם הארץ
תשובת התורה על טענת "ליסטים אתם" של אומות העולם טומנת בחובה הוראה רוחנית פנימית הפונה לעם-ישראל עצמו, לא פחות משהיא נועדה לסתום את פיות הגויים.
האור - מטרת הבריאה
לשם מה נברא האור כבר ביום הראשון, קודם שנבראו יצורים חיים להאיר להם ובטרם היה בו צורך? ועוד: מאחר שכבר נברא האור, מדוע מיד גנזו הקב"ה לצדיקים לעתיד לבוא?
האור שנגנז לעתיד לבוא
אילו היה האור נשאר כפי שנברא, הייתה נשללת מאיתנו הבחירה החופשית בין אור לחושך ובין טוב לרע. לכן גנז הקב"ה את ה"טוב" שבאור ו"הבדילו לצדיקים לעתיד לבוא".
לא להתנתק מהעולם
אם מציאותם של שני בני זוג ממין הלוייתן מסכנת את שלום העולם, מדוע מלכתחילה נבראו זכר ונקבה? וגם: מה מיוחד כל-כך בבשר הלוייתן שהקב"ה מלחו לצדיקים לעתיד לבוא?
מטרת הירידה - עלייה גדולה יותר
איך אפשר לקרוא לחטא ולמלאך-המוות – התגלמות הרוע והשלילה – "טוב מאוד"? כדי להבין זאת דרושה העמקה במהות השניים ובמטרת היבראם על-ידי הקב"ה.
לא לזלזל ברגע קטן
זה למד "פרק אחד שחרית ופרק אחד ערבית" ויצא ידי חובת תלמוד-תורה, וחברו שלמד תורה כל היום וביטל דקה אחת, עבר על עוון ביטול-תורה. הכיצד? ואיך זה קשור לבריאת העולם עד לכניסת השבת ממש.
בדברים החשובים - רבים הקשיים
איך ייתכן שאדם-הראשון, יציר-כפיו של הקב"ה, לא הצליח למשול ברוחו ולעמוד באיסור שתוקפו היה בסך-הכול שלוש שעות?! על שיטותיו המחוכמות של היצר-הרע ועל הדרך להשתמש בהן כנגדו.
האם הדגים זקוקים לשמות
המפרשים נחלקו אם אדם-הראשון קרא לדגים בשמות והתורה לא ציינה זאת או שהוא כלל לא קרא לדגים בשמות. הבנת מהות ומטרת השם (של כל נברא ונברא) היא העומדת ביסודה של מחלוקת זו.
כוחה ומעלתה של האישה
מה הכשיל את האשה בחטא עץ הדעת ומדוע במסירת התורה על-ידי משה רבנו נזכרות הנשים לפני הגברים. על מעלתן הרוחנית של נשים ועל כוחן המיוחד להגן על גברים מפני חטאים.
מידה כנגד מידה
הנחש נענש קשות כאשר מ"ערום מכול" הפך ל"ארור מכול", וזאת על בסיס העיקרון של "מידה כנגד מידה". עיקרון זה פועל ואף ביתר שאת גם בכיוון ההפוך – מהמצב הנחות ביותר אפשר להתעלות מעלה-מעלה
לבנות את העולם
שני אנשים שנקראו חנוך מוזכרים בפרשתנו ושניהם מסמלים את האיזון הנכון בין דבקות בקב"ה ובין הצורך לבנות וליישב את העולם. עבודת היהודי צריכה למזג את שני הקווים הללו ולא לנטות לקצה אחד בלבד
כוחות מיוחדים לתקופת החורף
לצאת לחיים בגישה נכונה
פרשת 'בראשית' מתחילה מחדש את מחזור חמשה חומשי התורה. בפרשה זו מתוארת בריאת העולם. ההתבוננות במשמעותה, היא אבן-היסוד של עבודת-ה' בכל השנה.
הרובד הפנימי שמאחורי התורה
ברכת 'שהחיינו' על אור חדש בתורה
לעבור את החורף באחדות
איך בוחרים את המשובח לקרבן
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)