חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 י"ג בתמוז התש"פ, 5/7/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

דף הבית > חדשות
40 שנה ל"מבצע תפילין" ולניצחון ב'ששת הימים'

השבוע מציין העם היהודי בארץ ובתפוצות - 40 שנה לאיחודה של ירושלים, שחרור הכותל המערבי והניצחון הניסי במלחמת 'ששת הימים' ■ מספר ימים לפני פרוץ המלחמה, בעוד העם היושב בציון היה אחוז חלחלה, הכריז הרבי מליובאוויטש על 'מבצע תפילין' וקרא לכל יהודי להניח תפילין ובכך להביא ניצחון ליהודים, על יסוד הפסוק: "וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך ויראו ממך". התעוררות גדולה בעם הביאה המונים להיענות לקריאת הרבי שהבטיח ניצחון וקרא לא לעזוב את ישראל. התוצאה לא איחרה לבוא: צה"ל רשם ניצחון מוחץ בתוך שישה ימים על צבאות ערב ■ לציון 40 שנה להכרזה על "מבצע תפילין" יוקמו דוכני תפילין בכל רחבי הארץ.

מאת: שרון גושן
כ"ח באייר התשס"ז 10:00 (16/05/07)

היה זה במהלך תהלוכת ל"ג בעומר הגדולה של ילדי ישראל, בשנת תשכ"ז (1967), שנערכה מול מרכז חב"ד העולמי - 770 בברוקלין שבניו יורק (ארה"ב). בשיחה שנשא הרבי מליובאוויטש בפני אלפי הילדים אמר: "אחיכם ואחיותכם שנמצאים כרגע בארץ ישראל נתונים כעת במצב כזה שבו הקב"ה מגן עליהם ושולח להם את הברכה, ההצלחה והישועה שלו, במידה גדולה עוד יותר, כדי שהם יצאו, והם אכן יצאו, מהמצב הנוכחי בהצלחה". הרבי קרא לנוכחים להוסיף במצוות לזכות אחיהם שבישראל שעל-ידי זה יתקיים הפסוק: "וישבתם לבטח בארצכם".

החרדה בארץ הקיפה את כל יושביה והלחץ על השגריריות הזרות היה גדול. צבאות ערב התכוננו לעלות על הארץ מכל גבולותיה ובכלי התקשורת הערביים התרברבו מפקדי הצבאות ו"חגגו" עוד טרם פרוץ המלחמה את "הניצחון הסופי" והשמדת היהודים בארץ ישראל.

יהודים רבים פנו בבהלה לרבי מליובאוויטש בשאלה האם לעזוב את הארץ. הרבי דוקא לא התרשם כלל מההתרברבות הערבית, הרגיע ועודד את השואלים להישאר בארץ והבטיח ניצחון מוחץ. תשובותיו של הרבי פורסמו בהבלטה בכלי התקשורת בישראל ובעולם.

באותה עת ממש הכריז הרבי על "מבצע תפילין" וקרא לכל הגברים היהודים באשר הם, ובכללם חיילי צה"ל, להניח תפילין בכל יום ובכך להגשים את הפסוק: "וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך ויראו ממך", דברים המכוונים לתפילין. הרבי אמר שכאשר רואים שהולך כאן צבא יהודי, שהמנהיג שלו הוא ה אלוקי צבאות, יתקיים "ויראו ממך".

הרבי שיגר מברק מיוחד לחיילי צה"ל ובירכם להצלחה במלחמה ואיחל שיחזרו בשלום לבתיהם. הרבי הצליח להביא להתעוררות רוחנית גדולה ותורים ארוכים נשרכו בדוכני התפילין שהקימו חסידי חב"ד בכל רחבי הארץ, כדי להעניק הגנה רוחנית לחיילים שבחזית.

הניצחון על צבאות ערב הדהים את העולם כולו. בתוך ששה ימים הצליח צה"ל, צבא מעטים מול רבים, לשחרר את ירושלים, את יהודה, שומרון וחבל עזה, להדוף את צבא סוריה ולהשתלט על רמת הגולן ועל חצי האי סיני. צבא מצרים נהדף אל מעבר לתעלת סואץ. בעם היהודי כולו אחזה התעוררות רוחנית גדולה ובכל מקום התקיימו תפילות הודייה - להודות לקב"ה על הנס הגלוי של הניצחון המופלא.


הרבי קבע: "הסיבות למבצע עדיין תקפות"

שנתיים לאחר הכרזתו על "מבצע תפילין", ערב מלחמת 'ששת הימים', קבע הרבי כי הסיבות להכרזה על המבצע עדיין תקפות ואף ביתר שאת. במכתב ששיגר הרבי במוצאי שבת פרשת 'ואתחנן' תשכ"ט כתב הרבי:

"דעתי ברורה אשר ההתעוררות והבקשה והדרישה על-דבר 'מבצע תפילין', שמדובר בהן זה שנתיים ויותר - בתוקפן עומדות גם עתה. ואדרבה, ביתר שאת וביתר עוז, כי המצב בהווה הוא שזקוקים כעת לא רק לזה אשר "כל עמי הארץ... יראו ממך" - יראה הבאה על-ידי מצוות תפילין - אלא גם - לתוכן ההלכה הידועה - כמו שכתב הרא"ש "...מפני קיום מצוות תפילין ותיקונן יתקיים באנשי המלחמה וטרוף זרוע אף קדקוד". כבר במוצאי שבת ביקש הרבי לפרסם זאת ברחבי תבל. מאז מפעילים חסידי חב"ד דוכנים של 'מבצע תפילין' במקומות ציבור, ליד ה'כותל המערבי', בתחנות מרכזיות וגם בשדות התעופה בעולם. דוכן קבע מפואר פועל גם בשדה התעופה הבינלאומי של ישראל ע"ש בן גוריון, בו מניחים תפילין אלפי נוסעים מדי יום. לפני כעשרים שנה הוגשה עתירה לבג"צ נגד קיומו של הדוגן בנתב"ג, אך בג"צ פסק, בפסק דין תקדימי, כי יש להותיר את הדוכן בנתב"ג, הפועל מטעם צעירי אגודת חב"ד, ואין להקים לו מתחרים מצד גופים אחרים, כגון הריפורמים שהיו שותפים לעתירה נגד הדוכן.


דוכני תפילין בכותל המערבי

משטרת ישראל נערכת לביקורם של כ-150 אלף איש ביום רביעי ('יום ירושלים') בכותל המערבי'. בית חב"ד הפועל בכותל המערבי מטעם צעירי אטגודת חב"ד, בהנהלת הרב יוסי הלפרין, נערך בהתאם. דוכני תפילין יוצבו ברחבה הגדולה בהם יציעו למבקרים הרבים להניח תפילין לניצול ההתעוררות בעם, ולציון 40 שנה להכרזה על "מבצע תפילין" ושחרור הכותל מהכיבוש הירדני. דוכני תפילין יוקמו גם בכל הערים בישראל.  


וידאו: הרבי ומלחמת ששת הימים. הרגעים שלפני המלחמה, הבטחתו של הרבי והנצחון הניסי. (באדיבות: JEM)האלוף (מיל.) עזר וייצמן ז"ל מניח תפילין


תפילין במרכז רחוב אלנבי במהלך המלחמה


האלוף (מיל.) אריאל שרון מניח תפילין


תפילין בקו נאש


הרב גנזבורג ע"ה מניח תפילין לאחד מפצועי המלחמה


   

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)