חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 י"ב בכסליו התשפ"א, 28/11/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

דף הבית > חדשות
בקייב נחנך בית כנסת לזכר לוחם השייטת שנהרג

בטקס מרגש, נחנך בדרום קייב בית כנסת חדש ומפואר "העוז והענווה" לזכרו של לוחם הקומנדו הימי, רס"ל יוחנן אברהם הילברג הי"ד, שנפל באסון השייטת בלבנון. בית הכנסת המפואר, הינו בית הכנסת הראשון בהיסטוריה הפועל בחלקו הדרומי של העיר קייב, והוא נתרם על ידי איש העסקים מר אריה שוורץ, ששירת עם הילברג ביחידה, והיה לחברו הקרוב. בית הכנסת נחנך בהכנסת ספר תורה שנתרם על ידי ישראל הירש צ'רבננקו לזכר אביו אלפרד בן גריגורי ז"ל, ולזכות בני משפחתו

מאת: שרון גושן, קייב
צילומים: ברלה שיינר, COL
ו' בטבת התשע"א (13/12/10)

בטקס מרגש, נחנך בדרום קייב בית כנסת חדש ומפואר "העוז והענווה" לזכרו של לוחם הקומנדו הימי, רס"ל יוחנן אברהם הילברג הי"ד, שנפל באסון השייטת בלבנון. בית הכנסת המפואר, הינו בית הכנסת הראשון בהיסטוריה הפועל בחלקו הדרומי של העיר קייב, והוא נתרם על ידי איש העסקים מר אריה שוורץ, ששירת עם הילברג ביחידה, והיה לחברו הקרוב.

מר שוורץ, הנמנה על קהילת חב"ד בדרום קייב, תורם מהונו מזה שנים להנצחת חברו הטוב שנפל בלבנון. לפני מספר חודשים, חזרו זוג חברים של משפחת הילברג מחו"ל, וסיפרו כי הבחינו בהנצחה של מר שוורץ לזכר לוחמי השייטת שנפלו בלבנון באחד מבית הכנסת באירופה.

ההורים הנרגשים, ביקשו לאתר את "התורם האלמוני", ולאחר מאמצים מרובים הם הצליחוו לאתר את מר שוורץ המתגורר בקייב. שוורץ, התרגש מאוד לשוחח עם הוריו של יוחנן הילברג הי"ד, סיפר להם על כוונתו לתרום בית כנסת לזכר בנם בקייב, והזמינם לאירוע.

יו"ר אגודת חסידי חב"ד הרב יוסף יצחק אהרונוב מציין כי חנוכת בית הכנסת לזכר חייל צה"ל שנהרג בלבנון, היא חלק מפעילות צעירי-חב"ד בארץ הקודש עם חיילי צה"ל לאורך כל ימות השנה, ובמסגרת התמיכה, העידוד, והפעילות עם חללי צה"ל ונפגעי פעולות הטרור.

אסון השייטת

"אסון השייטת" אירע בחודש אלול תשנ"ז, במסגרת מבצע בשטח אויב של שייטת 13 של חיל הים. באסון, נהרגו 12 לוחמים, והוא נחשב לאירוע הקשה ביותר בתולדות השייטת. תוך כדי תנועה באזור עיירת החוף אנצרייה שבלבנון, נפגע הכוח ממספר מטעני צד. במהלך הקרב שהתחולל התפוצץ גם מטען שנשא הכח.

למרות הלחץ שהופעל לסיים את האירוע בהקדם, המשיכו חלק מאנשי כוח החילוץ בחיפושים והצליחו לחלץ את גופתו של יוחנן הילברג הי"ד. יוחנן הי"ד נקבר בבית הקברות בישוב נצר חזני שבגוש קטיף. לאחר גירוש גוש קטיף, הועתק קברו לישוב ניצן.

חיים יהודיים בדרום קייב

מזה כעשור וחצי, מאז נפתח בית הספר של צעירי-חב"ד בדרום קייב, חלה תנופה של חיות יהודית באיזור כולו. מניין לתפילה נפתח בבית הכנסת לפני כארבע שנים, כשמידי שבת מתפללים בו יהודים רבים, מתוכם עשרות המגיעים ביום שישי, הלנים בבית הספר במהלך השבת.

רב בית הכנסת הוא השליח הרב ברוך מנדלסון הפועל לצד השליח הראשי בעיר הרב מוטי לבנהרץ, והרב אבישי בטאשווילי. בבניית בית הכנסת החדש הוחל לפני מספר חודשים, כשמר שוורץ מפקח באופן אישי על הקמת בית הכנסת, והשלמת הריהוט המהודר בו.

השבוע, נחנך בית הכנסת בהכנסת ספר תורה שנתרם על ידי ישראל הירש צ'רבננקו לזכר אביו אלפרד בן גריגורי ז"ל, ולזכות בני משפחתו. ספר התורה נתרם בסיועו של ר' רפאל (פולי) רוטמן, העומד לימין שלוחי חב"ד בעיר, ומסייע להם רבות. הקור המקפיא ששרר באותה עת בחוץ, לא מנע ממאות מבני הקהילה היהודית להתכנס למעמד הכנסת ספר התורה.

בתום כתיבת האותיות האחרונות, יצאה תהלוכה ובראשה ספר התורה, כשלפידים בוערים חיממו במעט את הקור המקפיא. בהגיע ספר התורה לבית הכנסת, כובדו מר אריה שוורץ, השליח בקייב הרב מוטי לבנהרץ, ומר ישראל הירש צ'רבננקו, בגזירת הסרט בפתח בית הכנסת.

בקביעת המזוזות בפתח בית הכנסת כובדו ר' שמואל הילברג, אביו של החייל שנהרג בלבנון שהגיע לאירוע המרגש ביחד עם רעייתו בריינה, וכן הרב יצחק נריה ראש ישיבת אור עציון.

ספר התורה הוכנס לבית הכנסת החדש, ובמקום נערכו 7 הקפות שנמשכו שעה ארוכה לצלילי תזמורתם של האורגניסט ר' לייבל'ה ליפסקר והזמר נמואל הרוש שהגיעו לאירוע במיוחד מישראל. באמירת פסוקי "אתה הראית" כובדו השלוחים בעיר ומהאיזור שהגיעו לשרשרת האירועים בעיר, לצד תומכי וידידי קהילת חב"ד בדרום העיר. השמחה היתה רבה, והיא נמשכה שעה ארוכה, כשחברי הקהילה מציינים כי זמן רב שלא חגגו ורקדו ככה עם התורה.


שליח חב"ד בקייב הרב מוטי לבנהרץ כותב אות בספר התורה


תהלוכת לפידים בראש התהלוכה
הרב יוסף יצחק אהרונוב ור' רפאל רוטמן


הרב מוטי לבנהרץ, הרב ברוך מנדלסון, והרב בערל קרסיק גוזרים את הסרט


האב השכול, שמואל הילברג והרב אהרונוב קובעים מזוזה בפתח בית הכנסת


הסרת הלוט


הרב יוסף יצחק אהרונוב עם ספר התורה


תורם בית הכנסת מר אריה שוורץ


הרב יצחק נריה ראש ישיבת אור עציון עם אביו של החייל


ריקודי השמחה בבית הכנסת החדש
   

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)