חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:55 זריחה: 5:41 ט"ז באדר ב' התשע"ט, 23/3/19
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

דף הבית > חדשות
נכנסו למצוות בפסגת הר 'מצדה'

מאות נערים ונערות מערד השתתפו הבוקר עם זריחת החמה בחגיגת בר/בת מצווה מרגשת במיוחד על הר 'מצדה'. החגיגה הייחודית מתקיימת זו הפעם ה-30 ברציפות על-ידי בית חב"ד בעיר בהנהלת רב העיר ויו"ר בית חב"ד הרב בן-ציון ליפסקר. "האירוע עבורי הוא סגירת מעגל", שח אחד ההורים. "הייתי פה לפני שלושים שנה, בפעם הראשונה בה קיים הרב ליפסקר את טקס בר-המצווה וכעת הבן שלי עומד כאן, עם טלית"... במסגרת ההכנה לטקס, השתתפו חתני וחתנות המצווה בשיעורים ביהדות ולמדו מושגים והליכות.

מאת: שרון גושן
צילומים: COL
כ"ד באייר התשס"ו 21:40 (22/05/06)

האירוע בהר 'מצדה' כבר היה למסורת: בית חב"ד ערד בראשות רב העיר הרב בן-ציון ליפסקר מארגן מידי שנה, חגיגת בר-מצווה ייחודית עם זריחת החמה על הר 'מצדה' - למאות נערים ונערות מהעיר ערד החוגגים בר-מצווה במהלך השנה.

המשתתפים בחגיגת הבר-מצווה משתתפים בשיעורים ביהדות המועברים על-ידי צוות בית חב"ד, במהלכם הם לומדים על כשרות, תפילה, תפילין, ועוד. ההכנה נערכת מספר חודשים עד לטקס המרשים בהר המצדה. "אני מתרגש בכל שנה מחדש. הדבר נותן סיפוק לראות מאות נערים ונערות שחוגגים, לאחר שלמדו חודשים רבים הלכות שיישארו איתם לנצח", מספר הרב ליפסקר, ומגלה כי כי רוב בני הנוער בעיר משתתפים בקורסי ההכנה לבר-מצווה בזכות שיתוף הפעולה עם התיכונים בעיר.

דמעות של אושר

דקות ספורות לאחר השעה חמש בבוקר מתחיל הטקס המרגש. הרב ליפסקר מקבל לידיו את ספר-התורה מאת גבאי בית-הכנסת במצדה, ומתעטף בטלית. חופה גדולה נפרסת ומאות הנערים מתעטפים אף הם בטליתות. לקול צלילי מוזיקה חסידית, פוסעים מאות הנערים והנערות יחד עם הרב ליפסקר העטוף בטלית בשורות ארוכות. "תראה איזה יופי יש לדת היהודית", אומר אחד מאבות הנערים לרעייתו. "הם מעבירים את זה בצורה חווייתית ומרשימה. אי-אפשר להתנגד לזה", הוא מוסיף.

"זה בשבילי סגירת מעגל מרגשת", אומר אחד ההורים. "הייתי פה לפני שלושים שנה, בפעם הראשונה בה קיים הרב ליפסקר את טקס בר-המצווה וכעת הבן שלי עומד כאן, עם טלית"... האב לא יכול לעצור את סחף ההתרגשות ופורץ בבכי של שמחה.

יום חדש עולה

הטקס מתחיל. "מודה אני לפניך", מכריז הרב ליפסקר במיקרופון והנערים והנערות מחרים-מחזיקים אחריו כשהשמש מתחילה לעלות אט-אט מכיוון ים-המלח וצובעת באדום את המצדה. המראה מלבב. יופי הבריאה נפרש מול עיניך כשברקע נשמעים קולותיהם של הנערים והנערות מודים בשבח להשם. "אתה בראת, אתה יצרת"...

הרב ליפסקר קורא איתם את הברכות במנגינה ערבה ובשפה מיוחדת כמו שרק הוא יודע לעשות. אחר הברכות, נושאים בפניהם דברים נציגת ההורים, סגן ראש-העיר והרב ליפסקר. "השמש כעת עולה ליום חדש ואני מברך אתכם שכעת כולנו נתחיל ביום חדש, עם תקווה חדשה", אומר הרב ליפסקר.

הנערים מתפללים תפילת שחרית, ושלושה נציגים עולים לתורה. הרב ליפסקר מגביה את ספר-התורה והילדים מתחילים לשיר "שמע בני, שמע בני"... בהתלהבות עצומה. התלהבות של קדושה. ראשוני המטיילים במצדה שנקלעו למקום, נעצרים. מנסים להבין מה קורה כאן. כמה מהם מצטרפים לשירה ומוחים כפיים בהתלהבות.

"כולנו רוצים לומר לך תודה-רבה על הדאגה החמה שלך. אתה הענקת לנו משהו נצחי שיישאר איתנו לנצח", מפטיר אחד הנערים לעבר הרב ליפסקר.

לצפייה בסרטון וידאו קצר: לחצו כאן


הרב ליפסקר עם אחד מחתני הבר-מצווה


סגן ראש העיר נושא דברים   

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)