חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:37 זריחה: 6:30 ט"ז בתשרי התשפ"ב, 22/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

דף הבית > חדשות
מציינים 80 שנה לביקור הרבי הריי"צ בישראל

חסידי חב"ד ציינו השבוע 80 שנה לביקור ההיסטורי של אדמו"ר הריי"צ בארץ ישראל. בזמן הביקור שהה בירושלים עיר הקודש, ומשם יצא לבקר במקומות הקדושים נוספים בישראל. הוא ביקר גם בקהילה היהודית בחברון, בה הייתה קהילה של חסידי חב"ד, והתפלל במערת המכפלה, למרות שליהודים היה אסור אז להיכנס למערה. בצפת, התוועדו בה' מנחם אב, יום הילולת האריז"ל שהוא יום ביקורו של האדמו"ר בעיר, ובמוצאי שבת ילמדו בירושלים את מאמר חסידות שאמר הרבי בעת ביקורו בישיבה החב"דית "תורת אמת"

י' באב התשס"ט (31/07/09) 

בב' מנחם אב תרפ"ט, השבוע לפני 80 שנה, הגיע כ"ק אדמו"ר הריי"צ - רבי יוסף יצחק שניאורסון נ"ע לביקור היסטורי בארץ ישראל. בזמן הביקור שהה בירושלים עיר הקודש, ומשם יצא לבקר במקומות הקדושים נוספים בישראל.

הרבי מליובאוויטש הסביר כי ביקור זה, הגיע לאחר שלא יכול היה אדמו"ר הריי"צ להגיע לציוני רבותינו נשיאנו, אבותיו וזקיניו, הטמונים ברחבי רוסיה (אז ברית המועצות), משום שהוא עזב את המקום לאחר מאסרו.

את ביקורו בארץ, הוא פתח, כאמור, ביום ב' מנחם אב, בתנחת הרכבת בירושלים, לשם הגיע היישר ממצרים שם ביקר את הקהילה היהודית במקום. המונים התאספו לקבל את פניו בתחנת הרכבת, וכבר באותו יום, ביקר הרבי בכותל המערבי, התפלל במקום ונשק לאבני הכותל בלהט. לשבת הגיעו המוני חסידים מכל רחבי הארץ, לירושלים לעשות את השבת במחיצתו. 

במהלך שהותו בארץ, הוא ביקר גם בקהילה היהודית בחברון, בה הייתה קהילה של חסידי חב"ד, והתפלל במערת המכפלה, למרות שליהודים היה אסור להיכנס. ובט"ז מנחם אב תרפ"ט נסע ברכבת למצרים,

מציינים שמונים שנה לביקור

ברחבי הארץ ציינו חסידי חב"ד שמונים שנה לביקור ההיסטורי. בעיר-הקודש צפת, ציינו בהתוועדוות שנערכה במכון 'אלטע' בעיר עם המשפיע הרב חיים שלום דייטש ראש כולל צמח צדק בירושלים. ההתוועדות נערכה ביום ההילולא ה' מנחם אב היום בו לפני 80 שנה ערך אדמו"ר הריי"צ נ"ע ביקור ביום ההילולא על קברו של האריז"ל.

במוצאי שבת הקרובה (פרשת ואתחנן) תתקיים במרכז החסידות "נשמתא דאורייתא" בירושלים התוועדות מיוחדת במסגרת ה"מלווה מלכה" השבועי, במהלכה ילמדו מאמר חסידות שאמר אדמו"ר הריי"צ נ"ע בירושלים בעת ביקורו בסמיכות למקום בעת שביקר בישיבת 'תורת אמת' ששכנה באותו הזמן בשכונת גבעת שאול בירושלים. אדמו"ר הריי"צ נ"ע חזר מאמר חסידות ד"ה "אתה הראת לדעת כי ה' הוא האלוקים אין עוד מלבדו". 

מסתבר, כי ישיבת "תורת אמת" שכנה מטרים ספורים מהמקום שבו שוכן מרכז להפצת חסידות - "נשמתא דאורייתא" שהוקם לפני שנה בשכונת גבעת שאול ע"י תורת חב"ד לבני הישיבות.

תיאור הביקור

רשימה קצרה שכתב בזמנו אחד מראשי חב"ד בחברון, הרב ש.ז. קלונסקי:

"...בחודש מנ"א תרפ"ט, שבועות מספר לפני הטבח שהיה בחברון, הגיע לארץ לביקור הרב הצדיק מרן ר' יוסף יצחק שניאורסאהן זצוק"ל.

הקדוש ר' אליעזר דן סלונים קיבל על עצמו לתכנן את ביקורו של הרבי בחברון, הן במערת המכפלה והן בשאר המקומות הקדושים שם. כידוע, היתה הכניסה למסגד העומד על מערת המכפלה אסורה גם על היהודים וגם על הנוצרים מחמת "טומאתם". אולם אליעזר סלונים, שהיו לו קשרים טובים בחוגי השילטון הערבי שבחברון, הצליח להשיג רישיון מיוחד לביקור בתוך הבניין והמסגד בעבור הרבי ושלושה מלווים עימו.

בצאת הרבי לחברון נלווינו אליו לסיור. בהגיענו לחברון באנו למלון אשר מחוץ לעיר. רוב תושבי חברון הקבילו פנינו, ובצאתנו מן המלון, ליוונו קהל היהודים ובתוכם תלמידי הישיבה "כנסת ישראל" שבחברון, בדרכנו לעיר העתיקה. השיירה עברה כולה דרך הכביש החיצוני, לא דרך השוק והחנויות, אל מערת המכפלה. התוכנית היתה להיכנס למערה בעד "שער יעקב", אשר בו היתה הכניסה אסורה ליהודים לחלוטין, ולצאת בעד "שער אברהם", הכניסה הידועה עם המדרגות ו"שבע המדרגות" המותרות בעלייה ליהודים.

בהגיענו ל"שער יעקב", חיכתה לנו שם משלחת מנכבדי הערבים שבחברון, אשר באו במיוחד לבקשתו של אליעזר דן סלונים, שהיה אז מנהל בנק אפ"ק בחברון. הם קידמו את פנינו – שבעת בעלי הרישיונות: הרבי מליובאוויטש, חתנו ר' ש' גור-אריה, הרב יעקב יוסף סלונים רבה של חברון, ר' אליעזר דן סלונים, ר' ישראל ור' יצחק דבורץ ואנוכי – הם נתנו לרבי סנדלי עור מיוחדים, שלמעשה היו רק סוליות עור ולהן שרוכים כדי לקושרם מעל נעלינו, וזאת למען לא נהיה נאלצים לחלץ את מנעלינו לפי הנהוג והמקובל.

נכנסנו למקום קברי האבות. עברנו ליד המצבות שהיו מכוסות בשטיחים יקרים ובפרוכיות רקומות בפרחים ועטורות בגדילי-זהב. מלווינו הערבים הסבירו לנו על קברו של מי עומדת מצבה זו ואחרת. ליד מצבתם של אברהם ושרה, הראו לנו פתח של בור המוביל למערה שמתחת, ובתוכו תלויה מנורת שמן דולקת כנר תמיד.

בראש הלך הרבי וכולו שקוע במחשבות ובהירהורים, דומה היה כל העת שעיניו עצומות ושפתיו נעו כל העת. היה מופלא הדבר לראותו צועד, בראש כולם, כאשר מלוויו, הן הערבים והן היהודים, מהלכים בלאט אחריו, ועובר ופונה פעם ימינה ופעם שמאלה כמי שנהירין לו שבילי המערה כשבילי ביתו.

כך עבר הביקור במערה, ללא דיבור ואף לא בלחש. התרגשותנו היתה רבה, עד שהגענו ל"שער אברהם" וממנו ירדנו במדרגות הרבות עד שהגענו למדרגה השביעית – אותה מדרגה שאחב"י היו מורשים לעלות עדיה בלבד, ויצאנו".


 

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)