חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:59 זריחה: 6:33 ז' בניסן התשפ"ג, 29/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קטונתי
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1613 - כל המדורים ברצף
סוד פריחתה של החסידות
יש חדש
התקרבות יוצרת התקטנות
קטונתי
להתבונן שלושים פעמים
רק אותך
נס התניא
הכוח לחבר
"י"ט בכסלו הציל את חיי"
בשקט או בקול

גם ה'קטונתי' הוא חסד

״קטונתי מכל החסדים ומכל האמת אשר עשית את עבדך״ (בראשית לב,יא). ה"קטונתי" הוא "מכל החסדים״. גם מה שקטונתי בעיניי, חסד הוא מחסדי ה׳.

(החוזה מלובלין)

מחסדים לענווה

על-ידי החסדים שעשיתי זכיתי ל'קטונתי', למידת הענווה. החסדים שאדם עושה לזולתו גורמים לו להיות קטן בעיני עצמו וכך הוא זוכה למידת הענווה.

(רבי מרדכי מנדבורנה)

ענווה בהגבהה

בעל גאווה, אף שמשפילים אותו מן השמים, עומד בגאוותו, ולכן משפילים אותו יותר. לא-כן העניו והשפל מטבעו – אף שמגביהים אותו, במדרגתו הוא עומד. זהו ״קטונתי מכל החסידם״ – אחרי כל החסדים נשארתי בענווה ובקטנות.

(רבי מנחם-מענדל מקוצק)

תמיד קטן

בהרבה חומשים האות טי"ת של ״קטונתי״ היא זעירה, לרמז שככל שאדם מקטין ומשפיל את עצמו, עדיין אינו עומד על אפסותו האמיתית. לעולם הוא קטן משהוא עושה את עצמו.

(מעיינה של תורה)

קטן בעיניו

יעקב היה קטן מאוד-מאוד בעיניו מחמת ריבוי החסדים שנעשו לו, ולכן חשב שאינו ראוי וכדאי להינצל מעשיו, על אף ההבטחה ״והנה אנוכי עמך ושמרתיך בכל אשר תלך״.

(תניא)

קרבת אלוקים

כל חסד וחסד שהקב״ה עושה לאדם הוא בבחינת קרבת אלוקים, ולכן על האדם להיות שפל רוח יותר, שהרי לפני הקב״ה כולם נחשבים לכלום, ואם כן, כל הקרוב יותר אל הקב״ה, נחשב יותר כ'לא'.

(אדמו״ר הזקן)

איננו ראויים

החסדים שהקב״ה עושה איתנו מביאים לידי הכנעה, בושה ושפלות. כי אנו מבינים שאיננו ראויים לחסד שגמל איתנו, ובכל-זאת הראה לנו הקב״ה את חסדו. דבר זה מביא אותנו לידי בושה.

(שפת אמת)

הדרישות עולות

״נתמעטו זכויותיי על-ידי החסדים... לכן אני ירא שמא משהבטחתני נתלכלכתי בחטא״ (רש״י). יעקב אמר, שמאחר שהקב״ה השפיע לו רוב חסד, הוא ירא שמא עתה, בדרגתו הנעלית יותר, מעשיו הקודמים הם בבחינת 'חטא', ואם כן ״נתלכלכתי בחטא״.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)