חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:58 זריחה: 6:34 ו' בניסן התשפ"ג, 28/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חצי יובל של תקווה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1524 - כל המדורים ברצף
שני אפיקי פעולה למיגור הטרור
יש חדש
קשר שאינו מותיר ברירה
פורים
שיח קבצנים
שמחה על החשבון
שומר נאמן?
פורים לעתיד
חצי יובל של תקווה
מנהג 'מחצית השקל'

חיים ארנטל התקשה לעצור את התרגשותו כשחלף בשבוע שעבר על פני עשרים וחמישה הביתנים שהוצבו בכניסה להיכל 'ארנה' בירושלים, שבו נערך אירוע חגיגי לרגל מלאות חצי יובל לארגון 'זכרון מנחם'. כל ביתן העניק הצצה לשנה אחרת, באמצעות סרט וידאו, לצד מפגשים אישיים בין מתנדבים למטופלים מאותה שנה.

"המפגשים המצמררים הללו נתנו להבין מה 'זכרון מנחם' עשה לאלפי אנשים שהיו קשורים אליו, משני הכיוונים: הנותנים והמקבלים", אומר ארנטל (66), תושב ירושלים. "כשעברתי בין הביתנים לא יכולתי לדבר. הייתי שרוי בין התרגשות לבכי. פגשתי אנשים שטיפלנו בהם בהיותם קטנים, וכעת באו עם ילדים בידיהם".

פתאום קולטים

את 'זכרון מנחם' הקים חיים עם רעייתו, לזכרו של בנם מנחם, שנפטר מהמחלה הקשה. העמותה פועלת עם ילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם. אירוע ההצדעה נהפך במהרה למפגש חברתי ענק, שכולו נתינה.

"אי-אפשר לתאר במילים את התחושות במפגש עם האנשים", אומר חיים. "אתה נזכר באותם ימים, שבהם הם נאבקו במחלה, ורואה אותם היום מאושרים ושמחים. האירוע הזה המחיש לנו מה זכינו לעשות. פתאום אנחנו מתחילים לקלוט את עוצמת הפעילות והקשר שבין המטופלים לשעבר לארגון".

ההזדמנות לתת

לצד מי שהיו בעבר ילדים חולים והבריאו, באו לאירוע גם בני משפחות שאיבדו את ילדיהן. "היה חשוב גם להם לבוא ולהביע את הערכתם למתנדבים המסורים, שעשו לילות כימים למען ילדיהם", מספר חיים, ומציין את המתנדב שזכה לציון מיוחד במינו: "פתחנו את האירוע בהענקת תעודה למתנדב שנמצא איתנו מהיום הראשון. הוא קצין ביחידה מובחרת, אבל אינו מפסיק לתת. הרגשתי חובה מיוחדת להביע את תודתנו לאיש שהולך איתנו מן ההתחלה".

אם מחברים את הרגעים הרבים שעברו על ארנטל בערב הזה, מקבלים פסיפס מרהיב של חסד. "ניגשו אליי אם ובתה בת התשע", הוא מספר. "כשהילדה הייתה בת שלוש, התמודדה עם המחלה וניצחה בחסדי השם. כעת, אמרה אמה, היא מבקשת לתרום חלק משערותיה למען ילדים חולי סרטן. היה מדהים לראות ילדה קטנה שמבינה כי עכשיו יש לה הזדמנות לתת לאחרים".

אדם הוא אדם

חיים מדגיש שוב ושוב שהארגון מבקש להעביר מסר עיקרי של תקווה. "הקרנו סרט על ילדים שהיו חולים, הבריאו, והם מלאי שמחת חיים ומסבירים איך אפשר להמשיך הלאה, למרות הכול. זה המסר שלנו למשפחות שמתמודדות עכשיו עם המחלה – יש תקווה".

בעשרים וחמש השנים האלה פעלו מתנדבי הארגון עם יותר משלושת-אלפים ילדים. "כאן רואים את עם ישראל היפה, גומל החסד, שאכפת לו מאחרים, שיודע להתעלות ולתת. אנחנו מחנכים את המתנדבים שלנו שכל אדם הוא אדם, בלי לבדוק מאיזה מוצא הוא ולאיזה מגזר הוא משתייך. הנתינה יכולה לחבר את כולם", מסכם חיים.


חיים ארנטל. עם ישראל היפה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)