חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מרפסת האורחים של חברון
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1398 - כל המדורים ברצף
לשאול את השאלה הנכונה
יש חדש
תפילה גם כשיש הבטחה
הכנסת אורחים
הסבא והמסעדה
הכנסת אורחים של אברהם
וה' פקד... כאשר אמר
התחיל להאיר
מרפסת האורחים של חברון
'יהא שמיה רבא'

זמירות השבת בקעו ממרפסת האורחים של משפחת כהן בעיר חברון. היושבים סעדו את ליבם במיטב המטעמים שהגישו בני המשפחה המארחת. בתוך קולות השירה נשמע פתאום קול שבקע ממכשיר הקשר של אחד מלובשי המדים שישב סביב השולחן. בִן רגע זינקו ממקומותיהם יותר ממחצית האורחים ומיהרו החוצה.

רק כעבור כעשרים דקות של מתח וחרדה שבו החיילים-האורחים אל הבית. הם סיפרו על מרדף שניהלו בעקבות דיווח על מחבל שחדר ליישוב היהודי. לבסוף התברר שהדיווח היה שגוי. "האמת שדאגנו יותר למרק המתקרר", התבדח אחד החיילים, בניסיון להחזיר את האווירה לשגרה.

מספר האורחים אינו ידוע

סעודות השבת בבית הרב דני כהן (41), שליח חב"ד בחברון, מפתיעות בכל שבוע מחדש. אם תשאלו אותו ביום שישי בבוקר כמה אורחים יסעדו על שולחנו, לא תקבלו תשובה. "רק שעתיים אחרי כניסת השבת אדע בעצמי את התשובה", הוא משיב בחיוך. "מספר האורחים נע בין שלושים לשבעים".

כבר שתים-עשרה שנים משמש הרב כהן שליח חב"ד בעיר האבות: "זמן קצר אחרי בואנו לעיר הבנו שהפעילות שלנו תהיה סביב התיירים והחיילים המשרתים במקום. התחלנו להכניס אורחים אף שהתגוררנו בדירה קטנה והיה צפוף למדיי. ברוך השם התרחבנו, באדיבות ארגון הכנסת אורחים. עם ההרחבה גדל כמובן מספר האורחים".

הילדים שותפים

סעודות השבת נערכות במרפסת רחבה שעל גג הבית, שזכתה לכינוי 'מרפסת כהן'. "המרפסת סמוכה לבית-הכנסת אברהם אבינו, וכך מתבקש לספר על בית-הכנסת הוותיק", הוא אומר. "כל בני המשפחה משתתפים בסעודות. הילדים מסבירים לאורחים איך נוטלים ידיים ומה מברכים, והם גם מגישים את המטעמים שעליהם עמלה רעייתי לקראת השבת. הילדים גם מנהלים את סדר השירים והניגונים, שסוחפים את כל הסועדים".

איך מצליחים להכין אוכל למספר סועדים בלתי-מתוכנן? הרב כהן מחייך: "זה לא פשוט, אבל עם הזמן הצלחנו לבנות מודל שמאפשר לנו להכין אוכל שמספיק תמיד לכל האורחים. אני לא זוכר מקרה שמישהו בא ולא היה לו מה לאכול. ואם נשאר? לילדים יהיה מה לאכול במוצאי שבת ויום ראשון. האוכל של שבת תמיד טעים".

הערכה לחיילים

לצד התיירים בולטים סביב השולחן החיילים, שקיבלו אישור ממפקדם לסעוד אצל משפחת כהן. לדברי הרב כהן, כמעט אין חייל ששירת בחברון בעשור האחרון ולא התארח על שולחנם. "בעינינו זו גם הזדמנות להביע את ההערכה לחיילים ששומרים על עיר האבות. אי-אפשר כלל להבין את גודל מסירות הנפש של חייל ששומר בלילות בעיר כזאת". השתתפות החיילים מגבילה את זמן הסעודה: "זמנם של החיילים קצוב, ואנחנו צריכים לקצר. אבל כל דקה שווה".

המכתבים הרבים שמשפחת כהן מקבלת מהאורחים ממחישים את עוצמת הנתינה שהמשפחה מעניקה. "אין מילים לתאר. לא משנה כמה נכתוב, או כמה נגיד, זה פשוט מעל ומעבר", סיכמה משפחה מתל-אביב, שהתארחה בחברון בחודש שעבר.


הרב כהן והשולחנות הערוכים (צילום: מנדי הכטמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)