חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הכנסת אורחים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1398 - כל המדורים ברצף
לשאול את השאלה הנכונה
יש חדש
תפילה גם כשיש הבטחה
הכנסת אורחים
הסבא והמסעדה
הכנסת אורחים של אברהם
וה' פקד... כאשר אמר
התחיל להאיר
מרפסת האורחים של חברון
'יהא שמיה רבא'

שלא להטריח

"והוא יושב פתח האוהל כחום היום" (בראשית יח,א). "כחום היום" – הוציא הקב"ה חמה מנרתיקה, שלא להטריחו באורחים. ולפי שראהו מצטער, שלא היו אורחים באים, הביא מלאכים עליו בדמות אנשים.

(רש"י)

חסד בהתעוררות

הסיבה לצערו של אברהם אבינו כשלא באו אליו אורחים היא, כי מידת החסד שלו הייתה בהתעוררות תמיד, וכשהאורחים לא יכלו לבוא אליו, היה שרוי בצער.

(ספר המאמרים ת"ש)

שכר האירוח

"והישענו תחת העץ" (בראשית יח,ד). אמר הקב"ה לאברהם: אתה אמרת 'והישענו תחת העץ', ואני פורע לבניך ב'מדבר', ב'יישוב' ולעתיד לבוא. 'במדבר' – "פרש ענן למסך"; 'ביישוב' – "בסוכות תשבו שבעת ימים"; לעתיד לבוא – "וסוכה תהיה לצל יומם מחורב".

(בראשית רבה)

לא לשנות מן המנהג

"והוא עומד עליהם תחת העץ ויאכלו" (בראשית יח,ח). לעולם אל ישנה אדם מן המנהג, שהרי משה עלה למרום ולא אכל לחם; מלאכי השרת ירדו למטה ואכלו לחם.

(בבא מציעא פו)

אומר ועושה

"ויאמרו כן תעשה כאשר דיברת" (בראשית יח,ה). יודעים היו המלאכים כי דרכו של אברהם אבינו לומר מעט ולעשות הרבה. לפיכך אמרו לו "כן תעשה כאשר דיברת" ולא יותר; לא כמנהגך להוסיף על האמירה.

(עיטורי תורה)

מאכלים לבחירה

"ויקח חמאה וחלב ובן הבקר אשר עשה וייתן לפניהם" (בראשית יח,ח). כיצד נתן אברהם אבינו לאורחיו בשר עם חלב? אלא שאברהם הגיש לאורחיו גם מאכלי חלב וגם מאכלי בשר, וכל אחד ואחד בחר מה שליבו חפץ, חלבי או בשרי; ומי שאכל חלב, לא אכל בשר.

(הרבי מליובאוויטש)

זקוק לאורח

"יותר ממה שבעל-הבית עושה עם העני, העני עושה עם בעל-הבית" (מדרש רבה). יותר ממה שהאורח זקוק לבעל הבית, בעל הבית זקוק לאורח לשבת.

(רבי שמלקה מניקלשבורג)

נדבה תחילה

כשהיו באים אורחים אל ביתו של רבי אליעזר, אביו של הבעל-שם-טוב, היה נותן להם נדבה הגונה קודם שהושיבם לסעודה, כדי שיאכלו בשמחה ובטוב לבב.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)